Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 13. 4. 2021 meniny má Aleš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Koľko musí Slovák zarábať, aby mohol žiť v Šanghaji? Pavel býva 10 rokov v Číne, ktorá ho uchvátila už na základnej škole

Pavel Dvořák prepadol čínskej kultúre v detstve, keď ho zaujal Jackie Chan. Odvtedy sa svojho sna nevzdal, a tak dnes žije viac ako 10 rokov v Šanghaji, kde prevádzkoval úspešnú cestovnú kanceláriu a živil sa ako tlmočník.

24. február 2021, 9:30 Čas čítania: 14:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Refresher - Rozhovory
3
Adam Novosad
24. február 2021, 9:30
Čas čítania: 14:12

Koľko musí Slovák zarábať, aby mohol žiť v Šanghaji? Pavel býva 10 rokov v Číne, ktorá ho uchvátila už na základnej škole

Pavel Dvořák prepadol čínskej kultúre v detstve, keď ho zaujal Jackie Chan. Odvtedy sa svojho sna nevzdal, a tak dnes žije viac ako 10 rokov v Šanghaji, kde prevádzkoval úspešnú cestovnú kanceláriu a živil sa ako tlmočník.

Adam Novosad
24. február 2021, 9:30
Čas čítania: 14:12
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Život v Číne nie je taký lacný, ako by si človek mohol myslieť, ale manažérom zo Slovenska medzinárodné firmy ponúkajú niekoľkonásobne vyššie platy, aby sa tam presťahovali. Vždy záleží na tom, či v Číne chceš začať budovať rodinu, alebo si len na pár rokov zarobiť, hovorí Pavel Dvořák, ktorý sa do Šanghaja presťahoval pred viac ako 10 rokmi.

  

V detstve ho fascinovali filmy Jackieho Chana, tak si zaumienil, že sa začne učiť po čínsky. Svoju vášeň napokon premenil na život v obrovskom čínskom meste, kde sa to hemží kultúrou, peniazmi aj cudzincami. Číňania si podľa neho radi vypijú, milujú karaoke bary, kde si môžeš zaplatiť dokonca spoločníčku na celý večer.

 

 

Po prepuknutí pandémie koronavírusu skolabovalo zdravotníctvo v čínskom meste Wu-chan, ale odvtedy Čína hlási minimálne prírastky nových nakazených. Pavel si ani nevie predstaviť, že by si v Šanghaji niekto potajomky otvoril krčmu počas tvrdého lockdownu, lebo by skončil s prísnym trestom. A keď sa dostaneš čo i len do vzdialeného kontaktu s nakazeným, z karantény sa len tak do mesta či do prírody na prechádzku nedostaneš.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako Pavel prepadol čínštine už na základnej škole
 • Prečo si ako prvé jedlo v Číne objednal tradičný rezeň
 • Či sú čínske reštaurácie na Slovensku rovnaké ako tie v Číne
 • Koľko musí Slovák zarábať, aby mohol žiť v Šanghaji
 • Prečo firmy Slovákom dokážu závratne zvýšiť plat, aby šli žiť do Číny
 • Či sa dnes v Číne uplatníš ako umelec alebo učiteľ angličtiny
 • Ako funguje tvrdý čínsky lockdown, počas ktorého ti prelepia dvere
 • Koľko alkoholu vypijú Číňania, keď sa vyberú zabávať do mesta
 • Prečo sa doba gejší a kurtizán v Číne neskončila vďaka karaoke barom

 

Cina
Zdroj: Pavel Dvořák/Instagram

Ty si sa čínštinu začal učiť už na základnej škole. Ako si sa k nej dostal?

Čínštinu som vyhľadával cielene, lebo ma v detstve zaujal Jackie Chan. Prepadol som jej, keď som bola na základnej škole. Doma som objavil knižky s čínskymi znakmi, tak som ich začal obkresľovať cez papier ako na výtvarnej. Chcel som sa naučiť čínsky, tak mi rodičia pomohli a našli mi učiteľku na doučovanie v Bratislave. Prvých pár mesiacov ma učila súkromne, ale keď som prešiel na strednú školu, tak som sa prihlásil na jazykovku. 

 

Do Číny si prvýkrát vycestoval v roku 2009, ale dnes tam žiješ už viac ako 10 rokov. Boli prvé dojmy také, ako si očakával?

Do Číny som sa prvýkrát dostal v roku 2009 na štipendium, ako väčšina ľudí z mojej univerzity, lebo je to taká zaužívaná prax. Šiel som tam do neznáma, vtedy sociálne siete neboli také rozšírené ako dnes a na internete človek nenašiel toľko informácií, takže som nevedel, čo si mám predstaviť.

 

Prvé kroky v Číne preto boli zmätočné. Myslel som si, že po čínsky trochu viem, keďže som sa ju učil niekoľko rokov. Čakal som, že s jazykom nebudem mať problém, ale po príchode som zistil, že miestnym nerozumiem ani slovo a nerozumejú ani oni mne.

 

 

Takže komunikácia nebola najľahšia. 

Bežná čínština je úplne iná ako laboratórna čínština z vyučovacích hodín, a do toho tam v uliciach vládol chaos. Ľudia prebiehali cez cestu, všade bolo plno vnemom a ja som nevedel nájsť správnu školu, v ktorej som sa mal hlásiť, lebo mala dve budovy na rozdielnych miestach.

 

Rýchlo som si však zvykal. Vybral som sa na prechádzku po meste, šiel si prvýkrát sadnúť do čínskej reštaurácie a tešil sa z toho, že si konečne vychutnám pravé čínske jedlo. Akurát som ničomu nerozumel, ani jedálnemu lístku, tak som prstom ukázal na prvé jedlo, ktoré mi padlo do oka. A omylom som si objednal klasický šnicel.

 

V našich čínskych reštauráciách chutí všetko rovnako, lebo o tej kuchyni máme predstavu, že jedlo nakrájam na kocky, dám dohromady do woku...

 

Sú čínske reštaurácie na Slovensku a čínske reštaurácie v Číne rovnaké? Ako si má takúto poctivú čínsku reštauráciu predstaviť bežný Slovák?

Ozajstná čínska kuchyňa je podstatne iná. V našich čínskych reštauráciách chutí všetko rovnako, lebo o tej kuchyni máme predstavu, že jedlo nakrájam na kocky, dám dohromady do woku, premiešam všetky chute, pridám veľa škrobu, aby z toho vzniklo niečo lepkavé a zalejem sójovou omáčkou. Čínska kuchyňa je však oveľa sofistikovanejšia.

 

My máme pocit, že ide o zmes mnohých chutí dokopy, ale práveže čínska kuchyňa je chuťovo veľmi jednoduchá, lenže skôr komplikovaná na prípravu. Číňania sa snažia vyzdvihnúť pôvodné chute potravín, zakladajú si na čerstvosti, a tak je pre moju čínsku ženu slovenská kuchyňa taký zvláštny guláš a veľmi jej nechutí. 

 

 

Po prvej ceste do Číny si sa tam vrátil znovu a natrvalo. Oženil si sa, začal si pracovať ako tlmočník vo viacerých medzinárodných firmách, ale čím sa živíš teraz?

Ja som sa do Číny vrátil hneď, ako to bolo možné. Pôvodne som sa mal vrátiť späť, ale rozhodol som sa, že tam zostanem a ani som nenastúpil do lietadla naspäť, aj keď som mal kúpenú letenku. Zostal som v Číne a spočiatku som robil akúkoľvek prácu, aká sa dala nájsť. 

 

Živil som sa ako tlmočník, potom ako sprievodca pre jednu českú cestovnú kanceláriu a napokon som sa osamostatnil a založil si vlastnú cestovku. Tlmočeniu sa tak dnes venujem oveľa menej ako kedysi, ale stále si udržiavam zopár dlhoročných klientov, aby som nestratil kontakt s podnikateľskou sférou a biznisom.

 

Svojej cestovnej kancelárii som sa venoval až do začiatku pandémie ako primárnej práci, ale keď začal koronavírus, tak som ju musel samozrejme zavrieť. Teraz veľa biznisu nie je. Doma na Slovensku ale máme rodinné vydavateľstvo, tak som svoju pozornosť upriamil tam a celkom tento rok vyskočil aj môj YouTube kanál. Ľudí moje videá celkom bavia.

 

 

V jednom z videí si opisoval, aká je skutočná cena života v Šanghaji. Je tam život lacnejší ako v Bratislave? Koľko musí Slovák zarobiť, aby mohol žiť v meste ako Šanghaj?  

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Koľko musí Slovák zarábať, aby mohol žiť v Šanghaji
 • Prečo firmy Slovákom dokážu závratne zvýšiť plat, aby šli žiť do Číny
 • Či sa dnes v Číne uplatníš ako umelec alebo učiteľ angličtiny
 • Ako funguje tvrdý čínsky lockdown, počas ktorého ti prelepia dvere
 • Či sociálne kreditné skóre platí aj pre cudzincov alebo iba domácich
 • Koľko alkoholu vypijú Číňania, keď sa vyberú zabaviť do mesta
 • Prečo doba gejší a kurtizán v Číne neskončila vďaka karaoke barom

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
2 Rozdiel medzi slovenskými a maďarskými odborníkmi prirovnáva Matovič k operácii chirurgom a gynekológom
3 Extrémna zmena počasia: Počas niekoľkých hodín sa ochladilo o takmer 20 °C. V bratislavskom kraji zasahujú hasiči
4 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
5 Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím
1 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
2 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
3 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
4 Od 19. apríla idú do škôl žiaci 8. a 9. ročníkov základných škôl, aby sa mohli pripraviť na prijímacie skúšky
5 MAPA: Už len dva „čierne“ okresy. Situácia sa zlepšuje, čoskoro sa otvoria školy, obchody a služby
1 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
2 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
3 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
4 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
5 Šéfka PS Bihariová: Chodila som k lekárke, chcela som vyblednúť ako Jackson, roky som na seba plácala bieliace krémy
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy refresher
Mama na plný úväzok Tarra White. Ako dnes žije pornohviezda, ktorá očarila Rocca Siffrediho? (Rozhovor)Mama na plný úväzok Tarra White. Ako dnes žije pornohviezda, ktorá očarila Rocca Siffrediho? (Rozhovor)
Je dospelá, no vo vnútri žije len 4 roky. Dominika po nehode zabudla na 24 rokov svojho života (Rozhovor) Je dospelá, no vo vnútri žije len 4 roky. Dominika po nehode zabudla na 24 rokov svojho života (Rozhovor)
Ruské tanky smerujú k Ukrajine. Má sa Kyjev báť a o čo ide Putinovi? Ruské tanky smerujú k Ukrajine. Má sa Kyjev báť a o čo ide Putinovi?
Viac článkov
Sponzorované články
Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím Krištof Králik o seriáli Pán profesor: Cvičil som viac, ako zvyčajne, aby to v seriáli vyzeralo, že do ringu patrím
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur  Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Stiahni si magické dátumy a podpor tak našich futbalistov v boji na európskom šampionáteStiahni si magické dátumy a podpor tak našich futbalistov v boji na európskom šampionáte
V karanténe Gabčíkovo: Zakázali nám vyjsť z izby, jedlo nám nosia hasiči (Videorozhovor)V karanténe Gabčíkovo: Zakázali nám vyjsť z izby, jedlo nám nosia hasiči (Videorozhovor)
Ešte sme len na začiatku. Budeme musieť zvládnuť úplne všetko, hovorí prezident Slovenskej lekárskej komory (Rozhovor)Ešte sme len na začiatku. Budeme musieť zvládnuť úplne všetko, hovorí prezident Slovenskej lekárskej komory (Rozhovor)
V Bratislave sa ľudia z uvoľnených opatrení nezbláznili. Takto vyzeralo mesto v priebehu dňaV Bratislave sa ľudia z uvoľnených opatrení nezbláznili. Takto vyzeralo mesto v priebehu dňa
Ako trávia lockdown Naked Bananas, Frayer Flexking alebo Nasklee a kto z nich sa zúčastní celoplošného testovania?Ako trávia lockdown Naked Bananas, Frayer Flexking alebo Nasklee a kto z nich sa zúčastní celoplošného testovania?
Čo počúvajú Slováci? Milujú ľudovky, pirátsky metal alebo flexia ako GottČo počúvajú Slováci? Milujú ľudovky, pirátsky metal alebo flexia ako Gott
Hongkonský fotograf provokuje erotickými zábermi typickej francúzskej domácnosti. Geoffroy vie, ako zaujať oko divákaHongkonský fotograf provokuje erotickými zábermi typickej francúzskej domácnosti. Geoffroy vie, ako zaujať oko diváka
Štát zatvára diskotéky, lyžiarske strediská aj hranice pre cudzincovŠtát zatvára diskotéky, lyžiarske strediská aj hranice pre cudzincov
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.