Mladí Slováci zachránili Európu pred katastrofou, no obete si havária vyžiadala tak či tak.
Len 50 kilometrov od Bratislavy, jednu dedinku za Trnavou, ležia Jaslovské Bohunice. Obcou preteká riečka Blava a žije v nej približne 2 300 obyvateľov. Každý jeden z nich dostáva na prídel jódové tablety. Dva kilometre od nich je totiž najväčšia jadrová elektráreň na Slovensku.
Slovensko nebolo ďaleko od toho, aby sa ničivá nehoda černobyľských rozmerov udiala aj u nás. V Jaslovských Bohuniciach totiž došlo k vážnej nehode, a nebyť pohotovosti dvoch mladých Slovákov z elektrárne, scenár z Černobyľa sa mohol udiať aj na našom území.
- Čo za nehoda takmer spôsobila gigantickú katastrofu.
- Ako Európu zachránili dvaja mladí Slováci.
- Koľko obetí mala havária v Bohuniciach a aký bol jej dosah.
- Ako silná bola havária v porovnaní s Černobyľom.
- Prečo sa havária okamžite stala štátnym tajomstvom a nevedeli o nej ani obyvatelia.
Jaslovské Bohunice nie sú len jedna, no v podstate tri jadrové elektrárne. Funkčná je však už iba časť z nich s názvom Bohunice V-2, do ktorej spadajú tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne.
Obidva bloky majú výkon 506 MW (v Černobyli mal jeden reaktor výkon 1 000 MW). Každý blok pokrýva až 13 % elektrickej spotreby na Slovensku. Ak by sa dnes v Jaslovských Bohuniciach niečo stalo, bola by to katastrofa.
Zvyšné dva nefunkčné bloky sa nazývajú V-1 a A-1. Na jadrovej elektrárni V-1 sa vykonalo vyše tisícky úprav a nakoniec sa po dohode s Európskou úniou v roku 2008 odstavila. Jadrová elektráreň Bohunice A-1 bola odstavená v roku 1979, po dvoch vážnych nehodách, pričom o život prišli dvaja ľudia. Tento článok je o prvej z nich.
Mohli sme tu mať Černobyľ
5. januára 1976 vymieňal Viliam Pačes v prvom bloku elektrárne palivo, spolu s kolegami Mičekom a Skalesom. Palivový článok však bol pravdepodobne predtým poškodený technikmi, keďže mal narušený špeciálny uzatvárací mechanizmus. Pri výmene kvôli obrovskému tlaku článok vyletel do výšky, trafil žeriav a rozbil sa.
Náraz palivového článku spôsobil vážne škody na reaktorovej sále a spôsobil aj únik oxidu uhličitého. Tým sa samotný reaktor chladí, a keďže článok rozbil jeden z jeho kanálov, oxidu uhličitého bolo čoraz menej a jadrovému reaktoru hrozilo nebezpečné prehriatie.
Moment, keď nastala obrovská panika
Do reaktorovej sály unikalo ohromné množstvo oxidu uhličitého, ktorý je vo vysokých dávkach nebezpečný. Zo sály tak musel každý okamžite utiecť, čo sa, samozrejme, nezaobišlo bez značnej dávky paniky – zatiaľ čo sa všetci evakuovali, aby prežili, v reaktore dochádzal oxid uhličitý a takáto jadrová katastrofa Československu ešte nehrozila.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako Európu zachránili dvaja mladí Slováci.
- Koľko obetí mala havária v Bohuniciach a aký bol jej dosah.
- Prečo dvaja pracovníci elektrárne zomreli úplne zbytočne.
- Aká silná bola havária v porovnaní s Černobyľom.
- Aké sú dôsledky jadrovej havárie.
- Prečo sa havária okamžite stala štátnym tajomstvom a nevedeli o nej ani obyvatelia.