Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
5. apríla 2021, 14:30
Čas čítania 7:15
Tímea Krauszová

DNA TESTY: Máme v génoch zapísanú našu spriaznenú dušu a vieme si naprogramovať ideálne deti?

DNA TESTY: Máme v génoch zapísanú našu spriaznenú dušu a vieme si naprogramovať ideálne deti?
Zdroj: Netflix / The One
ZDRAVIE RANDENIE V 21. STOROČÍ VZŤAHY
Uložiť Uložené

Opýtali sme sa genetičky, či nám veda môže prezradiť, kto je pre nás ten pravý a aké sú hranice analýzy DNA.

Výter z úst či jeden vlas. Aj z takejto maličkosti sa dnes vedci o tebe môžu dozvedieť veľmi veľa. Je však možné nájsť vďaka informácii v tvojej DNA aj skutočnú lásku?

Základnou myšlienkou britského seriálu The One na Netflixe je, že každý človek na planéte má svojho vyvoleného. Ľudí vraj spája informácia v DNA a seriálová genetička, z ktorej sa stane riaditeľka úspešnej firmy, Rebecca Webb, svojim klientom garantuje, že sa so svojou „zhodou“ do seba bezhlavo zamilujú. Bude to, akoby sa odjakživa poznali, a budú cítiť, že k sebe nevyhnutne a navždy patria, akoby do seba dokonale zapadali.


Ešte viac odtrhnutý od reality je francúzsky seriál Osmosis. Rovnako ide o dohadzovaciu službu založenú na ľudskej DNA, no svoju polovičku v ňom hľadajú cez implantované čipy. Softvér pracuje s genetickými informáciami a je natoľko pokročilý, že s láskou svojho života  v ňom dokážeš vstupovať aj do rozšírenej reality.

Sú tieto scenáre realistickou predpoveďou budúcnosti?

V tomto článku si prečítaš:
  • Či je matching cez DNA možný
  • Čo z vedeckého hľadiska ovplyvňuje zamilovanie
  • Či sa ti oplatí overiť si kompatibilitu so svojou polovičkou
  • Na čo je dobrá analýza DNA predtým, než budeš mať deti
  • Ako narábajú genetici s ľudskými dátami a či dokážu naprogramovať ideálne potomstvo

Máme naše spriaznené duše vpísané do DNA?

Michaela Šišková je genetička a zároveň spoluzakladateľka a šéfka slovenskej spoločnosti DNA ERA. Ide o priamu genetickú službu, venujú sa analýze a interpretácii DNA. Je teda expertka práve na to, čo sa z ľudskej DNA dá zistiť. REFRESHER sa jej opýtal na názor na rôzne sci-fi seriály, ktoré sa zaoberajú práve využitím DNA v oblasti dohadzovania partnera a randenia.

Odporúčané
Je lepšie nič nerobiť alebo brániť sa zubami-nechtami? Tieto mýty o sebaobrane zbytočne znižujú tvoju šancu ubrániť sa Je lepšie nič nerobiť alebo brániť sa zubami-nechtami? Tieto mýty o sebaobrane zbytočne znižujú tvoju šancu ubrániť sa 27. marca 2021, 14:30

„Seriál The One má veľmi zaujímavú myšlienku, ale od reality je ešte veľmi vzdialený,“ hovorí Michaela Šišková. Viacerí v DNA ERA vraj seriál videli, keďže ich tematicky zaujal, no ona vraví, že v genetike zatiaľ výskum takto ďaleko nepostúpil. Zdôraznila, že vzťahy sú v prírode, a najmä pre cicavce, veľmi dôležité aj kvôli rozmnožovaniu, aj kvôli stabilnému prostrediu na rast potomkov a rozvoj spoločnosti.

Záber zo seriálu Osmosis.
Záber zo seriálu Osmosis. Zdroj: Netflix / Osmosis

 

„Pre ľudí je prvým krokom k vytvoreniu takéhoto páru pocit zamilovania. Celý tento proces je veľmi komplexný a kľúčovú úlohu v ňom zohrávajú hormóny ako testosterón, estrogén, dopamín, oxytocín či vazopresín.“ 


Tieto hormóny označujeme za signálne molekuly, ktoré z pohľadu biochémie prenášajú informácie medzi bunkami. V tejto hormonálnej signalizácii podľa genetičky zohrávajú úlohu aj ľudské gény: tvorbu hormónov riadia totiž práve gény a niektoré hormóny zase ovplyvňujú aktivitu rôznych génov.

Takže ide o komplexný vzťah, no Michaela Šišková upozorňuje, že na to, či sa cítiš zamilovaný, vplývajú aj rôzne faktory prostredia. „Presný mechanizmus, bohužiaľ, doteraz nepoznáme. Práve preto dnes ešte nie je možné vybrať ideálneho partnera len na základe primárnej sekvencie DNA,“ vysvetlila pre REFRESHER.


Tú „vedeckú“ časť The One by sme teda mohli prirovnať k futuristickému sci-fi seriálu Black Mirror. Nejaký potenciál tam možno je, no vedci ešte tak ďaleko nezašli a nie sú si istí, či vôbec takéto scenáre môžu byť reálne. Napriek tomu televízia Markíza odvysielala tento rok už druhú sériu šou Svadba na prvý pohľad, ktorej základom je práve myšlienka lásky vďaka vede.

The One, Netflix
Zdroj: Netflix / The One


Tentoraz je tím odborníkov zložený zo psychológa Aleša Bednaříka, genetičky Jaroslavy Babkovej a matchmakerky Diany Fabiánovej. „Na základe DNA analýz vieme vytypovať tých jedincov, ktorí sú biologicky naprogramovaní na to, aby spolu dokázali biologicky fungovať,“ tvrdí genetička. Šou sa tak snaží vyvolať dojem, že ide o profesionálny vedecký výskum.


Takýto pohľad je však, prirodzene, skreslený, myslí si Michaela Šišková. „Tým, že ide o takýto súhrn komplexných interakcií medzi génmi, hormónmi a vplyvom prostredia, môj názor je, že nebude možné lásku na základe primárnej sekvencie niekedy nájsť a matchnúť medzi dvoma ľuďmi.“ 


Hľadanie lásky pomocou vedy je teda zatiaľ hudbou budúcnosti, no už len myšlienka na intímne informácie, ktoré z tvojej DNA niekto dokáže vyčítať, znie desivo. Má to však viaceré výhody a niektoré z nich môžeš využiť aj vo svojom vzťahu. 

Odporúčané
Markíza sa vrátila s bizarnou šou Svadba na prvý pohľad. Sú účastníci len zaplatení herci a dráma scény zinscenované? Markíza sa vrátila s bizarnou šou Svadba na prvý pohľad. Sú účastníci len zaplatení herci a dráma scény zinscenované? 5. marca 2021, 22:01

Máte ty a tvoja polovička kompatibilnú DNA?

V Svadbe na prvý pohľad sa nezaoberali zárukou zaľúbenia sa a nehľadali ani jedného vyvoleného partnera. Z oblasti genetiky sa venovali skôr tzv. kompatibilite DNA – teda či majú partneri takú DNA, aby sa k sebe hodili a dopĺňali sa.

Svadba na prvý pohľad
Zdroj: TV Markíza

Pozerali sa na odlišnosť primárnych sekvencií DNA jednotlivých účastníkov. Čím viac boli odlišné, tým viac sa k sebe hodili. Podľa Michaely Šiškovej to má zmysel zo zdravotného hľadiska: čím viac sa partneri v jednotlivých predispozíciách na rôzne choroby líšia, tým to je pre nich a najmä pre ich deti lepšie.


„Dieťatko má potom menšiu šancu, že zdedí nejaké ochorenia. Z tohto pohľadu môžeme hovoriť o ‚matchingu‘, ale je to veľmi silné prirovnanie,“ vraví genetička. O takýto typ genetických testov je podľa jej slov na Slovensku stále rastúci záujem. Keď sa obaja v páre dozvedia, aké riziká so sebou nesú vo svojej DNA, môžu s tým ďalej pracovať.


„Ochorenie na vás ako na nositeľa nemá vplyv, ale môže mať vplyv na vaše dieťa. Ak by sme napríklad ja aj môj manžel boli nositeľmi cystickej fibrózy, bola by tam 25 % šanca, že naše dieťa bude týmto ochorením trpieť.“ Michaela Šišková vraví, že klinický genetik vie s touto informáciou ďalej pracovať.


Medzi dedičné choroby, ktorých potenciálne riziko si môžeš overiť pomocou genetických testov, patrí napríklad hemochromatóza (hromadenie železa v organizme), fenylketonúria (porucha metabolizmu) a spomínaná cystická fibróza. Tvoja DNA ti síce nevie povedať, do koho sa zaľúbiš alebo kto ti je súdený, no v prípade, že spolu plánujete deti, pomôže vám lepšie sa na rodičovstvo pripraviť a prípadným rizikám predchádzať.

Odporúčané
Juraj a Martina majú otvorené manželstvo: Polyamoria je v úprimnom vzťahu zábava. Vyvoláva väčšiu romantiku a zvyšuje libido Juraj a Martina majú otvorené manželstvo: Polyamoria je v úprimnom vzťahu zábava. Vyvoláva väčšiu romantiku a zvyšuje libido 19. februára 2024, 16:30

Že by sa však ľudia húfne rozchádzali a schádzali na základe niečoho, čo sa dozvedeli zo svojej DNA, tak ako v seriáli The One, to sa podľa Michaely Šiškovej nedeje. Dôvodom je možno práve zamilovanosť, ktorá ľudí núti robiť aj šialené rozhodnutia, no v reálnom svete ju nedokážu jednoducho v génoch „prečítať“. 

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Toa Heftiba

Budeme si môcť „naprogramovať“ ideálne deti?

Genetické testy vedia okrem dedičných chorôb odhaliť veľa iného: aké choroby človeku hrozia, aké má intolerancie a aké má športové či výživové predispozície. Môžu ukázať, či prirodzene športový typ môže mať obézne deti alebo to, ako nádejným športovým potomkom znížiš šancu, ak sa ti narodia s niekým, kto má iné predispozície.

Podľa Michaely Šiškovej je dedičnosť akýchkoľvek schopností či nadania skôr vecou náhody. „Ak je váš budúci manžel elitný vytrvalostný športovec, neznamená to, že aj vaše dieťa bude. Dalo by sa však odhadnúť, na aký typ športu bude mať skôr predispozície, či silové, alebo vytrvalostné,“ hovorí šéfka DNA ERA. 

Odporúčané
Zisťovali sme, čo NAOZAJ zaberá na menštruačné bolesti: neznesiteľné kŕče a bolesť na odpadnutie zažívať nemusíš Zisťovali sme, čo NAOZAJ zaberá na menštruačné bolesti: neznesiteľné kŕče a bolesť na odpadnutie zažívať nemusíš 7. marca 2021, 9:30

Samozrejme, pokojne môžeš behať maratóny aj napriek tomu, že tvoja DNA hovorí, že by sa ti darilo v silových športoch. Rovnako môžeš mať genetickú predispozíciu na silové športy, ale ak sa budeš prejedať a nebudeš športovať, kulturista z teba nebude.

Životný štýl si vyberáme sami a do istej miery ho nastavujeme aj svojim deťom. Na rozdiel od väčšiny sci-fi tvorby, ktorá sa zaoberá analýzou či úpravou ľudského genómu, a postavy spravidla nasledujú to, čo sa z DNA dozvedia, v skutočnom živote ostávame pri kormidle my. 

cvičenie
Zdroj: Pexels / Andrea Piacquadio

Ľudské gény však až na 66,6 % ovplyvňujú športový výkon. Zaujímavosťou je, že vo vytrvalostných športoch sa môže vytrénovať každý, aj keď nemá v DNA zapísanú predispozíciu. Pri silových športoch to takto nejde, upozorňuje Michaela Šišková.

„Potrebujete mať konkrétne typy svalových vlákien. Môžete na sebe pracovať, byť dobrí, ale nikdy nebudete takí dobrí ako niekto, kto to má vpísané do svojej DNA.“ Neznamená to, že nemá zmysel venovať sa konkrétnej športovej aktivite, no napríklad v prípade profesionálnych športovcov má veľký význam pozrieť sa na to, čo hovoria ich gény.

Niektorí mladí ľudia sa v súčasnosti rozhodnú nemať deti. Hlavným dôvodom je spravidla obava o ekologickú budúcnosť planéty. Do tohto rozhodnutia by teoreticky mohla vstúpiť aj analýza DNA ich partnera či partnerky.

Odporúčané
Vzdal by si sa detí, aby si zastavil klimatickú krízu? Niekto verí, že týmto spôsobom dokážeme zvrátiť osud Zeme Vzdal by si sa detí, aby si zastavil klimatickú krízu? Niekto verí, že týmto spôsobom dokážeme zvrátiť osud Zeme 9. januára 2021, 14:31

Slovenskej genetičky sme sa opýtali, či je podľa nej reálne, aby si v budúcnosti ľudia vyberali partnerov práve podľa potenciálu, ktorý vedia spoločne odovzdať deťom, prípadne či by ľudia boli podľa nej ochotní vstúpiť aj do ovplyvňovania iných genetických faktorov, než sú naozaj náročné dedičné choroby, ktoré komplikujú život.

„Ja sa obávam, že je vysoká šanca, že to môže takto zasiahnuť aj medziľudské vzťahy. Je to dosť pravdepodobné. Čoraz viac sa dostáva do popredia úprava genómu, čo naháňa strach zo ‚skúmavkových detí‘, ktoré majú genóm upravený podľa toho, čo chcú rodičia.“ Odstrašujúci príklad je, že by si ľudia vyberali nielen také zmeny, ktoré napravia rôzne chyby alebo ktoré odstránia dedičnú chorobu, ale „nastavia“ deťom farbu vlasov či očí, výšku, IQ a ďalšie faktory, ktoré sú momentálne v rukách prírody.

„Mne naháňa hrôzu takéto ‚hranie sa na bohov‘,“ vraví Michaela Šišková s tým, že pôvodným zámerom vedcov bolo pomôcť. Ak by vedela, že sa jej narodí dieťa s ochrnutím alebo nevidiace dieťa a bolo by možné geneticky to upraviť, skôr než sa narodí, v tomto prípade zásah do genómu pripúšťa.

Odporúčané
Osvoj si jednoduchý trik, ktorý ti pomôže zvládnuť aj náročné obdobia. Laci Strike a Street Dance Academy ti ukážu, ako na to Osvoj si jednoduchý trik, ktorý ti pomôže zvládnuť aj náročné obdobia. Laci Strike a Street Dance Academy ti ukážu, ako na to 12. februára 2024, 20:30

„To dieťa by mohlo mať plnohodnotný život, neváhala by som do toho ísť. Ale je rozdiel, či dám opraviť genóm dieťaťa a to dieťa bude vidieť, alebo či si dám nadizajnovať farbu očí, čo je pre kvalitu života nepodstatné.“ 

Tieto náročné otázky bude musieť civilizovaný svet v budúcnosti otvárať čoraz častejšie. Čím viac totiž vedci dokážu ovplyvniť ľudský genóm, tým extrémnejšie by mohli byť aj zásahy doň.

Opäť sa okľukou vraciame k rôznym sci-fi predpovediam, od „dokonalých ľudí“ verzus „produktov lásky“ v starom filme Gattaca až po štátom riadené ovplyvňovanie genómu a vedecké podmieňovanie a vytrénovanie „vhodného spoločenského správania“ v Huxleyho Prekrásnom novom svete (ktorý si v seriálovej podobe práve môžeš pozrieť na Netflixe). 

dieťa, tehotenstvo
Zdroj: Unsplash / Kelly Sikkema

Obchodovanie s DNA

Aj sociálne siete mali pôvodne peknú myšlienku. V posledných rokoch sme však svedkami súdnych sporov pre necitlivé nakladanie s osobnými údajmi. Aj v The One sa niektorí poslanci snažili obmedziť narábanie s ľudskou DNA. V skutočnosti je zatiaľ na Slovensku len málo zákonov, ktoré by priamo hovorili o tom, čo sa smie a čo sa nesmie robiť. Aj podľa genetičky je opatrnosť na mieste.

Odporúčané
Sľubujú lepšiu komunikáciu, iskrenie aj orgazmus. Týchto 5 hier musíš vyskúšať (nielen) na Valentína Sľubujú lepšiu komunikáciu, iskrenie aj orgazmus. Týchto 5 hier musíš vyskúšať (nielen) na Valentína 2. februára 2024, 16:00

„Toto je veľmi citlivá téma, v DNA ERA nám na tom veľmi záleží a dbáme na maximálnu bezpečnosť dát našich klientov.“ Súčasťou ich odberového procesu je aj registrácia skúmavky, ktorá má svoje unikátne identifikačné číslo. Celý proces je teda anonymný, nikto v laboratóriu nevie, komu vzorka patrí. Výsledky pošlú na email, ktorý je zaregistrovaný ku konkrétnej skúmavke.

Laboratórium vzorku zničí do mesiaca od spracovania, vymažú aj surové dáta. Ostávajú len anonymizované skupinové štatistiky o Slovensku, vďaka čomu vedia následne lepšie sledovať trendy v zdravotnom stave. 

Už teraz sa však ozývajú rôzne konšpiračné hlasy o tom, čo všetko sa s DNA dá robiť. Napríklad predseda ĽSNS Marian Kotleba na Facebooku tvrdo zaútočil práve na firmu DNA ERA. Kritizuje zľavu, ktorú na ich testy poskytuje poisťovňa Dôvera svojim klientom, a hovorí o cielenom zbere vzoriek ľudskej DNA. „Aby presne vedeli o každom jednom z vás úplné zdravotné detaily. A podľa toho mohli vyberať a nastavovať. Čo? Rozmýšľajte,“ napísal na Facebooku. Hoaxerov a konšpirátorov práve v oblasti DNA teraz pribúda. 

Okrem nesprávnej informácie o cene – poistenci majú na test 50 % zľavu, nedostanú ho zadarmo – Michaela Šišková vyvracia aj jeho tvrdenie o narábaní s DNA. „Je smutné, že niekto šíri takéto fámy. My sme tu však pre tých, ktorí veria vede a chcú zlepšiť a skvalitniť svoj život.“

Domov
Zdieľať
Diskusia