Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. júla 2018 o 16:52
Čas čítania 0:00
Daniel Michalík

15 najväčších filmových výbuchov natočených bez počítačových efektov, ktoré triasli zemou a celým pľacom

FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Žiadne miniatúry alebo digitálne šialenstvá. Poctivá fimárčina si žiada autentické výbuchy.

Filmové výbuchy je možné vytvoriť pomocou digitálnych efektov či zachytiť ich na miniatúrnych modeloch pľacu, ktorý je neskôr takzvane vyhodený do vzduchu. Miniatúry boli použité napríklad pri jadrovej katastrofe v dvojke Terminátora alebo pri zničení Bieleho domu mimozemšťanmi v Independence Day.

Reálne explózie obrovských rozmerov sú ale iná šálka kávy. Počas natáčania sú vysoko kontrolované a má ich na starosti veľký počet pyrotechnikov a iných špecialistov. Praktický efekt enormného výbuchu vie v danom filme urobiť svoje a ako diváci sa občas prichytíme hľadieť naň bez dychu.

Keďže rozmer detonácií je náročné porovnávať, pripravili sme si zoznam pätnástich najväčších spoločne s čerešničkou na torte v podobe finálneho bonusu. 

15 najväčších filmových výbuchov natočených bez počítačových efektov, ktoré triasli zemou a celým pľacom
Zdroj: Fox

Blown Away (1994, réžia: Stephen Hopkins)

Rok 1994 bol bohatý na kvalitné filmy. Okrem Forresta Gumpa, Pulp Fiction, The Shawshank Redemption a iných podarených kúskov prišiel do kín aj počin s názvom Blown Away v hlavnej úlohe s Jeffom Bridgesom a Tommym Lee Jonesom.

Hoci po kvalitatívnej stránke mierne kríval, môže sa pýšiť azda najväčšou explóziou svojej doby. Vybuchujúca loď zo záverečného dejstva filmu je zachytená v dlhšej, takmer až minútovej sekvencií. Hovorí sa, že jej sila poškodila vyše osemtisíc okien vo východnom Bostone. Pokochajte sa ňou nižšie.

Pearl Harbor (2001, réžia: Michael Bay)

Pri lodiach sa ešte na chvíľu zdržíme. Japonský nálet na námornú flotilu síce bol doprevádzaný neskoršie pridanými vizuálnymi efektami, avšak čo sa výbušnín týka, tie boli reálne. O autentické výbuchy v konkrétnej sekvencii sa postaralo 700 dynamitov a tisícky litrov benzínu. Pasáž samotná stála tvorcov 5,5 milióna dolárov.

Trvalo však mesiace, aby si tvorcovia ujasnili podmienky s vládou, námorníctvom a enviromentálnymi organizáciami. Samotná sekvencia sa chystala zhruba mesiac a pol. Vidiac meno Michaela Baya už zrejme tušíte, že sa v tomto zozname objaví viackrát.

Apocalypse Now (1979, réžia: Francis Ford Coppola)

Úvod kultovej Apokalypsy sprevádzaný pesničkou The End od skupiny The Doors utkvel v hlave azda každému, kto snímku videl na vlastné oči. Opäť tu máme tematiku vojny, avšak tentokrát je hlavným prvkom problém amerických vojsk vo Vietname.

A pri samotnom úvode aj ostaneme. Coppola ho vymyslel priam majstrovsky. Pokojný záber na tropické stromy džungle je z ničoho nič pohltený plameňmi a mix hudby a obrazu doslova lahodí ľudským zmyslom.

Tropic Thunder (2008, réžia: Ben Stiller)

Ben Stiller si opäť raz vyskúšal post režiséra a doručil jednu z najlepších komédií posledného desaťročia, ktorá obsahuje takmer všetko. Gagy, áčkových hercov, príležitostné hlášky, ale aj nespočetné množstvo parodických odkazov na ďalšie filmy. Samozrejme, nechýba ani mohutná explózia.

Tropic Thunder sa miestami kvôli scenáru správa ako film o natáčaní iného filmu. V istom segmente sa tvorcovia (postavy) snažia zachytiť emóciami nabitú scénu, ale režisér stratí nervy a svojím výstupom spôsobí, že chlapi v riadiacej veži pochopia jeho pohyb tela ako signál a povolanný nálet pokropí krajinku bombami.

 Bad Boys (1995, réžia: Michael Bay)

Prvý celovečerný počin Michaela Baya dopadol na výbornú. Dvaja policajti v podaní Willa Smitha a Martina Lawrencea riešia prípad ukradnutého heroínu, ktorý zrejme neodkráčal z policajného skladu po vlastných. 

Nenáročná filmová zábava ponúka okrem veľkej porcie hlášok a pekných žien aj akčné sekvencie a naháňačky. Pri jednej z nich je odpálený letecký hangár a známe čierne Porsche ujde len tak-tak. V tomto prípade sa dá povedať, že ide o Bayovu prvú veľkú explóziu.

Bad Boys 2 (2003, réžia: Michael Bay)

Dvojka prišla po ôsmich rokoch a Bay si už medzitým stihol nakrútiť tri filmy. Čo odpálil tentokrát? Istá obrovská vila bola jedným chlapíkom odkúpená za 16,5 milióna dolárov. Muž menom Mark Pulte ju chcel prestavať na tri menšie komplexy a zhotovil reklamu s popisom, že hľadá spoločnosť točiacu filmy alebo videoklipy, ktorá by ju zničila.

Michael Bay si teda našiel vhodný pľac. Nezničil ju ale celú – jednotlivé kusy nábytku a iné predmety boli pred explóziou odnesené preč. Takisto sa v období jedného mesiaca vymenili aj steny a okná. Deň D dopadol na výbornú a rovnaký úspech zožala aj samotná snímka. Dnes už na jej mieste stoja tri nové spomínané budovy.

Lethal Weapon 3 (1992, réžia Richard Donner)

Obľúbená akčná séria s Melom Gibsonom a Dannym Gloverom so sebou prináša aj scénu, v ktorej je prestrihnutý zlý káblik a sedemposchodová budova vyletí do vzduchu. Nezabudnuteľná hláška „Grab the cat!“ doprevádza postavy k momentu úniku a plameňom sa vyhnú na poslednú chvíľu.

Mestská hala v Orlande bola nahradená modernou stojacou len neďaleko. Problémom bolo, ako sa zbaviť tej starej. Demolácia pod kontrolou štábu situáciu vyriešila ľavou zadnou. Warneri totiž pozostatok budovy odkúpili, a tým aj mestu jemne pomohli s finančnými nákladmi.

The Dark Knight (2008, réžia: Christopher Nolan)

Azda každý fanúšik trilógie o Batmanovi od Nolana tušil, že sa preslávený výbuch nemocnice sprevádzaný improvizáciou Heatha Ledgera v koži Jokera objaví aj v tomto zozname. Tvorcovia mali k dispozícii len jediný záber.

Niektoré nálože nevybuchli. Heath zachoval chladnú hlavu, ďalej trieskal do detonátora, a keď vybuchol aj zvyšok budovy, explóziu nečakal a zľakol sa. Výsledkom je autentická a zároveň majstrovsky zahraná scéna, ktorú si môžeme pripomínať takmer donekonečna.

The Dark Knight Rises (2012, réžia: Christopher Nolan)

Nasledujúci segment výbuchov sa od ostatných mierne odlišuje predovšetkým kvôli absencii ohňa, avšak aj napriek tomu má v tomto zozname svoje právoplatné miesto. Bane v podaní Toma Hardyho bol jednoducho skvelým záporákom a v momente, kedy odpálil nálože na štadióne, nám nebolo všetko jedno. 

Tráva na ihrisku bola dorobená v postprodukcii a Nolan si na natáčanie zavolal 12 000 komparzistov. Tí museli byť napriek teplému letnému dňu poriadne oblečení. Baneov útok z podzemia mimochodom doslova symbolizuje zlo a korupciu stúpajúcu na povrch. Pekné znázornenie metafory. 

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, aká časť štadióna sa dorábala digitálne, nazrite do krátkeho videa nižšie. Komparzisti utekali po vyvýšenine z trávy, v ktorej boli dopredu vyhĺbené diery po výbuchoch a okolitá časť trávnika sa neskôr stala výtvorom CGI.

Mad Max: Fury Road (2015, réžia: George Miller)

Mad Max si u nás právom odniesol plný počet, čo sa recenzie týka. Absolútne dokonalá nálož neutíchajúcej akcie v dvojhodinovej stopáži vyráža dych každú chvíľu. Netreba asi spomínať fakt, že akrobatických sekvencií nájdete vo filme naozaj veľa a nechýba ani množstvo explózií.

Jedna z nich však z davu vytŕča a vďaka pomerne jednotvárnemu pozadiu vyplnenému nánosmi piesku si ju viete užiť v celej svojej kráse, a to bez rušivých elementov. Pre jej predstavenie som zvolil video spoza kamier. V ňom si ju môžete pozrieť bez pridaných vizuálnych efektov (dorábali sa predovšetkým vozidlá naokolo).

Skyfall (2012, réžia: Sam Mendes)

Bondoviek sa neprejeme asi nikdy. Sam Mendes v roku 2012 doručil skvelý doplnok rozrastajúcej sa série. V jeho finále sme sa dostali priamo do centra akcie v okolí rozmerného domu kdesi v škótskych hmlistých pohoriach. Vizuálne atraktívna sekvencia je plná akcie a na jej samotnom konci nechýba ani obrovský výbuch.

Mohutná detonácia obydlia v spojitosti so spomínanou hmlou vytvorila netradičné nočné prostredie plné oranžového svetla lahodiace každému ľudskému oku. 

Speed (1994, réžia: Jan de Bont)

V snímke Keanu Reeves spoločne so Sandrou Bullock unikajú z nekontrolovateľného autobusu na poslednú chvíľu a zachraňujú si svoje holé životy. Vozidlo sekundy nato celou silou vrazí do lietadla a mohutný výbuch otrasie letiskom. Scéna sa natáčala na betónovej dráhe kdesi v púšti Mojave, hoci sa dej filmu odohráva úplne inde.

Kontrolovaná explózia využila vyradené lietadlo, ktoré podľa informácií stálo 80 000 dolárov. Zaujímavosťou je, že ak by ste si ju v tom období chceli pozrieť na ceste nad oblakmi, nenašli by ste ju.

Niektoré letecké spoločnosti ju z filmu jednoducho vystrihli a ponechali len zábery ohlušeného Jacka a Annie nasledované šokovanými cestujúcimi v autubuse. Aerolinky nechceli u pasažierov vzbudiť strach. Výbuch tak bol možný vidieť len v odraze na oknách autobusu.

 The Party (1968, réžia: Blake Edwards)

Večierok je kultovou komédiou zo šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia majúcou čo povedať aj dnešným divákom. Podobne ako pri vyššie spomenutom Tropic Thunder od Bena Stillera, aj v tomto prípade sa filmový štáb snaží zachytiť explóziu na jeden záber.

Dohoda tvorcov nevyjde podľa predstáv a jedna z postáv nálože odpáli skôr, než bolo plánované. Incident je nasledovaný vtipnou scénkou.

Transformers: Revenge of the Fallen (2009, réžia: Michael Bay) a vlastne celá séria

Bol by hriech nezaradiť do zoznamu sériu od Michaela Baya, aj keď sa režisér nesnaží posunúť kvalitu snímok na vyšší level a stále servíruje rovnaký mix hlúpeho príbehu, príliš naťahovanej stopáže a nefungujúcich emócií. Kvalitu však odsuňme stranou a pripomeňme si akčnú sekvenciu plnú výbuchov z druhého filmu.

Segment na púšti podľa slov štábu prekonal všetky výbuchy z originálneho filmu a okrem toho prekonal rekord v Guinnesovej knihe. Bay spolu s ostatnými stál na vrchu blízkej pieskovej duny, zatiaľ čo herci utekali priamo z epicentra do bezpečia. Ako to vyzeralo na natáčaní si môžete pozrieť nižšie.

Demolition Man (1993, réžia: Marco Brambilla)

Našu pätnástku si uzatvoríme akčným počinom s prvkami sci-fi. V ňom si zahrali hneď viaceré herecké esá – Sylvester Stallone, Wesley Snipes a nechýbala ani Sandra Bullock. Odpálená budova slúžia ako skrýša geniálneho, ale zároveň aj šialeného zločinca.

Opäť ide o gigantickú explóziu ohlušujúcich rozmerov, ktorá sa stala pre projekt pamätnou. Napokon, názov snímky a zároveň prezývka policajta Johna Spartana hovoria za seba.

BONUS:  Spectre (2015, réžia: Sam Mendes) 

Spectre je aktuálnym držiteľom Guinnesovho rekordu pre najväčšiu explóziu v histórii kinematografie. Záverečná scéna z filmu sa nakrúcala v Maroku 29. júna 2015 a pri výbuchu sa použilo 8 418 litrov paliva a 33 kilogramov trhaviny. 

O jej vytvorenie a presnú koordináciu sa postaral Chris Corbould, ktorý mal na starosti aj zvyšné vizuálne efekty vo filme. To, že nie je šialenec, ale dokonalý profesionál, dokazuje aj zlatá oscarová soška za jeho prácu pri filme Inception.

Sekvencia bola naprogramovaná a zosúladená s replikami hercov. Po skúškach sa všetko podarilo na výbornú a masívna detonácia bola neskôr v postprodukcii len doladená, pričom sa pridalo pár lietajúcich trosiek. Vychutnajte si ju sami.

Poznáte ďalšie gigantické explózie, ktoré neboli vytvorené pomocou miniatúr alebo CGI? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

Domov
Zdieľať
Diskusia