Aj Slovák vie byť svetový.
Nie každý kreatívec sa môže popýšiť portfóliom, aké má Jakub Goda. Bratislavčan, ktorého záľubou od 15 rokov bola 3d grafika, dokázal svoju prácu predať ďaleko. Dnes si založil vlastné štúdio GodeVFX a okrem rôznych spoluprác s reklamnými agentúrami či filmármi sa venuje aj blogovaniu. Napríklad pri pohľade na vizuál pre londýnske metro nemusel putovať ďaleko, aby si spoznal niekoho z tvorcov. So širším tímom ľudí spolupracoval na tom, aby odprezentoval gigantickú veľkosť podzemného systému hlavného mesta Anglicka. A to zďaleka nie je všetko.
"Bol to rozsiahly projekt, kvôli ktorému bolo treba vyrobiť desiatky budov a celé to dať dokopy tak, aby sa v mori detailov nestratil pôvodný nápad. Tento vizuál sa dosť chytil na mnohých zahraničných fórach a bol ocenený prestížnou cenou CG Architect Award," povedal Jakub o projekte, ktorý obletel svet.
Ďalším kúskom, ktorý stojí za spomenutie, je spolupráca s Matúšom Bencem na vizuále pre deň obetí holokaustu. Nápaditý kúsok preniesol strašné činy deportácie židov do dnešného sveta. "Najdôležitejšou na tomto vizuále bola silná idea, s ktorou prišli chalani v MUW Saatchi & Saatchi. Je to pekný príklad toho, že šikovná kreatívna tvorba môže veľmi pomôcť upozorňovať na zásadné spoločenské témy. Keby to bolo prezentované klasickými učebnicovými spôsobmi, pravdepodobne by to bola taká trochu ospalá dejepisová nuda, ktorá by nikoho nezaujala." Boj proti fašizmu je podľa Jakuba zásadná generačná výzva a zaslúži si primeranú formu.
Nemenej zaujímavá je aj práca na špeciálnych efektoch k filmu Piata loď. Film sa stal jediným slovenským kúskom oceneným na berlínskom filmovom festivale. Práve i pútavé vizuály dopomohli k tomu, aby sa jednalo o v našich končinách nezvyčajne pútavý film. Jakub sa nám k práci na snímku vyjadril takto: "Na filme Piata loď, ktorý bol prvým slovenským filmom oceneným na festivale Berlinale, som mal na starosti celú VFX postprodukciu. Nie je to síce film postavený na vizuálnych efektoch, ale niektoré zábery boli dosť zaujimavé. Platí to hlavne pre štylizovaný záber filmu a pre záber, v ktorom sa dorábali mravce na tvár mladej herečky, keďže tá mala panický strach mať na tvári priveľa reálnych mravcov priamo na natáčaní."
Pred letom sa mu podarilo zvíťaziť na súťaži Novinárska cena 2016 za najlepší článok na blogu. Jakub publikuje na stránkach Denníka N. Svojou aktivitou výrazne pomáha v boji proti dezinformáciám a i na Facebooku v statusoch často uverejňuje relevantné statusy, ktoré vedia človeka obohatiť.
Jakubove kompletné portfólio si môžete pozrieť na jeho stránke.