Nosenie rovnako vyzerajúceho trička mu vraj každé ráno ušetrí kopec času.
Momentálne existuje hneď niekoľko veľkých sociálnych sietí, no ani jedna z nich nestačí na tú najväčšiu z najväčších. Facebook aktívne používa cez 1,7 miliardy ľudí a ako ukazuje trend, toto nemalé číslo rastie každým jedným dňom na neustále vyššie úrovne. Dá sa preto relatívne jednoducho skonštatovať, že to, čo Mark Zuckerberg a jeho kolegovia dávnejšie rozbehli, má pred sebou skutočne ružovú budúcnosť. Konkurencia na ich inovácie jednoducho nestačí a funkcionalita či možnosti, ktoré nesmierne populárny Facebook dnes ponúka, nemajú žiadnu poriadnu alternatívu. Nie, ani tentokrát nebude reč o modrej sociálnej sieti, ale o zaujímavostiach zo života jej spoluzakladateľa a súčasného CEO.
Prečo modrá farba? Zuck ju vidí najlepšie
Behala vám niekedy po rozume otázka, prečo je Facebook oblečený v modrom kabáte? Ak áno, existuje celkom stručná odpoveď. Mark Zuckerberg trpí takzvanou červeno-zelenou farbosleposťou, čiže modrú vidí podstatne lepšie. A to bol dôvod, prečo ju zvolili, aby reprezentovala značku. Vidieť ju môžeme snáď všade - od loga až po vizuálne spracovanie samotného webu, čo sa zrejme týka úplne všetkých známych verzií.
Podoba Facebooku z roku 2008
Rovnako vyzerajúce oblečenie šetrí čas
Mnohí vizionári preferujú obyčajné a často úplne rovnaké kusy oblečenia. A je úplne jedno, o akú situáciu ide. Steve Jobs vždy predstavoval nové elektronické zariadenia, ktoré zmenili svet, v obyčajnom tmavom roláku. Rok čo rok chodil po pódiu stále iba v tej istej kombinácii oblečenia a takmer presne to isté robí aj mladý Mark Zuckerberg. Teda aspoň vtedy, keď sa objaví na verejnosti. Dôvod, prečo tomu tak je, spočíva v šetrení času. Zuck sa vraj nemusí každé ráno rozhodovať, aké si na seba dá tričko, a preto má dostatok času na dôležitejšie veci.
Miliardárom sa stal v 23 rokoch
Niekto v tých rokoch ešte sedí v školskej lavici s neistou budúcnosťou, a niekto už má na konte poriadne tučný balík peňazí a rozbehnutú spoločnosť, ktorá v nadchádzajúcich rokoch zmení všetko naokolo. Zuck vyčnieval svojimi nadštandardnými schopnosťami v mladom veku, kedy ho odborník na počítače odmietol učiť, pretože mal problém udržať krok vpred. Mal obrovské schopnosti a veľmi rýchlo dokázal do seba vstrebať nové informácie. Učiteľ ho navyše označil za "zázrak". Ako 12-ročný dokázal vytvoriť softvér, ktorý jeho otec potom používal v práci. V 23 rokoch sa z neho stal miliardár a v miliardárskom rebríčku Forbes zaujal 785 miesto.
Vytvoril aj Facemash na hodnotenie atraktívnosti
Medzi ďalšie kvázi úspešné projekty nepochybne patrí softvér pod názvom Facemash. Ten slúžil na hlasovanie medzi tvárami dvoch študentov Harvardu. Kto získal viac bodov, bol podľa pravidiel atraktívnejší. Prestížna univerzita to však onedlho zatrhla a čoraz populárnejšie Zuckove dielo označila za nevhodné.
Tvrdí, že film o Facebooku neodráža realitu
The Social Network už určite mnohí z vás videli. Príbeh hovorí o zrode dnes najväčšej sociálnej siete a situáciách, ktoré mu predchádzali aj nadchádzali. Zuckerberg tento film však označil za celkom nepresné podanie reality. Údajne obsahuje veľa odlišných situácií, takže rozhodne nepatrí medzi fanúšikov.
Ako šéf Facebooku dostáva výplatu 1 dolár
Viacerí z nás by si po položení otázky, koľko môže CEO najväčšej sociálnej siete asi tak zarábať odpovedali priamo - no predsa veľa. Keďže Zuck núdzu o peniaze nemá, rozhodol sa na tejto vysokej pozícii poberať ročný plat v hodnote jeden americký dolár. Aké sú ale detaily? "Zarobil som dosť. V tomto momente som sústredený na to, aby som s tým, čo mám, narobil čo najviac dobra. Taktiež sa sústredím na moje vzdelávanie a na prácu mimo Facebooku, čo zahŕňa zdravotnú filantropiu. Veľa ľudí umrie úplne zbytočne a nedostanú možnosti, ktoré si zaslúžia. Vo svete je veľa vecí, ktoré sa musia napraviť a ja som ten šťastlivec s príležitosťou."
So svojou ženou Priscillou Chan založili nadáciu Chan Zuckerberg Initiative. Tá sa zameriava na "zlepšovanie ľudského potenciálu" a stojí aj za vedeckým výskumom, do ktorého plánujú investovať tri miliardy dolárov počas jeden dekády. Ich cieľ spočíva v odstránení či zlepšení liečenia súčasných chorôb, a to do roku 2100.
Kvôli rodine svojej lásky sa naučil po čínsky
Mark Zuckerberg sa kvôli rodinným príslušníkom bývalej priateľky a súčasnej ženy učil čínštinu, aby mohli medzi sebou vzájomne komunikovať bez akýchkoľvek zbytočných komplikácií. Vzťah začal ešte v roku 2003 a o sedem rokov neskôr bol niečo také schopný uskutočniť. Počas decembra minulého roka sa im dokonca narodila malá Maxima Chan Zuckerberg. Do manželského zväzku vstúpili približne pred viac ako štyrmi rokmi, konkrétne 19. mája 2012, čiže deň po ohlásení Facebooku, že svoje akcie ponúkne na burze.