Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 19. 10. 2019 meniny má Kristián

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
6
Denisa Bodková
17. jún 2019, 12:36

Som stolár, no nikdy som sa nevyučil. Mladí by mali rozvíjať talent, lebo remeslo vymiera, tvrdí 30-ročný Pavol (Rozhovor)

Po návrate z Kanady si založil firmu a dnes je to už piaty rok, čo vyrába nábytok na mieru a chce začať stavať drevodomy.

Denisa Bodková
17. jún 2019, 12:36
Som stolár, no nikdy som sa nevyučil. Mladí by mali rozvíjať talent, lebo remeslo vymiera, tvrdí 30-ročný Pavol (Rozhovor)
Zdroj: Pavol Šiška
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Remeslo má zlaté dno, aspoň tak sa to hovorí. Nie je však veľa mladých ľudí, ktorí by sa dnes rozhodli vyučiť napríklad za stolára. Prečo je tomu tak?

 

V sekcii rozhovory ti prinášame aj príbehy ľudí s netradičnými či inak zaujímavými povolaniami. Dnes sme sa rozhodli vyspovedať 30-ročného Pavla Šišku, ktorý je nevyučeným stolárom, no už 5 rokov vyrába nábytok na mieru s vlastnou značkou Tiny House, vedie mladých stolárov a jeho najväčšou víziou je dať priestor šikovným remeselníkom z rôznych odvetví. 

 

stolar

 

V rozhovore sa dozvieš:

 • Čo robil v Kanade
 • Čo bol jeho prvý, vlastnoručne vyrobený kúsok, ktorý predal
 • Prečo na výrobu nevyužíva slovenské drevo
 • Koľko stojí masívny drevený stôl
 • Či bolo ťažké nájsť mladých šikovných učňov
 • Čo vedeli jeho učni, keď vyšli zo školy
 • Či ľudia nezjednávajú ceny
 • Koľko trvá vyrobiť skriňu
 • Čo si myslí o nábytku z Ikei
 • Koľko rokov vydrží jeho nábytok
 • O vízii drevodomov

 

V dnešnej dobe nie je veľa ľudí, ktorí sa vyučia tradičnému remeslu a aj sa tým živia. Ty si stolár, ako si sa k tomu dostal?

Ja som sa za stolára nikdy neučil, ale vďaka svojmu dedovi ma drevo vždy nejak priťahovalo. Študoval som stojárinu, ale nebavilo ma to a po rokoch trápenia som to nechal. Keď som mal 24 rokov, odišiel som do Kanady a tu som našiel svoj talent. 

 

Koľko si v Kanade pobudol a čo si tam robil?

Robil som v jednej stavebnej firme, stavali sme kancelárie a získal som zručnosť. Mal som skvelého šéfa, ktorý ma podporoval a motivoval aj finančne. Tam som zistil, že by som chcel aj v budúcnosti robiť niečo podobné.

 

Bol som tam iba pol roka. V tom čase som sa už poznal so svojou manželkou a chcel som sa vrátiť na Slovensko. Doma som sa zamestnal u jedného stolára, no onedlho som si založil živnosť. To bolo pred piatimi rokmi. 

 

Dá sa slušne zarobiť. Investujem však aj do strojov, na ktoré nemám, našťastie, žiadne pôžičky.

 

stolar

 

Čo bol tvoj prvý predaný kúsok?

Drevená truhlica. Dnes, keď si spomeniem na to, ako vyzerala, čudujem sa, že ju niekto kúpil (smiech). Na nej som sa dokonca učil patinovať. To je taká špeciálna metóda na opracovanie dreva, aby malo vyšúchaný vzhľad.

 

Dnes máš celkom pestré portfólio, vyrábaš nábytok na zákazky. Čo si najčastejšie ľudia u teba objednávajú? 

Najčastejšie vyrábam dvere z masívneho dreva. Používam na to dub, buk alebo smrek. Ak by chcel klient nejakú exotiku, je to finančne drahšie. Vtedy drevo objednávam aj z Južnej Ameriky či Vietnamu.  

 

Slovenské drevo väčšinou končí v zahraničí, kde ho vedia lepšie predať. Preto s ním pracujem málo, aj keď je to veľká škoda.

 

Drevo je prevažne z našich lesov? 

Iba jedného dodávateľa mám zo Slovenska. Dokonca aj dub sa dováža z Juhoslávie a Ukrajiny. 

 

Prečo?

Slovenské drevo väčšinou končí v zahraničí, kde ho vedia lepšie predať, preto s ním pracujem málo, aj keď je to veľká škoda. 

 

Koľko u teba stojí napríklad jedálenský stôl z masívneho dreva?

Od 1 000 € donekonečna. 

 

Ako stolár si zarobíš asi dobre?

Dá sa slušne zarobiť. Investujem však aj do strojov, na ktoré nemám našťastie žiadne pôžičky. Základná píla ma vyšla 2 500 € a fréza asi 3 500 €. Snažím sa investovať predovšetkým do rozvoja remesla. 

 

stolar

 

O svojich učňoch: Škola ich naučila teóriu, v praxi boli slabí, vedeli len ukladať dielce a spájať ich. Dnes vidím aké pokroky urobili a som na nich extrémne hrdí.

 

Pracuješ sám alebo máš učňov?

V dielni mám momentálne troch vyučených chalanov, jediný kto nie je vyučený som ja (smiech).

 

Bolo ťažké zohnať mladých vyučených stolárov?

Ja som mal asi šťastie a natrafil som na dobrý ročník. Najskôr som mal s ich školou dohodu, že posledný rok budú mať u mňa odbornú prax. Škola ich naučila iba teóriu, v praxi boli slabí. Vedeli len ukladať dielce a spájať ich.

 

Dnes vidím, aké pokroky urobili a som na nich extrémne hrdý a to majú chalani ešte len 20 rokov, minulý rok skončili. Pamätám si, že keď som kedysi rozmýšľal, že pôjdem za stolára, v Topoľčanoch boli otvorené štyri triedy, dnes sú myslím len dve.

 

Som stolár, no nikdy som sa nevyučil. Mladí by mali nájsť talent, lebo remeslo vymiera, tvrdí 30-ročný Pavoľ (Rozhovor)

 

Máš pocit, že remeslo vymiera, alebo sa pomaly k nemu ľudia vracajú?

Už je to lepšie, ako to bývalo. Tým, že aj školstvo je také, aké je a mladí nemajú záujem sa vyučiť niečomu, ľudia zabudli akú má ručná výroba hodnotu. Naštastie sa to pomaly mení a šikovný človek by si nemal hanbiť zapýtať za svoju prácu. 

 

Tvoju prácu vedia klienti finančne oceniť? Nevyjednávajú pri veľkých cenách?

Moji klienti nemajú problém zaplatiť. 

 

Na Slovensku drevodomov nie je až tak veľa, ale dopyt po nich sa zvyšuje a aj malá začínajúca rodina si ho vie zadovážiť za rozumné peniaze.

 

Dostal si od klienta niekedy zvláštnu požiadavku?

Každý druhý návrh je zvláštny (smiech). Ale nie, ľudia prídu vždy s nejakou víziou alebo dokonca obrázkom, čo by chceli dať vyrobiť. Snažím sa nájsť cestu, ako to pre nich spraviť čo najlepšie a klientovi vyhovieť, no nedá sa to vždy, tak niekedy ich predstavy pretváram, samozrejme, po spoločnom zvážení. 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

 

Koľko ti trvá vyrobiť jeden kúsok, napríklad skriňu?

Samotná výroba skrine trvá asi týždeň. Záleží, čo všetko tam zákazník chce. Ale s mojimi chalanmi na tom makáme spolu, tak sa to dá.

 

V začiatkoch sa ti aj nedarilo?

Začiatky boli ťažké, veľakrát som po sebe veci upravoval. Zákazníkovi sa to páčilo, ale ja som na tom vždy niečo videl. Aj teraz keď niečo dokončím, zákazníci sú nadšení, ale ja by som vždy vedel ešte niečo vylepšovať. Som prílišný detailista. 

 

Chodievaš niekedy do Ikey alebo iného obchodného domu s nábytkom?

Áno, manželka si tam niekedy nájde nejaké doplnky. 

 

stolar

 

A čo si tak hovoríš pri pohľade na ten nábytok?

Iba to, že to vydrží najviac dva roky. 

 

Ako dlho vydrží tvoj nábytok?

Dúfam, že čo najdlhšie.

 

Aj desať rokov?

Áno, aj desaťročia.

 

stolar

 

Trendy existujú určite aj v tomto odvetví. Aký štýl nábytku ide momentálne najviac?

Už dlhodobo je trend prírodný materiál. Ľudia chcú vidieť štruktúru dreva, mať kontakt s prírodou. Aj vintage a provensálu je celkom dosť.

 

Akú máš víziu do budúcna? 

Mojou dlhodobou víziou je nájsť a spojiť šikovných remeselníkov z rôznych odvetví. Som rád, že mám u seba chalanov, ktorým by som nechal robiť nábytok a ja by som sa zameral na drevodomy. Na Slovensku ich nie je až tak veľa, ale dopyt sa zvyšuje a aj malá začínajúca rodina si ho vie zadovážiť za rozumné peniaze. Týmto som sa inšpiroval už v Kanade, tam je takých drevodomov veľa. 

 

Je škoda, že dnešné deti nevedia už skôr, v čom vynikajú. Veľakrát idú na vysokú školu s tým, aby zistili, čo budú v živote robiť.

 

stolar

 

S mojou firmou sa aktívne zapájame do budovania jednej základnej školy. Na tejto škole sa snažíme o to, aby deti rozpoznali svoj talent čo najskôr.

 

Preto si aj tak nazval svoju značku Tiny House?

Áno, od toho je odvodený názov. 

 

Ty si dávnejšie už taký jeden dom postavil, konkrétne na strome. 

Áno, to bol taký projekt, na ktorom som spolupracoval a volal sa Dubodom, malý dverený dom na strome. Popri tom som staval ďalšie dva drevodomy. Spolupráca je v mojej firme veľmi dôležitá, učím to aj svojich chalanov. Preto chcem dať priestor viac remeslám, aby sme to spolu dotiahli ďalej či už v práci, povolaní, alebo spoločnosti. 

 

Som stolár, no nikdy som sa nevyučil. Mladí by mali nájsť talent, lebo remeslo vymiera, tvrdí 30-ročný Pavoľ (Rozhovor)

 

Treba na remeslo stolára hlavne talent? Alebo sa to dá naučiť ako bežná práca?

Je jedno, či si stolár, kováč, maliar, vždy je dôležité nájsť na niečo talent. Je škoda, že dnešné deti nevedia už skôr, v čom vynikajú. Veľakrát idú na vysokú školu s tým, aby zistili, čo budú v živote robiť, ale mali by to vedieť už oveľa skôr a svoj talent rozvíjať.

 

Preto sa s mojou firmou aktívne zapájame do budovania jednej základnej školy. V rámci technického zabezpečenia, aj v rámci pedagogického nastavenia. Na tejto škole sa snažíme o to, aby deti rozpoznali svoj talent čo najskôr.

Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
25
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.