Ďalší úspech, ktorý prispeje ku skúmaniu záhadného vesmíru.
Hoci ich v časopriestore vytvára zrejme všetko, čo má hmotu, nie každú gravitačnú vlnu zo vzdialených kútov vesmíru dokážeme zaznamenať. Ak však ide o niečo väčšie, ako je napríklad kolízia a následná transformácia dvoch čiernych dier do jednej, tak to vďaka našim súčasným technologickým vymoženostiam už v týchto dňoch nepredstavuje takmer žiadny nezvládnuteľný problém. A aj napriek tomu, že niečo také pred viac ako sto rokmi jeden z najvýznamnejších fyzikov minulého storočia sám popieral.
Albert Einstein síce existenciu vĺn predpovedal, no zároveň vyjadril obavy, pretože si myslel, že ich nikdy nedokážeme kvôli nízkej hlučnosti počuť. Ako sa ale opäť potvrdilo, predsa len nemal pravdu. Po februárovom oznámení o zachytení gravitačných vĺn z kolízie dvoch vesmírnych objektov s niekoľkonásobne väčším množstvom hmoty ako má naše Slnko, je na svete ďalšia skvelá správa, podľa ktorej majú vedci dôkaz o ďalšej podobnej udalosti. Niekoľko ďalších indícií dokonca hovorí aj o tretej, tú však nedokázali potvrdiť.
Časová línia zachytenia gravitačných vĺn
Jedinečná udalosť, ako je napríklad vytvorenie jednej masívnej čiernej diery, uvoľní do časopriestoru obrovské množstvo energie a zároveň ho vytvorenými gravitačnými vlnami deformuje, pričom veľkosť deformácie priestoru samozrejme záleží od veľkosti týchto vĺn. Ako informuje web TechInsider, dá sa to prirovnať k hodeniu kameňa do jazera. Hodený objekt vytvorí po dopade na hladinu vody malé vlnky kruhového tvaru, ktoré sa potom pohybom neustále zväčšujú a zároveň idú smerom k brehu naokolo.
Gravitačné vlny aj tentokrát zachytili prostredníctvom detektorov LIGO (Interferometer Gravitational-Wave Observatory) v tvare L s niekoľko kilometrov dlhou infraštruktúrou, avšak až zhruba dva mesiace po prvom úspechu, čiže niekedy v decembri. A nakoľko musia nadobudnuté záznamy ešte vždy odfiltrovať od iných rušivých signálov, verejné oznámenie príde na rad až o niekoľko mesiacov neskôr. Ďalšie (tretie) zachytenie vĺn prebehlo v októbri. Keďže ale bolo na rozdiel od dvoch spomínaných pomerne slabé, nemôžu ho oficiálne potvrdiť.
Detektory ako sú LIGO poskytujú vedcom ďalší užitočný prostriedok na skúmanie záhadného časopriestoru okolo našej modrej planéty. Doteraz používané metódy totiž rozšíril o ďalší spôsob získavania zaujímavých informácií, prostredníctvom ktorého vedia odborníci nadobudnúť podrobné detaily týkajúcich sa čiernych dier, ako je napríklad ich vznik, veľkosť, množstvo uvoľnenej energie pri kolízii alebo čas jej uskutočnenia, ktorá sa v tomto odohrala až pred 1.4 miliardami rokov (zhruba 1 milión rokov pred kolíziou, ktorú sme zachytili ako prvú).
Počítačová simulácia vizuálneho znázornenia gravitačných vĺn