Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 16. 9. 2021 meniny má Ľudomila

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche.…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal…
Tech

Prečo má nová sociálna sieť Clubhouse potenciál stať sa hitom

Písať sa už nikomu nechce, na video je potrebná výbava. Clubhouse je o úplne najjednoduchšej komunikácii – rozhovore.

Marián Mauik Biel
25. január 2021, 19:59 Čas čítania: 3:34
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Tech
4
Marián Mauik Biel
25. január 2021, 19:59
Čas čítania: 3:34

Prečo má nová sociálna sieť Clubhouse potenciál stať sa hitom

Písať sa už nikomu nechce, na video je potrebná výbava. Clubhouse je o úplne najjednoduchšej komunikácii – rozhovore.

Marián Mauik Biel
25. január 2021, 19:59
Čas čítania: 3:34
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Nie je tých sociálnych sieti nejako veľa? Facebook, Twitter, Instagram, Tik Tok... a teraz ešte nejaký Clubhouse. Je to zlatá horúčka a beh na dlhé trate. Tucty iných sociálnych sietí to skúšali a nepodarilo sa. Naopak tí, ktorí dokázali prísť buď v správny čas alebo so správnym nápadom (alebo s oboma), dokázali doslova ohýbať celý trh.

 

 

Taký Instagram bol obyčajná aplikácia na zdieľanie fotografií. Po 10 rokoch majú viac ako pol miliardy denných používateľov a viac ako 25 miliónov oficiálnych účtov firiem a spoločností. Za minulý rok mal Instagram tržby z reklamy vo výške 13,86 miliárd dolárov. Je potom až také neuveriteľné, že to skúšajú aj iní? Clubhouse má veľmi dobrý nápad a pravdepodobne prišiel aj v správnom čase.

Ako Clubhouse funguje

Na Facebook alebo Twitter je nutné písať (a ideálne ovládať pravopis) a aj čítanie znamená nutnosť pozerať sa na displej mobilu. Podobne aj Instagram, tam už je nutná na tvorbu nie iba klávesnica, ale aj fotoaparát alebo pri videách na Tik Toku ovládanie editačného softvéru a podobne.

 

Predstav si sociálnu sieť, ktorú môžeš používať doslova kdekoľvek a bez nutnosti sa mobilu dotknúť. A čo je ešte dôležitejšie, pri sledovaní správnych ľudí alebo skupín ťa to môže aj obohatiť.

 

Pri vytváraní profilu si vyberieš obľúbené okruhy a ľudí. Potom môžeš vyhľadávať v existujúcich miestnostiach. Zdroj: Marián Biel

 

Clubhouse by sa dal najjednoduchšie opísať ako podcast, do ktorého sa môžeš aktívne pridať. Všetko funguje výhradne formou hlasu. Takže nie sú potrebné žiadne emotikony. Vlastne na tejto sociálnej sieti nie je žiaden text, žiadne linky ani obrázky alebo videá. Jednoducho debata aj s emóciami, pretože hlas nepotrebuje emotikony.

 

Diskusie prebiehajú v takzvaných Rooms, teda miestnostiach, ktoré môže založiť ktokoľvek. Miestnosť môže byť súkromná len pre pozvaných a priateľov, alebo verejná. Tento hostiteľ alebo administrátor označený zelenou hviezdičkou potom určuje, kto z prítomných môže ísť na „pódium“ a aktívne diskutovať a kto ostane v hľadisku a bude len pasívne počúvať.

 

Aj pasívni poslucháči sa kliknutím na ikonu dvihnutej ruky môžu prihlásiť o slovo a ak sú pozvaní na „pódium“ tak diskutujú. Hostiteľ potom môže ešte brať slovo – v tomto prípade vypínať mikrofón, alebo posielať diskutujúcich do hľadiska alebo úplne von z miestnosti.

Technicky tak Clubhouse môžeš používať aj pri jazde v aute či vlaku a kto sa dokáže sústrediť na dve veci naraz, tak aj pri varení, športovaní alebo štúdiu.

 

Na úvodnej stránke máš zoznam miestností. Vytvoriť si môžeš aj vlastnú. Zdroj: Marián Biel

 

Clubhouse je unikátny aj v tom, že je to vždy živá diskusia bez akéhokoľvek záznamu. Keď sa pripojíš v polovičke, tak nijako nezistíš o čom sa v miestnosti hovorilo dovtedy. Aplikácia ale podporuje kalendár s ukladaním chystaných diskusií, na ktoré dostaneš notifikáciu.

 

Len pre vyvolených?

Clubhouse funguje už takmer rok, ale až posledné mesiace naberá na popularite. Najmä preto, že dokázal zaujať niekoľko osobností. Jedna z nich, komik Kevin Hart, sa okrem toho stal aj spolumajiteľom.

 

Viacerí investori Clubhousu dôverujú. Spoločnosť založená len pred necelým rokom dokázala získať už 10 miliónov dolárov v prvom kole a minimálne 2 milióny v druhom kole fundingu. Podľa Forbes sa tak odhadovaná hodnota firmy, respektíve aplikácie vyšplhala na približne 100 miliónov dolárov.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2404 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

S prijímaním nových členov sa až tak neponáhľajú. Doteraz je Clubhouse dostupný výhradne vo forme aplikácie pre iPhone a navyše funguje len ako „invite-only“. To znamená, že zaregistrovať sa tam môžeš len v prípade, ak ti niektorý z členov pošle pozvánku.

 

Zdroj: Clubhouse

 

Tvorcovia firmy argumentujú tým, že sa chcú postupne pripravovať na to, aby technicky zvládli nápor používateľov. Ale z marketingového hľadiska je to stará známa stratégia, vytvoriť dojem niečoho ťažko dostupného až takmer elitárskeho a tým zvýšiť jeho hodnotu v očiach prípadných zákazníkov.

 

Každý nový zaregistrovaný dostane možnosť pozvať len 2 ďalších. Registruje sa cez telefónne číslo pre dodatočnú identifikáciu. S pozvánkami si treba dávať pozor. V Clubhouse pri profile používateľa je navždy zobrazené aj meno toho, kto ho pozval.

 

Prišli v správny čas

Clubhouse prišiel v tej správnej dobe. Človek je tvor sociálny a po takmer roku obmedzení si potrebuje suplovať „kaviarenské a barové“ debaty so známymi. Urobiť si stretávku so spolužiakmi cez Zoom je už bežná vec. Potrebujeme sa pri tom nevyhnutne vidieť? Podľa filozofie Clubhousu ani nie.

 

A hlavne táto novinka nemá nahrádzať rôzne videokonferenčné aplikácie alebo hlasové správy cez WhatsApp. Je to čistokrvná sociálna sieť, kde je základom všetkého vytvoriť si sieť tých správnych sledovaných osobností.

 

Na druhej strane je to obrovská príležitosť. Vzniká nová sociálna sieť a kto sa poponáhľa, môže ľahko nazbierať tisíce odberateľov. Lenže už nestačí nafotiť sa v bikinách. Úspech na Clubhouse znamená byť dobrý rečník a prinášať témy, ktoré budú inšpirovať ostatných sa do debaty zapájať.

 

Zdroj: Marián Mauik Biel

 

Clubhouse už oznámil, že pripravuje grant pre tvorcov, aby ich motivoval aj finančne. Spolu s tým sú na pláne aj rôzne formy predplatného či vstupeniek alebo darov. Momentálne je všetko na tejto platforme úplne zadarmo.

 

Je to zatiaľ veľmi čerstvá záležitosť. Na prvý pohľad to vyzerá, že Clubhouse má našliapnuté stať sa sociálnou sieťou pre trochu náročnejších. Či už poslucháčov, ktorí nechcú len donekonečna skrolovať, ale chcú sa dozvedieť niečo nové alebo sa niečo naučiť. Clubhouse totiž môže veľmi dobre fungovať aj ako platforma pre prednášky.

 

Ale hlavne je to sociálna sieť pre takých, ktorí majú čo povedať. Alebo aspoň si to myslia. Je to príležitosť pre firmy vytvoriť si bližší vzťah so zákazníkmi, pre športové kluby na budovanie si fanúšikov. Je možné sa osobne porozprávať s Jaredom Letom alebo inými celebritami. Možností je nekonečné množstvo.

 

Uvidíme ako to bude Clubhouse a aj používatelia zvládať ak by sa ich počet znásobil. Momentálne majú okolo 2 miliónov aktívnych používateľov týždenne. Otázne je, ako sa bude dať korigovať tisíce debát bez záznamu. Už na konci minulého roka mal Clubhouse malú aféru kvôli miestnostiam, kde sa debatovalo na rôzne antisemitské témy.

 

Nie je ťažké si predstaviť ako by aj na Slovensku mohli vzniknúť vďaka Clubhousu „debatné krúžky“ plné rasistov alebo mizogýnov. Hoci je pravda, že oproti takému Facebooku je registrácia omnoho komplikovanejšia a najmä naviazaná na telefónne číslo.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: everipedia.orgNáhľadový obrázok: Pexels, Marián Mauik Biel
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno na ňom, ako porušuje dopravné predpisy Populárna slovenská tenistka dala na Instagram video v Porsche. Vidno…
Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4. Takto vyzerá nové rozdelenie podľa covid automatu Od pondelka bude v červenej fáze 27 okresov, zelené ostali len 4.…
Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť. Samovraždy sa stávajú, každých 7 sekúnd musíme ukázať, že nespíme Mladý budúci rušňovodič zo ZSSK: Výplata 1 500 eur je hlúposť.…
Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej ambasády. Fľaše alkoholu si so záujmom obzerali Taliban objavil slivovicu, pivo aj Becherovku v sklade českej…
Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad mini aj Apple Watch 7 Generácia iPhone 13 prichádza, poznáme ceny. Ukázali tiež nový iPad…
Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v nich platiť zákaz cestovania Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici z Dát bez pátosu. Mal by v…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť