Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 14. 8. 2020 meniny má Mojmír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
1
Barbara Leschingerová
30. august 2018, 19:05
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

Jared Leto sa vypracoval na uznávaného herca, talentovaného speváka a podnikateľa, ktorý sa nebojí žiadnej výzvy.

Barbara Leschingerová
30. august 2018, 19:05
Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara
Zdroj: Warner Bros.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jared Leto je v našich končinách známy ako kvalitný herec a úžasný spevák. O jeho hudobných kvalitách sa budeme môcť presvedčiť zajtra na bratislavskom koncerte na štadióne Ondreja Nepelu, kde vystúpi so svojou skupinou 30 Seconds to Mars.

 

Pri príležitosti blížiaceho sa koncertu sme sa rozhodli priblížiť vám život tohto fascinujúceho Američana, ktorý je naozaj pestrý a veľmi rýchlo zistíte, že sa nikdy nenudí a popri práci stíha aj mnoho iných aktivít.


Jared Leto sa narodil 26. decembra 1971 v meste Bossier, v štáte Louisiana. Jareda a jeho staršieho brata Shannona vychovávala ich mladá matka Constance.

 

Vyrastali síce bez peňazí, ale v dome plnom lásky a hudby. Niet divu, že vďaka matkinmu umeleckému vplyvu sa na bratov nalepila kreativita a chuť tvoriť hudbu.

 

Constance to však nemala s nimi v období puberty jednoduché. Obaja sa zaplietli do krádeží, brali drogy a mnohokrát utekali pred policajtami. Jared odišiel zo strednej školy a následne vystriedal niekoľko umeleckých škôl, vrátane School of Visual Arts v New Yorku, kde študoval maľbu a fotografiu.

 

Fotografovanie a výlety do miestnych umeleckých divadiel ho inšpirovali k úvahám o kariére filmového režiséra. Zaumienil si, že ak získa herecké skúsenosti, ľahšie sa dopracuje k réžii.

 

Po 3. ročníku sa 20-ročný Jared vybral do Los Angeles len s batohom a pár stovkami dolárov vo vrecku, aby uskutočnil svoj plán.

 

 

Zúčastnil sa viacerých konkurzov, ale šanca prišla až s úlohou v teenagerskom seriáli My So-Called Life, kde stvárnil dyslektika a príťažlivého flákača Jordana Catalana, ktorý má záujem o Angelu (Claire Danes).

 

Seriál bežal na televíznych obrazovkách iba jednu sezónu (1994-1995), no Jared si stihol získať srdcia mnohých dievčat.

 

Nasledovali nie príliš vydarené snímky ako thriller Switchback (1997) alebo gotická dráma Basil (1998). V biografickom filme Prefontaine (1997) si zahral mladého olympijského bežca Stevea Prefontaina, ktorý tragicky zahynul pri autonehode.

 

Tento projekt dokázal, že Jared nie je len peknou tváričkou, ale skutočne talentovaným a ambicióznym hercom.

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

Jeho ďalšie herecké kroky viedli k malým rolám vo filmoch, ako Tenká červená čiara, Klub bitkárov, Narušenie a Americké psycho. S konkurzom na Tenkú červenú čiaru sa mu viaže zábavná historka. Kastingový režisér prevrátil gauč, za ktorý sa mal Jared skryť a strieľať pri tom z imaginárnej zbrane.

 

Celá situácia mu pripadala tak absurdná, že len vstal, zobral pár imaginárnych guliek a vložil mu ich do rúk so slovami: „Nemôžem to urobiť. Je to ako zlá stredoškolská hra. Prepáčte, mrhám vašim časom, radšej odídem“. Jared na nich však zapôsobil a danú rolu na druhý deň získal.

 

V Klube bitkárov sa predstavil s postavou menom „Angel Face“ po boku Brada Pitta a Edwarda Nortona. Vychutnajte si scénu, v ktorej sa Norton snaží zničiť anjelskú tváričku na nerozoznanie. 

 

 

V roku 1998 sa mu otvorili brány aj do sveta hudby.  Nasťahoval sa k nemu brat Shannon a založili rockovú skupinu 30 Seconds to Mars. Inšpiráciu pri tvorbe piesní hľadal v idoloch z detstva, akými boli kapely Led Zeppelin či Pink Floyd. Jared sa postavil pred mikrofón a Shannon zasadol za bubny.  

 

Debutovali albumom 30 Seconds to Mars, ale skutočný úspech prišiel v roku 2005 s druhým štúdiovým albumom A Beautiful Lie.

 

Z neho môžete poznať single, ako The KillFrom Yesterday. K réžii sa paradoxne dostal cez hudbu a natočil niekoľko videoklipov svojej kapely pod pseudonymom Bartholomew Cubbins.

 

Zlomový bod v Letovej filmovej kariére nastal v roku 2000, kedy ukázal svoje herecké kvality v psychologickej dráme Darrena Aronofskeho s názvom Requiem for a Dream.

 

Na rolu Harryho Goldfarba, závislého na heroíne, sa dôkladne pripravoval tým, že strávil nejaký čas v uliciach Brooklynu medzi narkomanmi. Okrem toho schudol 11 kilogramov tak, že niekoľko mesiacov hladoval a nemal k dispozícii žiadneho výživového poradcu.  

 

Touto snímkou preukázal, že sa kvôli filmovej role nebojí zájsť do extrémov. Aronofsky sa vyjadril na jeho adresu so slovami: „Na kastingoch som videl veľa hercov, no on prejavil najväčšiu oddanosť, sústredenie, súcit a spojenie s postavou.“

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

Nasledovala úspešná dráma Panic Room (2002) pod režisérskou taktovkou uznávaného Davida Finchera. Zahral si v nej zlodeja Juniora, ktorý sa spolu s ďalšími dvoma lupičmi vláme do domu, aby sa dostal k balíku peňazí. No nikto nepočítal s tým, že dom obýva matka s dcérou.

 

V roku 2007 sa pustil do opačnej extrémnej premeny, keď kvôli role Marka Davida Chapmana (Chapter 27), narušeného fanúšika Johna Lennona, musel pribrať 28 kilogramov.

 

Proces naberania váhy nebol jednoduchý. Na jeho jedálničku sa nachádzali cestoviny, pizza a predovšetkým čokoládová zmrzlina, ktorú nechal roztopiť v mikrovlnke a následne vypil.

 

Mixoval ju s olivovým olejom a sójovou omáčkou. Ku koncu natáčania musel navštíviť doktora, pretože mu stúpol cholesterol a dostavili sa bolesti.

 

Zhodiť nadbytočné kilá sa mu podarilo v priebehu siedmich týždňov a to nasadením tekutej stravy. Nejedol žiadne tuhé jedlo a za prvých desať dní schudol 9 kilogramov.

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

V roku 2006 dostal Jared ponuku zahrať si vo filme Vlajky našich otcov od Clinta Eastwooda. Ocitol sa pred dôležitým rozhodnutím, či sa venovať ďalej hudbe alebo pokračovať v hraní. S kapelou zažívali úspech s novým albumom (A Beautiful Lie), na ktorom pracovali niekoľko rokov.

 

S hudbou však nechcel skončiť, preto ponuku odmietol a zameral sa na koncertné turné a skladanie nových piesní. Herecká prestávka nakoniec trvala 6 rokov. 

 

Možno si poviete, že nejde o nič dramatické, keďže hral v ďalších filmoch, no tie nakrútil ešte pred prestávkou (Chapter 27, Mr. Nobody), a tak venoval všetok svoj voľný čas kapele 30 Seconds to Mars.

 

Počas pauzy vznikol ďalší, v poradí tretí album This is War, a s ním prišli piesne, ako Kings and Queens alebo Hurricane v spolupráci s Kanye Westom.

 

Album vyšiel v roku 2009 a v roku 2012 uzrel svetlo sveta dokument Artifact, ktorý Jared sám režíroval a produkoval.

 

Pôvodným zámerom bolo nakrútiť zákulisie z nahrávania albumu v štúdiu, ale ten sa zmenil v momente, kedy ich nahrávacia spoločnosť EMI zažalovala na 30 miliónov dolárov za porušenie zmluvy.

 

Rozhodli sa pustiť do boja, ktoré zahŕňalo súdne konanie so spoločnosťou. Tento problém ohrozil existenciu kapely a boli odkázaní na nahrávanie albumu vo vlastnom domácom prostredí. Museli si ho sami financovať a vydať. Názov This is War a piesne vychádzajú práve z tohto konfliktu.

 

 

Napriek dlhému a ťažkému boju sa im celkom nepodarilo vyhrať spor so spoločnosťou. EMI poľavila na svojom dlhu vo výške 30 miliónov dolárov, avšak skupina nedostala zaplatené za ich predaj albumu This is War (2 milióny dolárov).

 

Po šiestich rokoch sa Jaredovi dostal do rúk scenár práve v období, kedy bol zaneprázdnený a neprikladal mu takmer žiaden význam. Keď však zistil, že vo filme figuruje Matthew McConaughey, ihneď sa pustil do čítania.

 

Scenár si okamžite zamiloval, netrvalo dlho a dohodol si stretnutie s režisérom Jeanom-Marcom Valléem cez Skype.

 

Leto nenechal nič na náhodu a na rozhovor sa dôkladne pripravil. Obliekol si ružový huňatý sveter a na ústa naniesol rúž. Režiséra celkom odrovnal, čím získal úlohu transsexuála s AIDS v oscarovej biografickej dráme Dallas Buyers Club.

 

Pre úlohu Rayon zhodil 13 kilogramov a oholil si všetky chlpy na tele i obočie. Na natáčaní sa s ním stretávali len ako s Rayon, dokonca navštívil supermarket prezlečený za ženu. Nevyhol sa tak nedôverčivým pohľadom zo strany ľudí.

 

Veľký vplyv na stvárnenie tejto úlohy mala skúsenosť z minulosti, kedy Leto žil v New Yorku so spolubývajúcim, ktorý umieral na AIDS. Táto premena sa mu však vyplatila, pretože v roku 2014 si odniesol Zlatý glóbus a sošku Oscara za vedľajšiu úlohu.

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

Na základe predchádzajúcich projektov je zrejmé, že si nevyberá filmy, ktoré by svojím spôsobom neboli výzvou. Svoj talent znovu potvrdil v Suicide Squad, kde sme si ho mohli vychutnať ako Jokera. Opäť prešiel zmenou vizáže, prefarbil si vlasy na zeleno, oholil obočie a naniesol rúž.

 

Ako to má vo zvyku, aj na úlohu Jokera sa precízne pripravoval. Na Youtube sledoval skutočné násilné zločiny a z role nevychádzal počas celých šiestich mesiacov natáčania. Svojej kolegyni Margot Robbie uštedril darček v podobe živého potkana a pri mnohých scénach improvizoval.

 

K predchádzajúcim stvárneniam Jokera (Heath Ledger, Jack Nicholson) pristupoval s veľkým rešpektom, no chcel ukázať niečo nové a odlišné. Musíme uznať, že sa mu to skutočne podarilo. Len škoda, že nedostal viac priestoru a lepší scenár.

 

Jared je veľkým fanúšikom Blade Runnera, pôvodného filmu z roku 1982, a preto si veľmi vážil príležitosť byť jeho súčasťou v pokračovaní Blade Runner 2049. Zahral si postavu slepého Niandera Wallaca, šéfa spoločnosti vyrábajúcej replikantov.

 

Aby sa lepšie ponoril do charakteru, nasadil si kontaktné šošovky, s ktorými nič nevidel. Zakaždým si ich zložil až na konci dňa. Letovi bolo podľa jeho slov ľúto, že scény, ktoré zdieľal s legendárnym Harrisonom Fordom, vnímal bez zraku.  

 

Jared Leto: Ako sa ambiciózny herec dostal cez extrémne fyzické premeny až ku zlatej soške Oscara

 

V súčasnosti má Jared Leto 46 rokov a stále si zachováva mladistvý vzhľad. Spánok je pre neho nesmierne dôležitý a dopraje si aj kvalitné vegánske jedlo. Venuje sa meditácii a vo voľnom čase chodí do prírody.

 

Zarobené peniaze investuje aj do rôznych, prevažne technologických spoločností, akými sú napríklad Slack, Nest, Napster či Airbnb. Popri všetkých aktivitách nezabúda ani na módu. Stal sa tvárou značky Gucci a jeho módne kreácie môžeme vidieť aj počas turné. 

 

Čas si našiel aj na horolezectvo a režírovanie dokumentárnej série Great Wide Open, kde v piatich epizódach vyzdvihuje krásu amerických národných parkov. Na cestách ho sprevádzajú profesionálni horolezci, ktorí testujú Jaredove horolezecké limity. Všetkých 5 epizód si môžete pozrieť na Youtube.

 

Charizmatický herec a spevák momentálne nenatáča žiaden film, ale naplno sa venuje koncertovaniu s kapelou 30STM, ktorá sa dostala do Guinessovej knihy rekordov za najdlhšie turné.

 

S najväčšou pravdepodobnosťou ho opäť uvidíme ako Jokera v sólovke a v komiksovom filme Morbius stvárni vedca, ktorý sa pokúsi vyliečiť z choroby, ale namiesto toho sa zmení na upíra.

 

Už tento piatok vystúpi 30 Seconds to Mars v Bratislave v rámci The Monolith Tour na štadióne Ondreja Nepelu a my si ich rozhodne nenecháme ujsť. Chystáte sa na koncert alebo fandíte viac Jaredovej hereckej kariére? 

 

Niekoľko zaujímavostí na záver:

 • Keď sa presťahoval do LA, zapísal sa na 12-týždňový kurz herectva, ktorý nakoniec neabsolvoval.
 • V čase natáčania seriálu My So-Called Life mala Claire Danes len 14 rokov a Jared mal po dvadsiatke. Claire spomínala v show Howarda Sterna na to, ako ju práve Jared zobral prvýkrát do klubu.
 • Na škole tvoril abstraktné umenie a zamiloval si pop art. Lásku k umeniu prejavil v klipe Up in the Air, kde si môžeme všimnúť popkultúrne odkazy, ako napríklad dielo anglického umelca Damiena Hirsta, ktoré sa vyníma za modelkou Ashley Smith.
 • Na rolu Stevea Prefontaina sa pripravoval tréningom, ako keby sa chystal na olympijské hry. Na natáčaní filmu sa často vyskytovala bežcova rodina.
 • Po hladovke pre Requiem for a Dream bolo pre neho ťažké znova jesť. Na začiatok si dával malé jedlá, najmä brokolicu a uhorku. 
 • Leto v minulosti randil s herečkami Cameron Diaz a Scarlett Johansson. Keď natáčal film Requiem for a Dream, tak chodil s Cameron a na dva mesiace sa vzdal sexu. 
 • Artifact získal v roku 2012 na filmovom festivale v Toronte cenu People's Choice Award v kategórii najlepší dokument.
 • Leto si do hudobného videoklipu City of Angels (ktorý režíroval pod pseudonymom Bartholomew Cubbins) pozval niekoľko známych osobností, ako napríklad Kanye Westa, Selenu Gomez, Jamesa Franca, Lindsay Lohan či Oliviu Wilde, aby sa podelili o dojmy a spomienky na Los Angeles.
 • Pôvodne si mal Rayon zahrať mexický herec Gael García Bernal, ale tesne pred natáčaním z projektu vycúval. Jaredovi sa tak naskytla príležitosť, ktorá sa neodmieta.
 • Kvôli postave Rayon musel chodiť na podpätkoch a nosiť dva páry pančúch naraz, aby zakryl tetovania na nohách.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
31
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.