
Kiná na Slovensku zostávajú zatvorené aj napriek povoleniu vlády. Čo za tým stojí a kedy sa dočkáme veľkých kino premiér?
Kiná otvárať môžu, ale vôbec sa im to neoplatí.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Kiná na Slovensku môžu byť otvorené, no aj napriek tomu nie sú. V niektorých mestách uvidíš otvorených pár kinosál so zúženým programom, ktorý v podstate len kopíruje obdobie pred zatvorením, keď v nich bežali filmy Neviditeľný muž, Bloodshot, Sonic či pixarovka Onward.
Dôvod, prečo je väčšina kín zatvorená, je jednoduchý. Z ekonomického hľadiska sa ich prevádzkovateľom neoplatí otvárať. Môže za to viacero faktorov. Jedným z nich je nižší záujem divákov. V súčasnosti kiná totiž neponúkajú nič, čo si slovenský divák nemôže pozrieť z pohodlia domova.
Divák tak ušetrí cestu a nevystaví sa ďalšiemu riziku nákazy. To je v súčasnosti nízke, no ľudia neprestanú byť opatrní len tak zo dňa na deň.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1638 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Ďalším dôvodom sú podmienky, za akých môžu byť kiná otvorené. Reč je najmä o obmedzení predaja vstupeniek (miesteniek), aby boli dodržané dvojmetrové odstupy sediacich divákov.
Veľmi málo slovenských kín je schopných za týchto podmienok vpustiť do sály dostatočné množstvo divákov. Pri dodržaní pravidiel sa do 100 miestnej sály dostane cca 30 až 35 divákov, do 200 miestnej 60 až 70 divákov. Kapacita sál sa tak zníži až o dve tretiny.
V kine sa po novom nenaješ
To však nie je všetko. Bufety v kinách musia ostať zatvorené, keďže majú zákaz podávať jedlo a nápoje. Zatiaľ čo také pukance ešte chápeme, no prečo nemôžu kiná predávať balené jedlo a nápoje vo fľaškách, skutočne netušíme. Ide pritom o podstatnú časť ich príjmov, ktoré sú tak zas raz drasticky zredukované.
Na záver tu máme povinnú sanitáciu, dezinfekciu priestorov, naplánovanú na každú nedeľu. Zamestnanci kín dokážu vykonať dezinfekciu aj mimo hracích časov. Nakoniec, väčšina kín začína s premietaním až v obedných či poobedňajších hodinách. Nechať kiná zatvorené v tak dôležitý deň, je nepochopiteľné.
Miestami sa zdá, že nariadenia pre kiná vytváral človek, ktorý nemá poňatia, ako vlastne fungujú. Drvivej väčšine kín sa teda otvoriť neoplatí, keďže by možno nepokryli ani len náklady. Kiná v menších mestách sa o to zrejme pokúsia, no s chabým programom veľa vody nenamútia.
Prvé veľké premiéry nás totiž čakajú až s príchodom hollywoodskych blockbusterov a veľkých noviniek spoza mláky. V USA sa kiná zatiaľ plánujú otvoriť až 1. júla. Nie je známe, s akým programom sa dovtedy prevádzkovatelia kín a distribútori budú snažiť upútať divákov.

Cinema City aj Cinemax ostávajú zatvorené
Budú to musieť byť veľmi lákavé počiny a pecky z minulosti, ktoré by teoreticky nalákali divákov späť do kinosál. Je však možné, že kiná skutočne neotvoria ani v júni. Nateraz svoje brány nechávajú zatvorené Cinema City aj Cinemax.
Slovenská vláda to má v posledných týždňoch náročné. V zuboch ich má nejeden podnikateľ a inštitúcie, ktoré kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusu prichádzajú o veľkú časť tržieb. V porovnaní s inými krajinami, miestami na Slovensku ani nie je cítiť, že vypukla pandémia.
Vďačíme za to však aj takýmto nepopulárnym rozhodnutiam. Samozrejme, nejde o príkazy a zákazy z rozmaru. Nariadenia vznikajú na základe rozhodnutí odborníkov, a tak ich jednoducho musíme rešpektovať.
Pevne však veríme, že sa už čoskoro vrátime do kín.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.



