Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 29. 1. 2020 meniny má Gašpar

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
3
Tomáš Blahuta
28. apríl 2018, 23:50
Čas čítania: 5:09

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

Ako prví na Slovensku prinášame rozhovor so študentami Pittsburskej univerzity, ktorí sa zaoberajú slovenskými reáliami.

Tomáš Blahuta
28. apríl 2018, 23:50
Čas čítania: 5:09
Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi
Zdroj: wikipedia.org
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vo svete, okrem Slovenska, nenájdete veľa miest, kde sa vyučuje náš materinský jazyk. Jednou z výnimiek je práve University of Pittsburgh v štáte Pensylvánia. Na jej pôde pôsobí pán Martin Votruba, ktorý vedie tzv. Slovak Studies Program. Učí hŕstku študentov zaujímavosti o našej krajine, spoločne sledujú naše filmy, diskutujú na najrôznejšie témy.

 

Téma vysťahovalectva a migrácie je v dnešnej dobe stále veľmi aktuálna. Oba pojmy nie sú cudzie ani Slovákom. A práve vďaka našim predkom je dnes možné na východe Spojených štátov amerických badať naše národné zvyky či učiť sa na spomenutej univerzite po slovensky. Ide o dôsledok „slovenskej kolonizácie“ USA ešte z 19. a 20. storočia. O fungovaní Slovak Studies Program prezradili bližšie informácie spoločným úsilím samotní študenti.

 

Študenti počas stretávky:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Mohli by ste nám na začiatok prezradiť zopár informácií o Pittsburskej univerzite?

Naša univerzita sa nachádza v meste Pittsburg, na západe Pensylvánie. Žije v ňom okolo 303 000 ľudí. Založená bola v roku 1787 a dnes má 25 209 študentov. Je prezývaná aj ako „Pitt“ a ide o najkrajšiu univerzitu v Spojených štátoch amerických. Najzaujímavejšou budovou široko-ďaleko je práve katedrála učenosti vysoká 163 metrov. Na jej prvom a treťom poschodí sú tzv. miestnosti národností. Reprezentujú klasické triedy, no každá z nich ukazuje kultúru inej krajiny.

 

Má medzi nimi svoje miesto aj národ spod Tatier?

Samozrejme. Máme aj československú miestnosť v tradičnom drevenom štýle vytvorenú v roku 1939. Každý deň si ich prichádzajú obhliadnuť turisti, čo je stále akési čudné, keďže pre nás je to všetko iba súčasťou univerzity. A preto ak budete v Pittsburgu, musíte katedrálu určite navštíviť!

 

Československá miestnosť:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Na Pittsburskej univerzite sa dá študovať okrem množstva iných predmetov aj tzv. „Slovak Studies Program“. Čo si pod daným pojmom má bežný Slovák predstaviť?

Neviem, kedy presne vznikol, ale už ho máme na Pitt-e viac ako 25 rokov. V 19. a 20. storočí prišlo do tunajšej oblasti veľa Slovákov, a tak sa pre ich potreby vytvoril spomínaný program. Pitt je preto jedinečná americká univerzita, kde možno dostať „minor“ v slovenskom jazyku. „Minor“ je niečo ako u vás bakalársky titul, ale nie je tak dôležitý. Slovenčina sa dá učiť aj inde v USA, ale Pitt ma najlepšieho profesora. Ide o malý program, takže je iba jeden. Volá sa Martin Votruba a o veci sa stará len on sám. Máme s ním vyučovanie o Slovensku, o jazyku aj kultúre.

 

Učíte sa aj slovenčinu?

Áno. Máme štyri úrovne jazyka. Niečo ako prvý, druhý, tretí a štvrtý rok. Keď sa človek chce ešte učiť slovenčinu a nie sú k dispozícii iné hodiny, môže opakovať úroveň, ale úloha bude ťažšia. Okrem iného sa človek môže učiť aj o prisťahovalcoch zo Slovenska.

 

Budova, kde štúdiá sídlia:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Baví vás jej učenie?

Milujeme študovanie slovenčiny, lebo je úplne iná ako „normálne“ jazyky a málo ľudí v USA hovorí po slovensky.

 

Pre bežných Američanov asi nejde o lákavé a prestížne štúdium, mám pravdu?

Bohužiaľ, minimum ľudí sa aj tu na Pitt-e učí slovenčinu. Napríklad Emma je sama na „post advanced“ (štvrtý rok) slovenčine. Na „intermediate“ (druhý rok) sú iba dvaja študenti, Saraj a Nate. Máme na univerzite Slovak Club, resp. Slovenský klub, ale len s 8 členmi. Absolvujeme stretnutia dvakrát za mesiac a hovoríme o vašej krásnej krajine. Počúvame hudbu od Rytmusa (milujeme AKM), Ega či Majka Spirita. Hovoríme o kultúre Slovenska. Potom každý rok v novembri sa koná Slovenský festival, kde je tanec, jedlo a hudba. Najlepší deň roka!

 

Slovenské, slovenské a slovenské:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Prečo ste sa teda rozhodli študovať slovenčinu a získavať poznatky o Slovensku? Čo vás zaujalo?

Veľa ľudí v našom klube má rodinu zo Slovenska a chcú vedieť viac o ich krajine. Saraj bola na Slovensku pred rokom u babky a chce sa ju učiť, aby lepšie hovorila s rodinou. Michelle sa ňou zaoberá, lebo je zaujímavým jazykom. Emma bývala pred piatimi rokmi v Košiciach a nechce zabudnúť jazyk. Slovensko je interesantná krajina a je super, keď hovoríme, že vieme po slovensky. Málo ľudí v USA vôbec vie, čo to je. Ale v Pittsburgu sú húfy ľudí s rodinou alebo s predkami zo Slovenska, takže naše mesto je výnimkou.

 

A čo konkrétne sa učíte? Aký je váš vyučovací plán?

Keď skončíme univerzitu, Emma a Saraj budú mať bakalársky titul v „Slavic Studies“ a „minor“ v slovenčine. No nie každý človek v našom klube študuje slovenčinu, akurát Emma a Saraj. Emma sa tiež učí aj ruštinu, takže vie veľa o slovanských krajinách. Chce niekedy bývať v Prahe alebo Košiciach a nikdy nezabudnúť hovoriť po slovensky. Saraj túži pracovať vo vláde a používať svoju slovenčinu na veľvyslanectve.

 

Počas propagačných činností:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Ako vyzerá váš bežný deň, keď máte vyučovanie o Slovensku a ako prebieha výučba?

Slovenčinu máme dvakrát do týždňa a jedna hodina trvá hodinu a 15 minút. Hovoríme po slovensky o živote, škole a kultúre. Čítame články o krajine alebo blogy o živote na Slovensku. Často prekladáme články do angličtiny. Niekedy pozeráme aj filmy. Napríklad, videli sme „Ružové sny“ a následne sme diskutovali o filme samotnom a prekladali dialógy hercov. Niekedy opisujeme fotky a tvary, aby sme lepšie vedeli farby, tvary a polohy.

 

Určite disponujete aj množstvom mimoškolských aktivít. Organizujete aj nejaké osvetové činnosti zamerané na propagáciu Slovenska?

Áno! Ako som už hovorila, v novembri sa koná Slovenský festival a zúčastňujú sa ho stovky ľudí. V Pittsburgu je tiež kultúrna spoločnosť “WPSCA” (Západná Pensylvánia - Spoločnosť slovenskej kultúry) a má stretnutie každý prvý pondelok v mesiaci. V spoločnosti sú starší ľudia s predkami zo Slovenska. Viem, že v New Jersey a New Yorku sú aj iné obdobné spoločnosti, ale neviem presne, čo tam robia. V Pittsburgu je aj jazyková škola, kde dá sa študovať slovenčina. Je pre deti a vyučuje sa aj čeština. Často robia všakovaké programy. Tu v Pittsburgu je zábavný park „Kennywood“ a tam je počas júla slovenský deň. Majú pirohy a halušky, ale v skutočnosti nejde o halušky ako máte vy na Slovensku. Je veľmi ťažké nájsť v USA akúkoľvek bryndzu, takže keď ľudia hovoria o „haluškách“, ide len o cestoviny s kapustou. Fuj.

 

Plnka počas Slovenského festivalu:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Keď ste oznámili priateľom alebo známym, že idete študovať Slovak Studies, aké boli ich reakcie? Pretože dnes sa mládež zameriava na technologické smery, informatiku... A neďaleko za New Yorkom zrazu ktosi študuje poznatky o 5-miliónovom národe.

Raz si môj spolužiak myslel, že ľudia na Slovensku hovoria po francúzsky. Neklamem. Ako som už hovorila, Pittsburg je výnimkou. Je tu veľa Slovákov a väčšina ľudí vie, kde je Slovensko. Niekedy ľudia nechápu, aký je rozdiel medzi „slovenské“ a „slovanské“, ale nie je problémom, keď musím všetko vysvetľovať. Veľa ľudí chce vedieť, čo budeme robiť s titulmi, ale nikto nepovedal nič zlé. Iba že asi nebudeme zarábať veľa peňazí, ale to už vieme. Nám je jedno, čo hovoria ľudia, lebo môžeme hovoriť blbosti o nich po slovensky bez toho, aby nám rozumeli (smiech).

 

Vedia Američania niečo o Slovensku?

V Pittsburgu ľudia vedia, kde je Slovensko, čo sú pirohy a že ich predkovia boli Slováci. Ale v iných mestách v USA je situácia horšia. U nás takmer každý človek povie, že má rodinu zo Slovenska. Môžeme si tu kúpiť slovenskú vodku a niekedy aj bryndzu, ale, bohužiaľ, nemáme slovenské krčmy.

 

Mesto Pittsburg:

Americká univerzita, kde sa učia po slovensky. Nachádza sa v regióne úzko spätým so Slovákmi

 

Je to s bryndzou naozaj tak ťažké?

Žiaľ. V Clevelande je slovenský kostol i obchod, kde ju možno vždy kúpiť. V New Yorku je malá predajňa, kde pracuje Slovák a ponúka slovenské potraviny ako Vinea, horalky i Kofolu (veľmi mi chýba), ale je pomerne ďaleko od Pittsburgu. V Texase bolo veľa prisťahovalcov z Československa, takže tam možno kúpiť české veci, no nemajú slovenské.

 

Podľa štatistík sa počet obyvateľov USA hlásiacich k slovenskému pôvodu zmenšuje, ako si to

vysvetľujete?

Myslím si, že teraz sú ľudia skôr iba Američanmi, nie americkými Slovákmi ako kedysi. Amerika je krajina prisťahovalcov, takže keď sem ľudia prichádzajú, niekedy chcú byť len Američanmi. Miestni sú síce radi, že majú slovenské korene, ale nemyslia si, že sú naozaj Slovákmi.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
95
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.