V hlavnom meste odštartovali Vianočné trhy. Zisťovali sme, ako chutia tradičné, ale aj orientálne pokrmy v stánkoch.
22. novembra v Bratislave otvorili tohtoročné Vianočné trhy. Dlhoočakávaná udalosť, ktorá potrvá takmer až do Vianoc, láka na skvelú atmosféru, bohatý kultúrny program, no predovšetkým na nezabudnuteľný gastro zážitok.
My v redakcii sme sa rozhodli, že širokú ponuku jedál a tradičných nápojov otestujeme a subjektívne zhodnotíme. Prihliadali sme na viacero faktorov ako cena, zákaznícky servis, vizuálna atraktivita vianočných pokrmov, doba čakania, no najmä samotná chuť a celkový dojem.
Klasika v podobe cigánskej a placky
Naše prvé kroky smerovali na Hlavné námestie, ktoré tradične hostí bratislavské Vianočné trhy. Zo všetkých kútov nás vábili zaujímavé vône, rozhodli sme sa preto, že najskôr navštívime jeden z najväčších stánkov so skutočne bohatou ponukou jedál.
Pod jeho názvom Starohájska Vinotéka by si si pravdepodobne predstavil, že tam dostaneš skôr varené víno, či punč. V ponuke sa však nachádzali rôzne tradičné špeciality, jedlá z grilu alebo tzv. prešporská kuchyňa. Vybrali sme si úplnú klasiku, cigánsku pečienku a zemiakovú placku.
Ideálne mäso, ktoré by sa malo nachádzať v cigánskej pečienke je buď z chudého bôčiku, alebo z vykosteného karé od krkovičky. Na výber v tomto stánku sme mali však o čosi stručnejšie pomenovania: kuracia a bravčová cigánska. Dali sme pre zmenu šancu kuracej.
Prvý dojem z veľkej žemle s kuracím mäsom pokrývajúcim celú časť pečiva doplnenej o tradičné suroviny cibuľu a horčicu však nenaplnil očakávania. Aj napriek veľkej porcii bola žemľa dosť suchá a malé množstvo cibule nás tiež veľmi nepotešilo.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký netradičný pokrm sme objavili na tohtoročných Vianočných trhoch
- Ktorý stánok nám odporučil známy foodbloger Čoje a ako v teste obstál
- V ktorom stánku je najlepšia cigánska pečienka
- Ako chutilo jedlo s najlepším ohodnotením a prečo dostalo názov „slovenská pizza“