Kolotoče, kultúra, hudba, jedlo, zábava a stánky. Tentoraz nie je reč o žiadnom hudobnom festivale, ale o bardejovskom jarmoku, ktorý každoročne opantá perlu Horného Šariša. Pozri sa, ako táto jedinečná udalosť vyzerala v lete 2024 a čo sme tam zažili my.
Bardejovský jarmok je akcia s viac ako 650-ročnou históriou. Tento rok sa zároveň konal 51. novodobý jarmok, ktorého súčasťou sú aj desiatky zábavných atrakcií či kultúrnych podujatí.
Štvordňová akcia v Bardejove, ktorá tradične prebieha od štvrtka do nedele koncom augusta, nie je obyčajné podujatie. Patrí k tým najväčším a najstarším na Slovensku, pričom vo väčšine zdrojov sa uvádza ako ten úplne najväčší, píše Pluska.
Predčasné kontroverzie kvôli Rytmusovi
Vystúpenie 1/3 Kontrafaktu sme síce nestihli, no z fotografií a videí je jasné, že piešťanský hudobník pritiahol na Radničné námestie tisíce ľudí.
Ľudia počas leta tiež vytrvalo čakali na ohlásenie programu, keďže počas jarmoku prebiehajú počas všetkých dní rôzne hudobné vystúpenia. Tento rok bol pomyselným headlinerom Rytmus, ktorého prvotné zrušenie koncertu a kontroverzie ohľadom honoráru vzbudili masívny mediálny záujem, píše Korzár.
- Aké boli ceny a atmosféra na bardejovskom jarmoku.
- Prečo si ľudia kupujú drahé veci zo stánku.
- Koľko najviac zaplatil pán za jednu porciu jedla.
Jarmok je pre mesto Horného Šariša pravdepodobne najväčšou akciou celého roka. Už pár dní pred začiatkom sa uzavrie niekoľko vyťažených ciest a od štvrtka do nedele je následne veľmi pravdepodobné, že stretneš každého od rodiny cez kamarátov až po tých, ktorých si nevidel 20 rokov a zase ich 20 rokov neuvidíš.
V rámci najrušnejšieho dňa, ktorým je minimálne pocitovo sobota, sme sa vybrali na jarmok aj my. Cieľ bol jasný, vycítiť vibe, pozrieť sa na ponúkaný tovar a ceny, na ktoré sa rok čo rok vznáša väčšia kritika.
Smerujeme medzi stánky, kde nás zachraňuje len jemný vánok
Bez zveličovania môžeme tvrdiť, že atmosféru jarmoku je v meste cítiť prakticky všade. Ľudia sa celý deň presúvajú do, prípadne od stánkov či kolotočov. Najčastejšie môžeš identifikovať jarmočné rodinky tak, že deti majú okolo kočíka zaviazané balóny a rodičia v ruke trdelník a langoš.
My sme sa medzi stánky a hromadu ľudí vybrali v sobotu popoludní, kedy bolo cez 27 stupňov Celzia a situáciu zachraňoval len občasný jemný vánok. Na predajnej ploche približne 4 800 m² sme mohli tento rok nájsť doslova všetko.
Od klasickej jarmočnej ponuky vo forme jedla, oblečenia, remeselných výrobkov či hračiek míňame aj stánky s konopným pivom, rastlinami aloe vera či kabelkami Nichael Kors za 20 eur. Najviac nás však zaujíma ulica Dlhý rad, kde sa sústreďuje drvivá väčšina stánkov aj atrakcií.
Aké boli ceny?
Jarmok má tendenciu opantať viacero zmyslov. Po čuchovej stránke je to jedlo, po vizuálnej rôzne výrobky, ich cenovky či vek predavačov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké boli ceny za langoš a pivo.
- Čo nám prezradila pani, ktorá si kúpila kožuch za 700 eur.
- Za aké jedlo si vypýtali 27 eur.
- Aká mafia sa údajne objavila v uliciach Bardejova.