Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
17. apríla 2021, 19:02
Čas čítania 4:52
Dominik Vetrák

Marvel otvorene rieši rasizmus. USA nechcú čierneho Captaina America a Falcon to chce zmeniť

Marvel otvorene rieši rasizmus. USA nechcú čierneho Captaina America a Falcon to chce zmeniť
Zdroj: Marvel Studios/Disney+
FILMY A SERIÁLY THE FALCON AND THE WINTER SOLDIER
Uložiť Uložené

Piata epizóda The Falcon and the Winter Soldier predstavila zaujímavú novú postavu a rozoberala rasizmus v USA.

Keď sme napísali prvý článok s dojmami z debutovej epizódy The Falcon and the Winter Soldier, v komentároch sa našlo veľa čitateľov, ktorí nechápali či odmietali fakt, že seriál pracuje s témou rasizmu v USA.

V najnovšej, piatej epizóde už hrdinovia otvorene riešia dôvody, prečo vláda USA mučila Isaiaha Bradleyho (prvého superčloveka po Stevovi Rogersovi), prečo Falcon nechcel prebrať Stevov štít a aký vplyv môže mať Captain America tmavej pleti na USA a celú spoločnosť. 

Seriál túto tému rozoberá vo skvelom dialógu medzi Samom (Falconom) a Isaiahom. Ich myšlienky a názory sú rozdielne, no obaja vedia, s čím Afroameričania v USA bojovali od samého počiatku. Len málokto by čakal, že by sa disneyovský seriál či film otvorene zaoberali problémom systémového rasizmu v USA. Isaiah je presvedčený, že sa veľa nezmenilo a systémový rasizmus v USA by stále nedovolil, aby bol novým Captainom America černoch. A ak by mu to aj dovolil, tvrdí, že by to žiadny černoch nemal urobiť.

Odporúčané
Stále nemáš PS5? Nezúfaj, konzole aj pol roka po vydaní chýbajú základné funkcie, hráči sú frustrovaní a kupujú Xbox Stále nemáš PS5? Nezúfaj, konzole aj pol roka po vydaní chýbajú základné funkcie, hráči sú frustrovaní a kupujú Xbox 15. apríla 2021, 14:30

Sam tvrdí, že veci sa zmenili a že ľudia sa musia dozvedieť, čo vláda urobila Isaiahovi, ale Isaiah ho rýchlo zrazí na zem. Je presvedčený, že by ho znova umlčali, mučili alebo rovno zabili. Sam si uvedomuje, aké peklo Isaiah prežil len pre jeho farbu pleti.

Je mu jasné, že mu Isaiah v podstate hovorí, že ak štít prevezme, zradí všetko, za čo černosi bojujú a čo pre štít museli vytrpieť. Neskôr sa však rozhodne, že štíť prevezme a urobí všetko pre to, aby systémový rasizmus v USA zmenil.  

The Falcon and the Winter Soldier
Zdroj: Marvel Studios/Disney+

Marvel si zaslúži pochvalu za to, že sa k problému stavia autenticky. Seriály na Disney+ sú ideálne na to, aby tvorcovia preskúmali podobné javy, ako je rasizmus, spoločenská situácia v USA a všetko, čo sa v súčasnosti skutočne deje v spoločnosti. Vo veľkých kinofilmoch, kde bojujú s Thanosom, na to totiž priestor nie je. 

Seriály tak však fungovať môžu a práve v takýchto scénach je seriál vynikajúci. Keď medzi sebou postavy konverzujú, riešia ideológiu okolo identity Captaina America, čo pre Sama znamená prevziať štíť z hľadiska rasového, ale aj ideologického problému. Isaiah spomína na to, ako sa v mladosti vzoprel rozkazom a zachránil svojich „bratov v zbrani“.

Odporúčané
Recenzia: Falcon a Winter Soldier Recenzia: Falcon a Winter Soldier 25. apríla 2021, 15:30

Vláda a armáda USA za to Isaiaha potrestali, mučili a experimentovali na ňom. Skúšali zistiť, prečo u neho sérum robiace z človeka nadčloveka fungovalo (ostatní pokusní vojaci umreli) a ako by ho mohli replikovať. Je úplne jasné, že chceli ďalšieho Captaina America, avšak nie Isaiaha, keďže nebol beloch. 

The Falcon and the Winter Soldier
Zdroj: Marvel Studios/Disney+

Stačí sa pozrieť na Captain America: First Avenger. Steve Rogers urobil úplne to isté čo Isaiah Bradley. Steve sa vzoprel rozkazom a zachránil svojich vojenských kolegov a kamarátov. Lenže na rozdiel od Isaiaha Steva oslavoval celý svet, získal pochvalu od vlády USA a dovolili mu aktívne sa zapájať do bojov. Nehovoriac o tom, že Steva od začiatku odmietali ohrozovať v akcii, a tak ho využívali len na PR. Naopak, Isaiah bol ako černoch nahraditeľný, a tak sa zúčastňoval na vojenských akciách. 

Táto časť seriálu je naozaj zaujímavá, ale v poslednej epizóde sa toho udialo oveľa viac. Viacerí diváci si budú pamätať tradičnú klišéovitú sekvenciu, v ktorej hrdina trénuje, snaží sa zlepšiť a potí sa. V projektoch od Marvelu trhajú hrdinovia steny, cestujú časom, bojujú s mimozemšťanmi, takže táto sekvencia bola podľa nás úplne zbytočná, podobne ako tancovanie postáv v Madripore.

Oveľa zaujímavejšie však je cameo herečky Julie Louis-Dreyfus (seriál Veep). Jej postava sa volá Contessa Valentina Allegra de Fontaine. V komiksoch ide o agentku SHIELD-u a lásku Nicka Furyho (Samuel L. Jackson). Neskôr však odhalí, že je špiónka z HYDRY.

The Falcon and the Winter Soldier
Zdroj: Marvel Studios/Disney+

Prevzala identitu Madame Hydra a stala sa dôležitou postavou vo viacerých dejových líniách vrátane Secret Invasion. Táto komiksová udalosť bude obsiahnutá v inom seriáli so Samuelom L. Jacksonom a jeho Nickom Furym (o tom si však viac prečítaš tu).

Odporúčané
Svet Marvelu má nového Captaina America. Sam v médiách rozniesol vládu USA a dal černochom hrdinu, na ktorého môžu byť hrdí Svet Marvelu má nového Captaina America. Sam v médiách rozniesol vládu USA a dal černochom hrdinu, na ktorého môžu byť hrdí 24. apríla 2021, 11:27

Postava mala zažiť svoj marvelovský debut v celovečeráku Black Widow, jeho premiéru však pre koronavírus odložili, takže ju diváci veľmi nepoznajú. Vanity Fair informuje, že okrem debutu v Black Widow by Fontaine mohla stáť za zrodom antihrdinského tímu Thunderbolts. 

V komiksoch tvoria túto skupinu viacerí záporáci aj kladní hrdinovia ochotní robiť špinavú prácu. Marvelovské filmy a seriály už mnohých z nich predstavili a určite sa dočkáme celkom nových. Je teda len otázkou času, kedy budú vystupovať v nejakom seriáli alebo filme. Okrem Zema by súčasťou tímu mohol byť aj John Walker – už nie s identitou Captaina America, ale ako US Agent. Ten síce bojuje na strane dobrých, no má brutálne metódy a nesúhlasí s tým, čo reprezentuje Captain America a jeho hodnoty. 

Nechcene vtipná bola aj potitulková scéna, v ktorej John Walker zvára vlastný štít. Je to však naozaj nešťastné, keďže si ho opravuje pomocou nekvalitného plechu a rôznych kovov z garáže. Takýto štít by mu asi dlho nevydržal. V porovnaní so štítom z vibrania, ktorý doteraz používal, je jeho nový štít smiešny. Na odrážanie nábojov by však stačiť mohol.

The Falcon and the Winter Soldier
Zdroj: Marvel Studios/Disney+

Pre neznalcov komiksov veľa neznamenala ani scéna, v ktorej Sam (Falcon) povedal Torresovi, nech si nechá jeho zlomené krídla. V komiksoch sa z Torresa stane Falcon II po tom, čo pôvodný Falcon (Sam Wilson) prevezme rolu Captaina America. Torres však získa reálne schopnosti vtáka po istých experimentoch.

Vo svete Marvelu sa nič podobné stať nemusí a z Torresa sa ani nemusí stať ďalší Falcon, no určite by bola škoda, že keby sme v marvelovských projektoch nemali lietajúcu postavu (nerátajúc robotov). Vznikajú vďaka nej skvelé akčné scény, takže spojenie Falconových krídel a štítu by mohlo fungovať skvele. 

The Falcon and the Winter Soldier
Zdroj: Marvel Studios/Disney+

Fanúšikov zaujíma aj to, čo sa nachádzalo v krabici z Wakandy, ktorú Samovi doručil Bucky po tom, čo Wakanďanov požiadal o láskavosť. Samov oblek spojený s krídlami je zničený, takže na finálny súboj potrebuje niečo nové. Samotný štít mu stačiť nebude. Sam je stále len človek, a tak je vo veľkom nebezpečí aj v obyčajných súbojoch.

Ideálne by bolo, keby Falconovi darovali oblek podobný tomu, aký má Black Panther. Ten dokáže prijímať údery nepriateľov a spracovať ich energiu, aby ich potom „vystrelil“ z obleku ako tlakovú vlnu. Falcon niečo také potrebuje, keďže jeho telo nie je ničím výnimočné a po pár tvrdých úderoch môže skončiť nehybne na zemi. Darček by mohol byť aj kombináciou obleku Falcona a Captaina America, aký nosil aj v komiksoch.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Marvel Comics

Na záver sa musíme pozrieť na Sharon Carter, ktorá je v seriáli zatiaľ celkom veľkým otáznikom. Obchoduje s drahými umeleckými dielami, disponuje satelitmi a obklopujú ju ozbrojení vojaci. Podľa všetkého je to práve ona, kto sa skrýva za identitou Power Brokera, tajomného záporáka snažiaceho sa dostať sérum na vytvorenie superľudí.

The Falcon and the Winter Soldier
Zdroj: Marvel Studios/Disney+

Buď je autentickým Power Brokerom, alebo je len nastrčenou postavou, ktorá pre CIA plní rolu Power Brokera a zo zákulisia ovláda zločinecký svet. Dávalo by to zmysel, keďže Sharon na konci epizódy zavolala Bartocovi.

Bartoc je záporák, s ktorým bojoval Captain America vo Winter Soldierovi na lodi a neskôr s ním bojoval aj Sam/Falcon, a to v prvej epizóde seriálu The Falcon and the Winter Soldier. Bartoc sa na konci epizódy spojí s Karli, šéfkou teroristickej skupiny Flag Smashers. Bude zaujímavé sledovať, aké má Sharon skutočné motivácie. 

Všetko sa to dozvieme už o niekoľko dní, keďže v piatok Disney+ odvysiela finálnu epizódu. Tešiť sa môžeš na epické akčné scény, súboje s Falconom a jeho štítom, Buckym, Johnom Walkerom, Flasg Smashers (už pravdepodobne s identitou US Agenta) a mnohými ďalšími. Zo Sama na záver zrejme oficiálne spravia Captaina America a my dúfame, že na pár sekúnd uvidíme aj Steva Rogersa v podaní Chrisa Evansa, aj keď ide skôr o zbožné prianie. 

Domov
Zdieľať
Diskusia