Pamätáš si scénu zo seriálu Chernobyl, ako vojaci niekoľko týždnov zabíjali psov v okolí vybuchnutej jadrovej elektrárne? Nuž, neboli stopercente úspešní...
26. apríla 1986, niečo pred pol 2 ráno sa v Černobyľskej jadrovej elektrárni V.I. Lenina na Ukrajine začal experiment, ktorý ohrozil životy státisícov ľudí. Spôsobil ekologickú katastrofu a ukázal pravú tvár sovietskeho režimu, ktorý sa najväčšiu jadrovú katastrofu v histórii ľudstva snažil do poslednej chvíle zatajiť.
Lucas Hixson je americký odborník na radiáciu, do černobyľskej zóny chodí pravidelne od roku 2013. Jedným z jeho projektov je aj Dogs of Chernobyl, v rámci ktorého sa dobrovoľníci starajú o stovky túlavých psov v okolí vybuchnutej elektrárne. Psíky majú v tvrdých podmienkach len veľmi krátky život. Napriek tomu, že si všetci po seriáli Chernobyl mysleli, že ich populácia v lokalite úplne vymizla, aktuálne žije pri elektrárni a v okolitých mestách približne 600 psov.
Spomínal si, že požiare ti skomplikovali posledné dni v práci, aká je tam teraz situácia?
Včera bola situácia asi najlepšia za posledné tri týždne. Stále horí niekoľko menších požiarov, ale hasiči to majú pod kontrolou. Hlásili, že cez víkend má pršať. Zatiaľ nezačalo, ale to by výrazne pomohlo. Nikto ale nevie ako sa budú tie požiare správať. Problém je, že tento rok je ozaj veľmi sucho, takže, keď sa to raz rozhorí, veľmi ľahko sa potom ten požiar šíri.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako je možné, že sa vojakom nepodarilo vyzabíjať všetky psy v okolí vybuchnutej jadrovej elektrárne
- Aké sú najčastejšie plemená v černobyľskej zóne
- Či počúvajú na svoje mená, hoci sú to divoké psy
- Dokážu psy prenášať na svojej srsti rádioaktívne čiastočky a prečo to môže byť nebezpečné
- Ako si môžeš adoptovať psíka z Černobyľu