- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Vplyvom radiácie sa človeku doslova rozpadá celé telo.
Pokiaľ sleduješ seriál Černobyľ od HBO, určite aj teba znenazdajky pohltil svet jadrovej fyziky. Sledujúc kroky profesora Legasova sa dozvedáme o tom, ako funguje jadrový reaktor, čo sa vlastne udialo počas černobyľskej katastrofy a čo-to sa naučíme aj o radiácii.
Práve radiácia je jedna z najfascinujúcejších častí celého seriálu, veď kvôli nej na tvojej obrazovke zomierajú desiatky ľudí. Osoba dokáže vplyvom radiácie zomrieť aj za pár minút, no nechytí pritom žiadny vírus ani baktériu a môže sa zdať, že sa doslova rozkladá zaživa. Čo sa teda vlastne deje a prečo ide o jeden z najbolestivejších spôsobov smrti?
- Ako dokáže radiácia zabiť človeka
- Koľko ľudí zomrelo vplyvom akútneho radiačného syndrómu
- Prečo už v prvej minúte silného ožarovania človek pomaly stráca vedomie
- Akú šancu mali prežiť pracovníci v Černobyle počas katastrofy
- Ako s radiáciou súvisí rakovina a kedy sa jednoducho nedá prežiť
Radiáciu si možno predstavuješ ako nebezpečné vlny prúdiace prostredím, v skutočnosti však ide o extrémne rýchly prúd subatomárnych častíc. Tie pochádzajú z jadier nestabilných atómov – v prípade elektrárne v Černobyle sú tieto jadrá z vybuchnutého reaktoru a išlo najmä o prvky xenón a cézium.
Keď je človek vystavený tomuto prúdu častíc, ktorý sa správne nazýva ionizačné žiarenie, jeho tkanivá sa doslova rozpadávajú. Ionizačné žiarenie totiž útočí priamo na DNA, našu genetickú informáciu. V bunkách sa postupne rozkladajú bielkoviny a vplyvom poškodenej DNA sa bunky nedokážu normálne rozdeľovať na ďalšie. V prípade tak vysokých dávok žiarenia, aké zažívali napríklad hasiči v Černobyle, zomierali do pár dní.
Alexander Fjodorovič Akimov bol vedúci zmeny v Černobyle počas tej nešťastnej noci 26. apríla 1986. Keďže Akimov neveril, že reaktor skutočne vybuchol, so svojím tímom strávili celú noc pumpovaním vody do už dávno vybuchnutého jadra reaktora, čím bol priamo vystavený radiácii. Kvôli tomu dostal fatálnu dávku asi 15 Gy a zomrel o 2 týždne na 100 % popáleniny tela.
Alexander Grigorovič Lelečenko sa trikrát brodil rádioaktívnou vodou a odpadom, aby zabránil prísunu ďalšieho vodíka ku generátorom energie. Ponúkol sa na to sám, aby to nemuseli robiť jeho mladší kolegovia. Zomrel o 11 dní. Dostal dávku 25 Gy.
Popáleniny vplyvom rádioaktivity
Pracovníci v Černobyle nemali žiadnu šancu
Predpokladá sa, že 31 až 54 ľudí zomrelo kvôli podobným scenárom. Boli vystavení príliš silnej dávke radiácie, čím ochoreli na radiation sickness, teda akútny radiačný syndróm (ARS).
Ľudí pri takýchto vysokých dávkach takmer okamžite prepadnú zvracanie, neznesiteľná bolesť hlavy, zvyčajne nevedia zadržiavať svoje výkaly, dostanú horúčku, triašku a nedokážu ovládať niektoré zo svojich svalov. Pri tak vysokých dávkach nastáva jeden z najbolestivejších spôsobov smrti.