Opýtali sme sa genetičky, či nám veda môže prezradiť, kto je pre nás ten pravý a aké sú hranice analýzy DNA.
Výter z úst či jeden vlas. Aj z takejto maličkosti sa dnes vedci o tebe môžu dozvedieť veľmi veľa. Je však možné nájsť vďaka informácii v tvojej DNA aj skutočnú lásku?
Základnou myšlienkou britského seriálu The One na Netflixe je, že každý človek na planéte má svojho vyvoleného. Ľudí vraj spája informácia v DNA a seriálová genetička, z ktorej sa stane riaditeľka úspešnej firmy, Rebecca Webb, svojim klientom garantuje, že sa so svojou „zhodou“ do seba bezhlavo zamilujú. Bude to, akoby sa odjakživa poznali, a budú cítiť, že k sebe nevyhnutne a navždy patria, akoby do seba dokonale zapadali.
Ešte viac odtrhnutý od reality je francúzsky seriál Osmosis. Rovnako ide o dohadzovaciu službu založenú na ľudskej DNA, no svoju polovičku v ňom hľadajú cez implantované čipy. Softvér pracuje s genetickými informáciami a je natoľko pokročilý, že s láskou svojho života v ňom dokážeš vstupovať aj do rozšírenej reality.
Sú tieto scenáre realistickou predpoveďou budúcnosti?
- Či je matching cez DNA možný
- Čo z vedeckého hľadiska ovplyvňuje zamilovanie
- Či sa ti oplatí overiť si kompatibilitu so svojou polovičkou
- Na čo je dobrá analýza DNA predtým, než budeš mať deti
- Ako narábajú genetici s ľudskými dátami a či dokážu naprogramovať ideálne potomstvo
Máme naše spriaznené duše vpísané do DNA?
Michaela Šišková je genetička a zároveň spoluzakladateľka a šéfka slovenskej spoločnosti DNA ERA. Ide o priamu genetickú službu, venujú sa analýze a interpretácii DNA. Je teda expertka práve na to, čo sa z ľudskej DNA dá zistiť. REFRESHER sa jej opýtal na názor na rôzne sci-fi seriály, ktoré sa zaoberajú práve využitím DNA v oblasti dohadzovania partnera a randenia.
„Seriál The One má veľmi zaujímavú myšlienku, ale od reality je ešte veľmi vzdialený,“ hovorí Michaela Šišková. Viacerí v DNA ERA vraj seriál videli, keďže ich tematicky zaujal, no ona vraví, že v genetike zatiaľ výskum takto ďaleko nepostúpil. Zdôraznila, že vzťahy sú v prírode, a najmä pre cicavce, veľmi dôležité aj kvôli rozmnožovaniu, aj kvôli stabilnému prostrediu na rast potomkov a rozvoj spoločnosti.
„Pre ľudí je prvým krokom k vytvoreniu takéhoto páru pocit zamilovania. Celý tento proces je veľmi komplexný a kľúčovú úlohu v ňom zohrávajú hormóny ako testosterón, estrogén, dopamín, oxytocín či vazopresín.“
Tieto hormóny označujeme za signálne molekuly, ktoré z pohľadu biochémie prenášajú informácie medzi bunkami. V tejto hormonálnej signalizácii podľa genetičky zohrávajú úlohu aj ľudské gény: tvorbu hormónov riadia totiž práve gény a niektoré hormóny zase ovplyvňujú aktivitu rôznych génov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či vedia vedci z tvojej DNA zistiť, do koho sa zaľúbiš
- Či je vedecká časť Svadby na prvý pohľad hodnoverná
- Či sa z DNA dozvieš, či sa k sebe s tvojou polovičkou hodíte
- Čo budeme môcť ovplyvniť vďaka pokroku v genetike v DNA našich detí