Šéfovia Sýkorovcov sú vo väzení či po smrti.
František Borbély bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov bratislavskej organizovanej mafiánskej skupiny Sýkorovcov. Po smrti Miroslava Sýkoru známy gang takzvaných Sýkoriek viedol Róbert Lališ a jeho pobočníkom bol okrem iných aj Borbély.
V januári 2020 tento významný člen Sýkorovcov odsúdený na 7 rokov požiadal o podmienečné prepustenie po 63-och mesiacoch. Okresný súd v Trnave 19. februára vyhovel jeho žiadosti a podmienečne ho prepustil na slobodu. Prokurátor môže proti rozhodnutiu súdu podať do troch dní sťažnosť.
Aktualizácia z 20. februára 2020: Prokurátor sa rozhodol vzdať práva na podanie sťažnosti. František Borbély bol prepustený z väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou.
- Čo sa stalo s vodcami Sýkorovcov
- Za čo odsúdili Františka Borbélyho
- Kde polícia našla jeho drogové laboratórium
- Ako fungovala Borbélyho SBS, ktorú si objednal aj bratislavský magistrát či Marian Kočner
Sýkorovci boli elitou slovenskej mafie
Mnohí slovenskí mafiáni z divokých 90. rokov sú už po smrti. Tí, ktorým sa podarilo vojny gangstrov prežiť, si zväčša vo väzení odpykávajú dlhoročné tresty. A niektorí, ako napríklad bývalý boss podsvetia Mikuláš Černák, sú odsúdení na doživotie. František Borbély z obávanej skupiny Sýkorovcov však patrí medzi štastlivcov, ktorí dostali len kratšie tresty
Po vražde Miroslava Sýkoru, podľa ktorého boli Sýkorovci pomenovaní, stál na čele skupiny Róbert Lališ alias Kýbel. Ten si vo väzení, tak ako Černák, odpykáva doživotný trest odňatia slobody. Borbély bol jedným z podriadených vodcov skupiny, ktorí riadili časti Bratislavy. Ďalšími vedúcimi osobnosťami boli Peter Čongrády (zavraždili ho v Petržalke v roku 2004) a Ladislav Bališ prezývaný ako Dlhý Laco (odsúdený na 25-ročný trest). O Záhorie sa staral Ivan Cupper (doživotie) a Senec riadil Peter Havasi prezývaný Havel (zavraždený), po ktorom územie prevzal Martin Bihari alias Rus (odsúdený na 23 rokov).
„Skupina Sýkorovcov bola takou slovenskou Cosa Nostoru. Oni tomu dali akýsi veľmi jasný tvar, vďaka čomu mohli aj dlhé roky fungovať.Vedeli, kto ku komu patrí. A mali v minulosti isté pokyny, že ak by jedna podskupina mala problém, ostatní sa musia pripojiť. Čo bolo napríklad u Takáčovcov nemysliteľné.
Tí boli uzavretí vo svojich bublinách a na tých nižších stupňoch ani nevedeli, kto je v tej druhej bubline,“ vyjadril sa o Sýkorovcoch v rozhovore pre Refresher autor knihy Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Ján Petrovič. Sýkorovci boli podľa jeho názoru najviac sofistikovanou zločineckou skupinou na Slovensku, ktorá operovala od 90. rokov až po začiatky milénia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako boli Sýkorky zorganizované a ako páchali svoje zločiny
- Kto boli vodcovia jednotlivých gangov
- Aké obchody robil František Borbély s hlavným mestom
- Za aké zločiny dostal Borbély väzenie a ako mu priťažila organizácia výbuchu auta