V podsvetí rozpútal peklo a neskôr chcel zaviesť mier.
V 90. rokoch sa pred jeho menom triasol azda každý a veľký rešpekt voči nemu mali aj tí najtvrdší zločinci či zásadoví policajti. Ani jeho kontakty na rôzne štátne zložky mu však nepomohli k tomu, aby nebol odsúdený na doživotný trest. Mafián Mikuláš Černák patril podľa výpovede svedkov z podsvetia medzi najbrutálnejších vrahov.
Bol šéfom skupiny a „prácu“ za neho mohli často urobiť iní. On si však toto zvrátené potešenie nechcel nechať ujsť. Černák sa dlhé roky k mafiánskej ére nevyjadroval, no od roku 2015 prelomil mlčanie o svojej zločineckej činnosti, ktorú podľa vlastných slov veľmi ľutuje.
Podľa najnovších informácií TASR Černák aktuálne uzatvoril s prokurátorom dohodu týkajúcu sa 16 vrážd práve z tohto obdobia. Ako sa stal z autobusára a lesníka šéf celého slovenského podsvetia? Pre ďalšie články o mafiánskych skupinách z 90. rokov začni sledovať toto vlákno.
- O Černákovej skúsenosti s prvou obeťou vraždy
- O vražde politika za 20 miliónov slovenských korún
- Prečo Černákovci zavraždili bývalého policajta, ktorému na výstrahu odrezali hlavu
- Vyjadrenia bývalých kumpánov Černáka, ktorí ho označujú za magora a klamára
- Ako si novinársky veterán Vladimír Donner spomína na stretnutie s Černákom, kedy mohlo ísť vplyvnému mafiánovi o život
V roku 1999 si Černák myslel, že ho jeho advokáti dostanú na slobodu
Mikuláš Černák nebol vždy jednotkou podsvetia
Černák býva všeobecne označovaný ako boss bossov, no pravda nie je taká čierno-biela. Ako v nedávnom rozhovore pre Refresher povedal autor knihy o slovenskej mafii Ján Petrovič, až do smrti bratislavského gangstra Miroslava Sýkoru 6. februára 1997, si bola táto dvojica v podstate rovná. Informáciu Petrovičovi potvrdil počas ich korešpondenčnej komunikácie aj samotný Černák. Autor publikácie Slovenská mafia: Príbehy písané krvou sa však nazdáva, že určitú dobu bol na vrchole práve Sýkora.
„Kým Sýkoru nezabili, mal svojím spôsobom možno aj trochu navrch, a to kvôli tomu, že pôsobil v hlavnom meste a ostatní mafiáni sa za ním chodili radiť a dohadovať sa na ďalšom postupe organizovaného zločinu. Černák sa teda na pomyselný trón šéfa mafie dostal až po úmrtí Sýkoru a ani tam dlho nepobudol (poznámka redakcie – Sýkoru zavraždili vo februári 1997 a Černáka zatkla polícia v decembri toho istého roku),“ hovorí Petrovič.
Telo Miroslava Sýkoru
Mikuláš Černák sa svojho času vyznačoval výnimočnou brutalitou, ktorou sa veľmi rád chválil aj pred kumpánmi. Paradoxom ale je, že na oslave svojich 31. narodenín z roku 1997 vyhlásil, že chce, aby medzi mafiánskymi skupinami na Slovensku zavládol mier, čím by následne prosperoval ilegálny biznis.
Jeho oslavu možno označiť za veľkolepú a zábery z nej dokonca odvysielala aj v TV Markíza. Na nich možno vidieť Černáka s kovbojským klobúkom, jeho bývalého pobočníka Jána Kána, utečenca Karola Mella, neskôr zavraždeného mafiána Tibora Pápaya a ďalších Černákovi blízkych gangstrov. Okrem vyššie postavených mafiánov sa v priestoroch známeho baru černákovcov Shark v Banskej Bystrici pohybovalo taktiež množstvo hrubokrkých násilníkov určených na úlohy, s ktorými si zväčša šéfovia nešpinili ruky. Dokopy malo byť na oslave zhruba 250 hostí.
Zo sľubovaného mieru však nebolo nakoniec nič. Černáka krátko na to zavreli a následne prišlo hneď k niekoľkým vraždám. V Košiciach 16. decembra 1999 zabili bossa Kolárika, ktorého deťom bol Černák kmotrom, a v Dunajskej Strede sa Sátorovci 25. marca 1999 v bare Fontána postarali o elimináciu Černákových spojencov zo skupiny Pápayovcov. Kým však Černák skončil v rukách spravodlivosti, jeho stúpanie po rebríčku v slovenskom podsvetí bola dláždená niekoľkými desiatkami brutálnych vrážd.
Od autobusára k prvej spoluúčasti na vražde
Mikuláš Černák s mladším bratom Vladimírom pochádzali z bežnej rodiny. Spoločnú mladosť strávili v horehronskej dedinke Télgart a v detstve nič nenasvedčovalo tomu, že by sa jedného dňa vydali na dráhu zločinu. Starší z bratov Mikuláš pracoval ako lesný robotník aj autobusár a práca mu nikdy „nesmrdela“. Keď však zistil, že sa v 90. rokoch s príchodom nového režimu otvorilo množstvo možností, vybral si cestu rýchleho zarobenia peňazí, a to aj za cenu ľudských životov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- O Černákovej skúsenosti s prvou obeťou vraždy
- O vražde politika za 20 miliónov slovenských korún
- Prečo Černákovci zavraždili bývalého policajta, ktorému na výstrahu odrezali hlavu
- Vyjadrenia bývalých kumpánov Černáka, ktorí ho označujú za magora a klamára
- Ako si novinársky veterán Vladimír Donner spomína na stretnutie s Černákom, kedy mohlo ísť vplyvnému mafiánovi o život