Existuje predstava a možno je to fakt, že ženy nevedia parkovať tak dobre ako muži a muži nevedia robiť viac činností naraz tak dokonale ako ženy. Môže za to biológia, že muži a ženy vo veľa prípadoch myslia a konajú inak?
Medzi mozgom muža a ženy existujú jemné pozorovateľné rozdiely, ale stále nie je známe, ako presne sa tieto rozdiely týkajú správania. Otázkou tiež ostáva, do akej miery sú umelo vyfabulované médiami, ale taktiež vedcami.
Niektorí veria, že za rozdiely v správaní medzi mužom a ženou môžu kultúrne a sociálne vplyvy, zatiaľ čo iní tvrdia, že rozdiely v pohlaví sú do značnej miery podmienené biológiou. V skutočnosti je situácia oveľa zložitejšia a pravdepodobne leží niekde uprostred.
- Existuje pojem mužský a ženský mozog?
- Je majiteľ väčšieho mozgu automaticky inteligentnejší?
- Naozaj za odlišnosť môžu hormóny?
- Mení sa veľkosť mozgu s vekom?
- Čo znamená pojem spredu – dozadu a zľava – doprava pri téme mozog
Mozog je rozdelený na dve polovice, čiže pravú a ľavú hemisféru, v ktorých sa nachádzajú mimozmyslové centrá a taktiež centrá vedomých pohybov, emócií, myslenia a pamäti.
Obe strany mozgu vyzerajú veľmi podobne, avšak v spracovaní informácií je obrovský rozdiel. Hemisféry sú navzájom prepojené nervovými vláknami (štruktúra nazývaná corpus callosum). To, akým štýlom využívame hemisféry, má veľký vplyv na našu osobnosť a správanie.
- rečové funkcie, riadenie komplexných vôľových pohybov, čítanie, písanie, aritmetické úkony, analytické spracovanie informácií, abstraktné myslenie.
Pravá hemisféra
- nerečové funkcie, komplexné spracovanie zrakových a sluchových podnetov, priestorové vnímanie, súčasné a komplexné spracovanie informácií.
Ženské mozgy sú mladšie
Analýza 205 mozgov mužov a žien vo veku 20 až 82 rokov odpovedala na otázku, či má zvyšujúci sa vek a celkové starnutie človeka vplyv na veľkosť mozgu. Odpoveďou bolo zistenie, že ľudský mozog sa skutočne so zvyšujúcim sa vekom zmenšuje. Zaujímavý je na tom fakt, že u mužov prebieha tento proces rýchlejšie v porovnaní so ženami.
Táto premena taktiež súvisí aj s metabolizmom mozgu, na ktorý má vyšší vek taktiež spomalujúci vplyv. Ženské mozgy boli v porovnaní s tými mužskými v priemere o 3,8 roka metabolicky mladšie, čo môže vysvetľovať skutočnosť, prečo sú ženy vo vyššom veku viac mentálne fit ako ich mužskí rovesníci.