Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 16. 5. 2021 meniny má Svetozár

hľadaj na refresheri

Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah zdravotnej poisťovne Dôvera. 

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zaujímavosti

10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?

Poradíme ti, čo všetko musíš urobiť na začiatku a aj na čo si treba dať pozor.

Inzercia
22. apríl 2021, 8:07 Čas čítania: 4:13
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zaujímavosti
2
Inzercia
22. apríl 2021, 8:07
Čas čítania: 4:13

10 tipov pre začínajúceho podnikateľa. Ako môžeš ušetriť a získať financie na podnikanie?

Poradíme ti, čo všetko musíš urobiť na začiatku a aj na čo si treba dať pozor.

Inzercia
22. apríl 2021, 8:07
Čas čítania: 4:13
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Sponzorovaný článok

Tento obsah je sponzorovaný obsah zdravotnej poisťovne Dôvera. 

Viac info

Začínaš s podnikaním? Je jedno, či si chceš raziť cestu freelancera alebo máš v pláne založiť e-shop, prípadne sa živiť nejakým remeslom. Sú veci, ktoré musí dodržiavať každý podnikateľ bez rozdielu, a potom také, ktoré ti môžu pomôcť rýchlejšie sa presadiť na trhu. V spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera ti preto prinášame rady a tipy, ktoré sa ti môžu hodiť. 

 

Zdroj: Jumpstory

1. Aké úrady musíš informovať?

Ak si začal s podnikaním, vznikla ti povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Preto sa musíš vo svojej zdravotnej poisťovni prihlásiť do 8 dní od začiatku podnikania. Prihlásiť sa musíš v prípade, že podnikáš na základe iného ako živnostenského oprávnenia. Živnostník teda do zdravotnej poisťovne nechodí, prihlasuje sa do nej už pri vypĺňaní formulára na ohlásenie živnosti. 

Primárne každý nový podnikateľ musí požiadať o registráciu u správcu dane, ktorý mu pridelí daňové identifikačné číslo (DIČ). Túto žiadosť musíš podať do 30 dní od začiatku podnikania. Môže ti vzniknúť aj povinnosť zaregistrovať sa ako platca DPH a ďalšie oznamovacie povinnosti. Všetky nájdeš spísané tu.

 

Zdroj: Unsplash/Copernico

2. Platenie odvodov do zdravotnej poisťovne 

Preddavky na poistné treba zaplatiť až ďalší mesiac po tom, ako si začal oficiálne podnikať. V prípade, že si sa stal podnikateľom napríklad 25. apríla, nebudeš platiť za celý mesiac, ale iba za 5 dní. 

Mesačne sa platí preddavok, ktorý sa každoročne mení. Na rok 2021 je najnižšia suma poistného na mesiac 76,44 eura. Mesačné preddavky môžeš mať aj vyššie, tvojou povinnosťou je vypočítať si tieto preddavky a platiť poistné. Dôvera ti túto informáciu pošle vždy na začiatku roka, hoci to nie je jej povinnosť. Uľahčuje ti to aj tým, že konkrétnu sumu si nájdeš v mobilnej aplikácii alebo elektronickej pobočke. Preddavky treba uhradiť vždy do 8. dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac, takže do 8. mája musíš zaplatiť za apríl. Ideálne je vytvoriť si trvalý príkaz, aby si na platenie poistného nezabudol.

 

Ak si poistencom Dôvery, všetky potrebné informácie, nielen o výške poistného, nájdeš v elektronickej pobočke alebo v mobilnej aplikácii (AndroidiOSHuawei Appgallery). Netreba zabúdať ani na to, že v aplikácii či elektronickej pobočke treba mať aktuálne kontaktné informácie. V prípade potreby ťa môže zdravotná poisťovňa ľahko kontaktovať. 

 

Zdroj: TASR/AP
Rady pre nových samoplatiteľov

3. Platenie odvodov do Sociálnej poisťovne

O platení odvodov do Sociálnej poisťovne stále koluje mýtus, že prvý rok od založenia živnosti nemáš povinnosť ich platiť. Aká je teda pravda? Zákon hovorí, že to tak nie je. Avšak môže sa stať, že prvý rok, prípadne aj dlhšie alebo kratšie obdobie, odvody do Sociálnej poisťovne nebudeš platiť. Vznik povinného sociálneho poistenia sa posudzuje vždy k 1. júlu. Ak k tomuto dátumu dosiahneš príjmy (uvedené v daňovom priznaní) nižšie ako 6 078 eur, sociálne poistenie platiť nemusíš. Ak si živnostník, o tom, či ti táto povinnosť vzniká alebo nie, ťa bude včas informovať Sociálna poisťovňa, takže sa nemusíš zbytočne stresovať. 

4. Daj si pozor na to, čo komu platíš

V začiatkoch podnikania sa ti môže ľahko stať, že ti príde nejaké tlačivo, ktoré sa tvári ako úradný dokument a ľahko ťa oberie o peniaze. Už niekoľko rokov chodia najmä čerstvým podnikateľom listy, ktoré zväčša vyzývajú na zápis do rôznych registrov (slovenský internetový register, register obchodných spoločností, register slovenských firiem, register živností SR a i.). Samozrejme, pýtajú za to nemalé sumy. Do žiadnych spomínaných registrov nie je nutné registrovať sa, a ak náhodou nemáš istotu, prever si to. 

5. Možnosti, kde môžeš získať financie 

V prípade, že potrebuješ na svoje podnikanie väčšiu sumu peňazí, ktorú nemáš našetrenú, máš viacero možností, ako sa k nej dostať. Samozrejme, môžeš si vybaviť úver alebo nájsť investora. No ak máš nejaký unikátny nápad, s ktorým podniká len veľmi málo ľudí alebo takmer nikto, urobíš dobre, ak si založíš crowdfundingovú kampaň. Nielenže máš možnosť získať sumu peňazí, ktorú potrebuješ, ale zároveň sa aj mnohým ľuďom s nápadom odprezentuješ. Možnosťou sú aj dotácie na podnikanie

 

Zdroj: Unsplash/Roman Synkevych

6. Udržuj si poriadok v účtovníctve 

Ak nie si zbehlý v účtovníctve, treba si nájsť dobrého účtovníka, ktorý sa ti o všetko postará, prevedie ťa celým procesom a vysvetlí ti, čo musíš a potrebuješ robiť. Na poriadok nielen v účtovníctve treba myslieť už na začiatku, lebo spätne ti to môže spôsobiť veľké problémy – či už pri daňových priznaniach, alebo nebodaj pri daňovej kontrole. 

7. Daj o sebe vedieť 

Marketing je nevyhnutná súčasť podnikania a nezáleží na tom, či máš e-shop alebo si si založil stavebnú firmu. Ak o tebe ľudia nebudú vedieť, nebudeš mať ani zákazníkov. Na marketing môžeš potrebovať reklamnú agentúru, ale postačia aj služby jednotlivca. Pri ich výbere si však treba dávať veľký pozor, lebo výsledky, ktoré ti sľubujú, nemusia vždy splniť. Hľadaj ľudí, ktorí majú dobré hodnotenia, a neboj sa priamo opýtať ich predchádzajúcich klientov, či boli so službami spokojní. 

8. Nechaj si poradiť 

Dôležité pravidlo, na ktoré netreba zabúdať iba v podnikaní. Reklamná agentúra sa ti môže postarať o krásny vizuál, perfektné sociálne siete, no ak na nich budeš vystupovať ako grobian a svojim zákazníkom budeš nadávať za zlé recenzie, nemá to význam. Ak sa v niečom nevyznáš, nie je to hanba. No ak sa tváriš, že vieš všetko, a tvoje výsledky hovoria o opaku, škodíš sám sebe. Nechaj si preto poradiť. Od finančného poradcu, odborníka na komunikáciu, sociálne siete či od účtovníčky. 

 

Zdroj: Pexels/Vlada Karpovich

9. Dbaj na bezpečnosť seba aj svojich zákazníkov 

Ak si si založil facebookovú stránku či instagramový profil, kde sa chceš prezentovať, ako prvý krok by si si mal vytvoriť dvojstupňové overenie. Samozrejme, aj silné heslo. Ak nebudeš mať tieto účty dostatočne zabezpečené, ľahko sa ti môže stať, že ti ich niekto ukradne a prídeš tak o fanúšikov, čas aj peniaze, ktoré si do budovania sociálnych sietí investoval. V prípade, že niekomu udeľuješ práva k týmto účtom, presvedč sa, že nebudú rovnaké, ako máš ty ako ich majiteľ.

 

Na bezpečnosť treba dbať aj pri e-shope. To je jedna z vecí, na ktorej sa neoplatí šetriť. S dátami treba pracovať v súlade s GDPR a e-shop musí mať SSL certifikát na vyššiu bezpečnosť zákazníkov. 


Taktiež treba myslieť na to, aby si všetky svoje dáta uchovával bezpečne. Toto úložisko musí byť bezpečné a rovnako aj počítač či mobil, s ktorými sa k nim pripájaš. A, samozrejme, treba si ich zálohovať. 

10. Kde môžeš ušetriť?

Ako začínajúci podnikateľ určite nechceš rozhadzovať peniaze. Ušetriť môžeš viacerými spôsobmi, napríklad aj výberom správnej agentúry a tým, že si dáš nastaviť reklamy odborníkmi. Agentúre navyše môžeš vysvetliť, že nemusí používať fotografie z platených fotobánk, prípadne jej pošli svoje produkty, ktoré si sama odfotí. Veľa môžeš ušetriť aj výberom správnej banky či telefónneho operátora. Pred tým, ako sa vrhneš na ich výhodné ponuky, pozorne si preštuduj, či sú naozaj také výhodné, ako sa prezentujú. 

 

Zdroj: Unsplash/Domenico Loia

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Keren Levand, Unsplash
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Zaujímavosti
Vieš, čie pivo piješ? Toto sú majitelia známych pív na Slovensku a v Česku
Len malá časť našich populárnych pív patrí pod Čechov a Slovákov.
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Šport
PREHĽAD: Program slovenskej hokejovej reprezentácie na MS v hokeji 2021
Od 21. mája 2021 sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji. Organizovať ich bude Lotyšsko bez pomoci Bieloruska, ktorému IIHF zobrala status usporiadateľa pre politické nepokoje.
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Rozhovory
Dnešné protesty radikálnych skupín v Izraeli sú bezprecedentné. Je to nová situácia, ktorú ešte nikto nevidel, tvrdí Szántó
Bývalý blízkovýchodný reportér ČT Jakub Szantó pre český REFRESHER objasnil, čo sa momentálne deje v Izraeli.
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Tech
John Wick Hex je najlepšou hrou zo sveta Johna Wicka, ktorú si zamilujú akční nadšenci, ale aj herní amatéri
Aj dnes odporúčame 3 lacné a zaujímavé indie hry, ktoré ťa zabavia na dlhé hodiny.
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Filmy a Seriály
Recenzia: Trpí Amy Adams preludmi alebo skutočne videla vraždu? Mysteriózna novinka od Netflixu je sklamaním
Od skúseného režiséra Joea Wrighta sme určite očakávali viac.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 37 minútami
Matka Cristiana Ronalda podľa všetkého prezradila, že jej syn sa vráti do Lisabonu. Jeho agent špekulácie vyvrátil.
včera o 20:25
„V roku 2020 sme v Česku predali celkovo o 111 miliónov pív menej ako v predchádzajúcom roku,“ povedal pre Refresher obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Tomáš Mráz. Prečítaj si o tom, kto vlastní české a slovenské pivovary v našom veľkom pivovarnom článku.
včera o 19:34
Muž sa pri Vyšnej Boci zrútil s autom do 300 metrov hlbokej rokliny. Zasahovať museli záchranári na helikoptére.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.