Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. marca 2021, 14:30
Čas čítania 10:08
Tímea Krauszová

Je lepšie nič nerobiť alebo brániť sa zubami-nechtami? Tieto mýty o sebaobrane zbytočne znižujú tvoju šancu ubrániť sa

Je lepšie nič nerobiť alebo brániť sa zubami-nechtami? Tieto mýty o sebaobrane zbytočne znižujú tvoju šancu ubrániť sa
Zdroj: Pexels / Anete Lusina
ZAUJÍMAVOSTI RODOVO PODMIENENÉ NÁSILIE ZNÁSILNENIA A SEXUÁLNE ZLOČINY
Uložiť Uložené

Čo je dôležité pri sebaobrane? Dokážeš sa ubrániť aj pred niekým väčším a silnejším?

Čo urobíš, ak ťa niekto napadne na ulici? Utečieš, pobiješ sa alebo máš v rukáve niekoľko trikov, ako útok zvrátiš?

Sebaobrana je niečo, o čom sa na školách a aj v spoločnosti hovorí málo. Ide však o užitočnú zručnosť, o ktorej koluje veľmi veľa mýtov. Je načase zbúrať ich a zistiť, ako sa môžeš v prípade potreby ubrániť, a to aj v prípade, že si menší, slabší či pomalší. Aby sme mali informácie z praxe, opýtali sme sa dvoch profesionálnych lektorov sebaobrany.

Pavel Houdek sa sebaobrane venuje už 25 rokov, kurzy vedie v Prahe pod názvom Moderní sebaobrana. Spolu s manželkou vyučujú nielen osobne, ale aj online, a popri kurzoch pravidelne pripravujú aj webináre na rôzne témy. Okrem toho píše články pre český magazín Heroine a venuje sa špecificky témam feminizmu, násilia a sebaobrany.

Bianka Urbanovská je slovenská lektorka sebaobrany pod značkou Za seba. Jej kurzy sú povzbudzujúce a špecializuje sa na ženy a deti, ktorým pomáha nabrať sebavedomie a umožňuje im brániť sa pred obťažovaním a násilím. Hovorí, že svojich žiakov učí nájsť vnútornú silu, a je jedinou na Slovensku, ktorá sa takejto empowerment self-defense (teda posilňujúcej či povzbudzujúcej sebaobrane) venuje.

V tomto článku si prečítaš:
  • Či má žena šancu ubrániť sa proti mužovi.
  • Čo musíš ovládať, aby si sa ubránil v prípade napadnutia.
  • Aké hmaty potrebuješ poznať.
  • Ako komunikovať, keď ťa niekto napadne.
  • Prečo sa niekedy ľudia, ktorí excelujú v bojových umeniach, nedokážu brániť.
  • Čo sú najlepšie zbrane na sebaobranu.
Odporúčané
Ženy majú strach takmer vždy, keď idú po zotmení von. Tu sú dôvody prečo a rady pre mužov, ako vytvoriť bezpečný verejný priestor Ženy majú strach takmer vždy, keď idú po zotmení von. Tu sú dôvody prečo a rady pre mužov, ako vytvoriť bezpečný verejný priestor 21. marca 2021, 9:30

Ubrániš sa, aj keď si malý a slabý

Sebaobrana nie je o hrubej sile, zdôraznil pre Refresher Pavel Houdek, ktorý sebaobranu vyučuje už 25 rokov. Podľa jeho slov je prirodzené, že vo väčšine prípadov sebaobranu potrebuje človek, ktorý je menší a slabší než útočník. To však neznamená, že nemáš šancu ubrániť sa. 


Podľa tejto štúdie z roku 2014 je dokonca zrejmé, že až 59 % žien je schopných fyzicky sa pred útočníkom ubrániť. Ide pritom konkrétne o ženy, ktoré sa sebaobranu nikdy neučili – to znamená, že je načase prestať ženám, ale napríklad aj stereotypicky slabšie pôsobiacim mužom hovoriť, že sa neubránia. Nie je to pravda. Majú obrovskú šancu ubrániť sa, a pritom nemusia byť vyšportovaní MMA bojovníci.


Samozrejme, sú situácie, v ktorých sa rozhodneš nezasiahnuť. Je na mieste prakticky zhodnotiť, či sa ubrániš, prípadne či ti ten fyzický stret za to stojí. Podľa Houdeka je celkom normálne niektoré situácie vyhodnotiť ako príliš rizikové na to, aby si zasiahol.

Šancu ubrániť sa máš aj bez kurzov sebaobrany.
Šancu ubrániť sa máš aj bez kurzov sebaobrany. Zdroj: Pexels/Keira Burton

Môže to byť od upozornenia, aby si niekto dal rúško, ak ten niekto vyzerá, že ťa knokautuje jedným úderom, až po pokus niečo ti ukradnúť. „Sám cvičím sebaobranu a aj tak sú tam riziká. Nemusí sa mi podariť ubrániť, útočník môže byť lepší než ja, môže byť ozbrojený, môžem zraniť jeho aj seba, po útoku môže prísť aj k právnej dohre. Vždy si treba zvážiť riziká.“ 

Tieto rady sa týkajú nielen ľudí, ktorí útoku čelia, ale aj svedkov, ktorí sa rozhodujú, či sa do toho zamiešajú a pomôžu alebo nie. Čo ovplyvňuje okoloidúcich, aby zasiahli?

1. Útok musí byť viditeľný. Šanca, že okoloidúci pribehnú na pomoc, ak len počujú krik, je menšia, než keď sú očitými svedkami. Ak človeka niekto napadne, dôležité je, aby ho útočník nezatiahol niekam do tmavého kúta či za kríky.

2. Útok musí byť jednoznačný na prvý pohľad. Ak je útočníkom muž a obeťou žena, ľudia si často pomyslia, že ide o partnerskú hádku. Do tej sa nechcú miešať. Preto je vhodné útočníkovi vždy vykať, nenadávať mu a nehroziť mu päsťami. Houdek odporúča zaujať obrannú pozíciu s otvorenými dlaňami a jasne komunikovať, že nechceš, aby ti ten človek ublížil.


Houdek hovorí, že ak je v hre tvoje zdravie či život, jednoducho niet o čom debatovať. Na svojich lekciách sebaobrany svojim žiakom vždy hovorí, že si musia vopred premyslieť, čo im za to riziko stojí a čo nie. Poriadok v hodnotách by mali mať ľudia urobený pred tým, než dôjde k nejakému útoku, pretože v tej chvíli už nebudeš mať čas rozhodovať sa. Na ilustráciu spomína istú profesorku, ktorá prišla na jeho hodiny.

Odporúčané
Suka z Buchenwaldu: dekorácie si vyrábala z kože židovských väzňov, organizovala sexuálne orgie pre veliteľov tábora Suka z Buchenwaldu: dekorácie si vyrábala z kože židovských väzňov, organizovala sexuálne orgie pre veliteľov tábora 18. apríla 2024, 12:30

„Je to distingvovaná dáma v rokoch. Prechádzala parkom pri hlavnej stanici. Prišla vlakom z nejakej prednášky a šla domov. Vyskočil na ňu nejaký chlapík, v ruke mal nabrúsený šraubovák a začal jej ťahať kabelku.“ Spomínaný park je dnes už revitalizovaný, no v povedomí Pražanov a zrejme aj pravidelných pendlerov stále rezonuje ako nebezpečné miesto, kde sa zoskupujú rôzni ľudia. Profesorka sa svojej kabelky nechcela vzdať, namiesto toho si ju pritiahla na hruď. Muž ju strhol na zem a dobodal skrutkovačom.

Spôsobil jej dvanásť bodných rán v oblasti tváre a kabelku jej ukradol.


Niekedy jednoducho nestojí za to naťahovať sa s ľuďmi. „Ak budete mať vopred premyslené, čo vám stojí za riziko ublíženia na zdraví, tak v tej chvíli sa nenecháte viesť výchovou alebo inštinktom, ale vyhodnotíte situáciu inak,“ uzavrel Houdek. Neznamená to, že musíš dať svoju tašku každému, kto o ňu požiada, no expert na sebaobranu odporúča vopred si určiť hranice toho, čo ti za to stojí. 


Čo však robiť, ak vyhodnotíš, že máš šancu uspieť? O sebaobrane koluje veľmi veľa rád, no mnohé z nich profesionálni lektori odsudzujú a prax ukazuje, že sú skôr škodlivé než nápomocné.

Odporúčané
Znak moci, bohatstva či spoločenského postavenia. Prečo muži po tisícročia nosili ženský módny doplnok a kto ho vlastne vymyslel? Znak moci, bohatstva či spoločenského postavenia. Prečo muži po tisícročia nosili ženský módny doplnok a kto ho vlastne vymyslel? 13. marca 2021, 14:30

Hmaty ako Chuck Norris nepotrebuješ

„Ľudia sa tomu na mojich kurzoch vždy smejú, ale ja ich aj tak vždy upozorním. Na kurze vás naučím veľmi málo. Budú to úplne jednoduché pohyby, ktoré v tej stresujúcej situácii dokáže človek použiť,“ hovorí Houdek. Komplikované hmaty v prípade útoku podľa neho ľudia v praxi nevyužijú ani vtedy, keď ich nacvičujú roky, nieto po krátkom kurze.

„Jasné, musíte to vedieť robiť, ale nie sú to také hmaty, ako si ľudia predstavujú,“ vraví Houdek o sebaobrane. Zabudni teda na filmové scény, kde zastavíš úder, vykĺbiš útočníkovi rameno, podlomíš mu kolená a rozbiješ sánku. Houdek pohyby prirovnáva skôr k praľuďom: sú základné, každý sa ich môže naučiť, no fungujú.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 96351 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Čo sa naučíš na lekciách sebaobrany.
  • Čo je najčastejší dôvod, prečo niektorí ľudia psychicky nezvládnu útok.
  • Ktoré zbrane je najlepšie mať pri sebe a ktoré sú nanič.
  • Či ti hrozí právna dohra, prípadne väzenie za zranenia, ktoré spôsobíš sebaobranou.
Domov
Zdieľať
Diskusia