Obrovské požiare robia vrásky na čele ľuďom po celom svete.
Amazonský prales horí už niekoľko týždňov, s ohňom zápasí predovšetkým brazílsky štát Amazonas. Ten bol nútený vyhlásiť mimoriadny stav, situácia je teda vážna. Ľudia po celom svete vyjadrujú solidárnosť a aby sa o probléme viac hovorilo, šíri sa hashtag #PrayForAmazonia. Najlepším spôsobom ako reálne pomôcť, je prestať jesť mäso, píše Vice.
Klimatické zmeny už nie sú rozprávka. Dôkazom sú nie len obrovské požiare na Sibíri či v Amazonskom pralese, ale aj stúpajúce teploty. Pravdou totiž je, že teplotné rekordy padajú po celom svete a ani Slovensko nie je výnimka. Štúdie ukázali, že týždne trvajúce požiare lesov v Južnej Amerike nie sú spôsobené prírodnými udalosťami, ale môžu za ne ľudia, konkrétne ich láska k mäsu.
Požiare vznikli pre odlesňovanie, aby sa vytvoril priestor pre chov dobytka. Výskum Inštitútu pre enviromentálny výskum v Amazónii ukázal, že najviac požiarov je tam, kde sa vyrúbalo najviac stromov.
Vice dodáva, že farmári na to, aby vytvorili vhodný priestor pre chov dobytka, najskôr „vyčistia“ krajinu spaľovaním. Práve tieto požiare sa často vymknú spod kontroly a šíria sa ďalej. Jedným zo spôsobov, ako podať pomocnú ruku, je teda obmedziť príjem mäsa.
Šokujúcou zaujímavosťou je, ako sa vyjadruje brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Ten odmieta prebrať akúkoľvek zodpovednosť za vzniknutú situáciu a obviňuje charitatívne a neziskové organizácie, vraj účelovo zapaľujú pralesy.
No a tí, čo s ním nesúhlasia, to nemajú ľahké. Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE) uviedol, že satelitné snímky zaznamenali od roku 2018 nárast požiarov až o 83%. Prezident tvrdil, že sú to lži a riaditeľa inštitútu vyrazil.