Služba rastie rýchlejšie než akýkoľvek jej konkurent. Zmysluplného obsahu je však stále málo.
TikTok je opäť témou číslo jeden. Sociálna sieť je zvláštnym fenoménom. Hoci určite stále poznáš ľudí, ktorí konkurenčný Facebook alebo Instagram nepoužívajú, stavíme sa, že o týchto dvoch službách minimálne počuli.
O TikToku to rozhodne neplatí. Komentáre ako „toto vôbec existuje?“ nie sú ničím ojedinelým. Aktuálne má pritom už 800 miliónov používateľov. Globálne je to len o štvrtinu menej než Instagram, no násobne viac než napríklad Reddit alebo obľúbený Twitter.
Platforma plná krátkych videí púta pozornosť hlavne preto, že rýchlo stúpa a na lídrov sa každý mesiac doťahuje. Pravidelne však budí aj obavy o tom, či sú tvoje dáta na čínskych serveroch v bezpečí. Momentálne tiež hrozí, že službu v USA úplne zakážu.
V tomto článku sa ti pokúsime rozlúštiť, či sa musíš báť a aplikáciu odinštalovať alebo či ťa TikTok môže zaujať aj v prípade, že už nie si tínedžer s hodinami voľného času.
- Prečo je TikTok tak populárny najmä medzi mladými ľudmi a tínedžermi
- Aký je rozdiel medzi TikTokom a kedysi známou službou Musical.ly
- Kto sú najznámenší TikTokeri a akým obsahom si získaš milióny followerov
- Prečo chcú službu zakázať v USA a či ju naozaj kúpi Microsoft
- Či je TikTok naozaj bezpečnostnou hrozbou z Číny
TikTok a Musical.ly - keď dvaja robia to isté
TikTok je tak, ako vyzerá dnes, výsledkom zlúčenia dvoch služieb. Tá pod názvom Musical.ly fungovala od roku 2014 a za ten čas si v USA, ale aj Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii urobila určité meno. Začínala ako hudobná služba, kde si krátke skladby mohol doplniť vlastnými videami.
Videá mohli mať od 15 sekúnd až po jednu minútu, pričom sa dali zrýchľovať, spomaľovať a dopĺňať efektmi. Vlastne, odvtedy sa v tomto smere nezmenilo prakticky nič.
V septembri 2016 vznikla čínska aplikácia s názvom Douyin, ktorá prakticky robila to isté a je nepochybné, kde jej autori, developeri z firmy ByteDance, našli inšpiráciu. Doyin však fungoval (a dodnes funguje) iba na čínskom trhu. Tak, ako majú Číňania svoje vlasné služby inšpirované Facebookom alebo Google Mapami, rovnako to v zásade bolo aj s Musical.ly a Douyin-om.
Autori sa rozhodli okopírovať koncept fungujúci v zahraničí a ponúknuť ho na domácom trhu.
Keď sa ByteDance rozhodli, že Douyin vyspel natoľko, aby sa pozrel aj za hranice Číny, jednoducho apku prihlásili do globálnych obchodov GooglePlay a App Store. Vo svete však používali práve názov TikTok.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké boli rozdiely medzi TikTokom a staršou službou Musical.ly
- Ako funguje TikTok v Číne, kde sú internetové služby často cenzurované
- Aké profily majú na TikToku najviac followerov a či sú nejaké aj pre „starších“ ľudí
- O čo ide v sporoch o bezpečnosť tvojich osobných dát
- Či Trump naozaj zakáže TikTok v USA a prečo