Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 5. 2019 meniny má Ela

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Tech
0
Matúš Moravčík
28. marec 2017, 18:23

Zabudni na lietadlá aj autá, vlak z budúcnosti je už na ceste. Európsky Hyperloop nás odvezie rýchlosťou zvuku

Cesta z Bratislavy do Prahy onedlho potrvá len pár minút.

Matúš Moravčík
28. marec 2017, 18:23
Zabudni na lietadlá aj autá, vlak z budúcnosti je už na ceste. Európsky Hyperloop nás odvezie rýchlosťou zvuku
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vízia futuristickej budúcnosti z už niekoľko dekád zaprášených kníh so sci-fi obsahom, kde autá nepotrebujú živého šoferá, kde chodíme na letné dovolenky do vesmíru a kde vlaky doslova lietajú nad kolajnicami sa začiatkom 21. storočia pomaličky, ale isto premieňa na bežnú realitu okolo nás. Americký inovátor a pre niekoho možno aj blázon Elon Musk pri revolúcii v automobilovom priemysle ani zďaleka nekončí, práve naopak. To najlepšie ešte len príde. Nie, tým nemám na mysli SpaceX a ani nič, čo s ňou určitým spôsobom súvisí.

 

Pozornosť sa tu tentokrát točí okolo jeho ďalšieho ambiciózneho projektu, ktorý nesie názov Hyperloop. A ako sme mali poslednú dobu príležitosť počuť či vidieť, jedného dňa tento vlak z budúcnosti vzájomne prepojí aj európske krajiny, vrátane Slovenska, do jedného prepravného systému s takou rýchlosťou, že sa bez akýchkoľvek problémov vyrovná zvuku.

 

  

Európsky Hyperloop by mal začať fungovať do roku 2020 a nedávny sleď udalostí nasvedčuje tomu, že sa tak aj predsalen stane. Spoločnosť Hyperloop Transportation Technology na čele so šéfom Dirkom Ahlbornom nedávno uzatvorila hneď niekoľko strategických dohôd, ktoré súvisia ako s Brnom, tak aj s hlavným mestom Českej republiky, Prahou. V oboch mestách, podobne ako v Bratislave, postavia stanicu, kde široká verejnosť bude môcť kedykoľvek vystúpiť alebo nastúpiť do jednej z takzvaných prepravných kapsúl, ktoré nás odvezú z jedného miesta na druhé, teda podobne ako klasické vlaky. Rozdiel však spočíva v lepšom komforte (všetko vybavíme cez aplikáciu v našom smartfóne), vo vraj citeľne vyššej bezpečnosti a predovšetkým v spomínanej rýchlosti, vďaka ktorej bude vzdialenosť úplne nepodstatná.

 

Zabudni na lietadlá aj autá, vlak z budúcnosti je už na ceste. Európsky Hyperloop nás odvezie rýchlosťou zvuku

 

Poďme si teda zhrnúť všetko podstatné, čo o Hyperloope dnes vieme, a ako v týchto dňoch vyzerá pokrok v realizácii ďalšieho veľkého plánu jedného z najväčších vizionárov digitálnej éry.

 

Z Bratislavy rovno do sveta

Aj keď vlaky, ktoré sa pri pohybe vznášajú nad koľajnicami, nie sú žiadnou revolučnou inováciou, spôsob, akým funguje Hyperloop, zmení úplne všetko. Levitujúce kapsule (občas nazývané aj pody) s elektrickým pohonom získajú zelenú energiu z vlastných solárnych panelov alebo veterných turbín a pokiaľ im niečo také aktuálny úsek nízkotlakového potrubia s vákuom dovolí, rýchlosť tohto nadčasového dopravného prostriedku môže vystreliť až na neuveriteľných 1 200 kilometrov za jednu jedinú hodinu. Samozrejme, všetko závisí od podmienok, pretože nie všetky plánované trasy medzi jednotlivými európskymi mestami umožnia cestovať maximálnou rýchlosťou. Ako píše web zive.sk, priemerná rýchlosť by teoreticky mohla dosahovať necelých 1 000 kilometrov za hodinu.

 

Úplne prvá trasa, po ktorej sa Hyperloop bude pochybovať, by mala na starom kontinente vzniknúť medzi hlavným mestom Slovenska a Brnom, odkiaľ pôjde až do Prahy. A odtiaľ ešte ďalej na západ, avšak zatiaľ nepoznáme žiadne bližšie informácie. Do úvahy tu pripadá Berlín, Amsterdam a Paríž, no momentálne nemáme nič potvrdené s čiernym na bielom. 

 

 

Bratislava a jej stanica bude vraj predstavovať hlavný regionálny hub východnej Európy. Postupom času by sa k nej mali pripojiť aj ďalšie okolité mestá, ako je napríklad neďaleká Viedeň a Budapešť. Áno, o tých padla reč ešte pred samotnou Českou republikou, no tá ako Rakúsko, tak aj Maďarsko v počiatočných prípravách realizácie projektu Hyperloop predbehla, čoho dôkazom sú nedávno uzatvorené zmluvy so spoločnosťou HTT. Tie poskytujú základné a zároveň nevyhnutné podmienky pre spustenie prvých fáz, bez ktorých by nemohli pokračovať.

 

Žltou farbou je vyznačená už viac-menej potvrdená trasa. Červenou zase tá očakávaná.

Zabudni na lietadlá aj autá, vlak z budúcnosti je už na ceste. Európsky Hyperloop nás odvezie rýchlosťou zvuku

 

Úloha vlaku Hyperloop spočíva v prepojení dôležitých európskych miest, vďaka čomu nám uľahčí presun z jednej krajiny do druhej. Cestovanie týmto moderných dopravným prostriedkom z Bratislavy do Prahy potrvá zhruba 20 až 25 minút. A časom zrejme ešte kratšie.

Zabudni na lietadlá aj autá, vlak z budúcnosti je už na ceste. Európsky Hyperloop nás odvezie rýchlosťou zvuku

 

Šikovné startupy aj skúsené spoločnosti

Hoci to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, do prác na futuristickom vlaku je zapojených podstatne viac ľudí ako iba tí, ktorí pracujú priamo pre HTT z americkej Kalifornie. Bavíme sa tu o menších startupoch, ale aj väčších spoločnostiach, kam patrí slovenská špička zo strojárenského priemyslu, ktorá si hovorí c2i. Čo sa týka začínajúcich tímov, tak tie majú príležitosť zúčastniť sa špeciálnych súťaží, kde si vedenie Hyperloop Transport Technologies na základe dosiahnutých výsledkov vyberá budúcich odborníkov pre určité časti projektu. A o tom nám ešte koncom minulého roka čo-to porozprával Martin Kadlec, ktorý na jednej takej súťaži už bol a rovno aj zvíťazil. Za odmenu letel spolu s ďalšími tromi parťákmi do Los Angeles, kde stretli viaceré známe mená a navštívili Hyperloop Design Centrum, pričom sa, samozrejme, nevylučuje ani to, že ich skôr či neskôr zavolajú (alebo možno už zavolali) do ostrej akcie.

 

 

Slovenská spoločnosť c2i spolupracuje na vývoji materiálu, z ktorého HTT hodlá vyrábať prepravné kapsule. A aby tie pri tak náročných prevádzkových podmienkach aj niečo vydržali, dostupné riešenia boli nadobro vyradené z hry. Čo to ale znamená? Znamená to, že im nezostávalo nič iné, ako prísť na vlastné riešenie. A tým je Vibranium

 

Vlastnoručné vyvinutý materiál Vibranium je 8-násobne pevnejší ako hliník a až 10-násobne pevnejší ako oceľ, pričom má identický názov s materiálom, z ktorého pozostáva aj fiktívny ochranný štít populárnej komixovej postavičky Kapitán Amerika. A nejde o žiadnu náhodu, pretože majú zopár spoločných vlastností - extrémne nízku váhu a najmä vysokú pevnosť, čiže ponúka nadštandardnú odolnosť voči fyzickému poškodeniu. Materiál bude preto zabezpečovať ochranu vonkajšej časti konštrukcie kapsúl Hyperloopu, čím by sa malo efektívne predísť tragédii pri potenciálne nebezpečných nehodách, kvôli ktorým môžu prísť o život pasažieri vlaku. A hoci tu vďaka uzavretému potrubiu bez vzduchu existuje iba malinká pravdepodobnosť, že sa niečo také skutočne stane, bezpečnosť ľudí musí byť za akýchkoľvek okolností prvoradá.

 

 

Nejde však iba o obyčajný materiál. Jeho nemalé výhody spočívajú aj v schopnosti kontinuálne analyzovať štrukturálnu integritu objektu, ktorý tvorí, a preto ho môžeme bez obáv nazývať "inteligentným". Vibranium zbiera dáta o všetkých dôležitých konštrukčných parametroch, a to všetko bez použitia akéhokoľvek kábla. Nadobudnuté informácie spracuje počítač a zodpovedné riadiace stredisko následne v reálnom čase získa prehľad o akýchkoľvek konštrukčných poruchách. Nehovorím tu teraz o sci-fi filme, ale o skutočne existujúcej veci, ktorú pomáhali vyvíjať aj slovenskí odborníci. Nadčasové inovácie jednoducho vyžadujú nadčasové riešenia.

 

Zabudni na lietadlá aj autá, vlak z budúcnosti je už na ceste. Európsky Hyperloop nás odvezie rýchlosťou zvuku

 

Čo sa týka časového harmonogramu celého projektu, tak len pred nedávnom začali s výrobou prvých prepravných kapsúl pre 28 až 40 pasažierov. Čoskoro môžeme očakávať ohlásenie výstavby prvých úsekov s nízkotlakovým prepravným potrubím, ktoré bude stáť na mohutných pilieroch a na ich vrchu umiestnia dlhé rady solárnych panelov. Prvá európska trasa s najväčšou pravdepodobnosťou povedenie z Bratislavy do Brna. Po jej dokončení zrejme začnú s prácou na ďalšom plánovanom úseku, ktorý potiahnu až do Prahy. Ak by teda všetko išlo podľa plánu, testovacie jazdy začnú asi koncom roka 2018. Možno aj skôr.

 

 

Hyperloop nie je len vlak, ktorý využíva magnetickú levitáciu a jazdí rýchlosťou, akou hravo zvládne aj také vzdialenosti, o ktorých by sme dnes povedali, že sú naozaj obrovské. Je to v prvom rade moderný, environmentálne priateľský a hlavne cenovo dostupný dopravný prostriedok, do ktorého jedného dňa naložíme aj automobil z našej garáže. A vďaka tomu si spríjemníme, napríklad, takú letnú dovolenku v Španielsku, kam sa Hyperloopom mimochodom (teoreticky) dostaneme za približne hodinku a pol

Ohodnoť článok
24
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.