Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 12. 8. 2020 meniny má Darina

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
50
Andrej Verešvársky
13. jún 2016, 18:34
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Desať animovaných filmov pre dospelých, ktoré pracujú s hlbšími témami, smrťou a humorom na úplne inej úrovni

Žiadne neslušnosti. Ok, možno zopár.

Andrej Verešvársky
13. jún 2016, 18:34
Desať animovaných filmov pre dospelých, ktoré pracujú s hlbšími témami, smrťou a humorom na úplne inej úrovni
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
50
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nie každý animák je určený pre deti, ale to vy určite dobre viete. Animákov pre tých starších nie je veľa a často ich nájdete "pod radarom" a to teraz nehovoríme o XXX filmoch. My sme pre vás teda vybrali desiatku tých najlepších, najzaujímavejších, či najnedocenenejších filmov, ktoré pod kresleným vizuálom skrývajú temnejšie témy vhodné pre dospelých, prípadne sa neboja ukazovať nahotu či utrúsiť nejaký ten vulgarizmus.

 

Vyhli sme sa však drvivej väčšine mangy a anime, to by bolo asi na samostatný rebríček (možno nabudúce?). Dúfame, že si v našom zozname nájde každý to svoje, či už to budú pre deti naozaj nevhodné komédie, filozofické sci-fi filmy či brutálne fantasy. 

South Park: Bigger, Longer, Uncut (1999, r. T Parker)

Čím iným začať, než filmom založeným na najznámejšom kreslenom seriáli pre dospelých? Mestečko South Park pozná možno aj tvoja babka a príbehy Cartmana, Stana, Kyla a Kennyho patria medzi tie najvtipnejšie a najnevhodnejšie, aké môžeme v súčasnosti nájsť. Extrémne pohotoví tvorcovia seriálu si nedávali servítky pred ústa ani v ich prvom celovečernom filme, ktorý síce nesadol úplne všetkým (fanúšikom série obzvlášť), ale s odstupom času sa naňho môžeme pozrieť ako na jeden z míľnikov amerických animovaných filmov pre dospelých.

 

Bizarná zápletka, aká mohla fungovať jedine v South Parku zahrňuje tony vulgarizmov, odkazov na dianie vo svete, politickú nekorektnosť, muzikálovo ladené piesne, ale aj samotného Satana. No a pokiaľ máte tento celovečerák napozeraný odzadu dopredu, siahnuť môžete aj po jeho mladšom bratovi z roku 2008, South Park: Imaginationland.

 

 

Mononoke hime (1997, r. H. Mijazaki)

Od "sprostej" komédie k brutálnej fantasy. Verím, že väčšina z vás má Princeznu Mononoke už dávno zhliadnutú a ohodnotenú, zvyšok by sa ale nemal nechať pomýliť "rozprávkovým" názvom filmu legendárneho majstra Mijazakiho. Vo filme nehľadajte humor, skôr priestor na zamyslenie, poriadnu dávku napätia, niekoľko hororových prvkov a jedinečnú atmosféru niečoho netradičného, čo môžeme nájsť v každom z Mijazakových filmoch, či už je to výborná Cesta do fantázie (Spirited Away), legendárny Môj sused Totoro alebo fantastický Zámok v oblakoch.

 

Vráťme sa však k Mononoke, k príbehu o mladom princovi Ashitakovi a jeho snahe nastoliť rovnováhu medzi svetom prírody a ľudstva. V snahe zachrániť svoju dedinu a seba bojuje s démonmi, stretáva dievča odchované vlkmi a uvažuje nad tým, ku ktorej strane sa prikloniť. Okrem skvelého a tak trochu iného príbehu, než na aké sme zvyknutí (vlastne ako pri celej východnej kinematografii) je príjemná animácia a krásna hudba samozrejmosťou. Filozoficko-ekologickému posolstvu dominuje veľká dávka fantáze, ktorá vás okamžite vtiahne a nepustí.

 

 

Persepolis (2007, r. V. Paronnaud & M. Satrapi)

Nie všetky animáky pre dospelých musia byť vulgárne, obscénne či brutálne krvavé. Niekedy stačí vážna téma, ako v prípade Persepolisu, animovaného filmu podľa komiksu francúzkej režisérky pôvodom z Iránu. Ten rozpráva autobiografický príbeh mladej dievčiny, ktorá vyrastá v nehostinnom prostredí Iránu za čias Islamskej revolúcie a vojnového konfliktu s Irakom.

 

Dramatický príbeh, v ktorom na seba neustále narážajú dva svety (či už detský a dospelácky, východný a západný, alebo mužský a ženský) je miestami vtipný, miestami smutne pravdivý, originálny a svojou čiernobielou 2D animáciou jedinečný. Vyváženosť všetkých prvkov robí z Persepolisu jeden z najlepších a najzaujímavejších filmoch pre dospelých, na ktorý budete po zhliadnutí ešte dlho spomínať.

 

Akira (1988, r. K. Ótomo)

Akira je dnes už kultová manga séria, podľa ktorej vznikol celovečerný film. Príbeh je na animovaný film naozaj komplikovaný, aj keď ho môžeme zredukovať na pár fráz ako "boj proti spoločnosti", "sila priateľstva" či "s veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť" (sorry, Spidey).

 

V novopostavenom dystopickom Neo-Tokiu po treťej svetovej vojne bojujú policajné zložky s gangami a mestským podsvetím, zatiaľ čo niekoľko neuveriteľných udalostí navždy zmení životy dvoch členov motorkárskeho gangu, Tetsua a Kanedu. Očakávať môžete ťažkotonážne sci-fi prvky a vizuálne podmanivý kyberpunk, ťažkú, existencionálnu zápletku, (na tú dobu) prepracovanú animáciu a naozaj bombastické finále. Jeden z tých filmov, ktorým viacero zhliadnutí rozhodne neuškodí.

 

 


Team America: World Police (2004, r. T. Parker)

Tvorcovia South Parku si popri seriáli vyskúšali aj tvorbu samostatného, originálneho celovečeráku, v ktorom stavili nielen na drzý a nekorektný humor, ale aj poriadnu akciu a kritiku spoločnosti. Papierové ploché postavičky vymenili za 3D bábky a osadenstvo malého mestečka za Ameriku a zvyšok sveta. Príbeh je hlúpo jednoduchý - úderná jednotka nazvaná Team America zložená z profesionálnych hercov z Broadwayu má za úlohu infiltrovať sa k nepriateľovi a odhaliť teroristické sprisahanie.

 

Využiť k tomu môžu nielen svoj intelekt a herecký talent, ale aj zbrane od výmyslu sveta. Film je zaujímavý hlavne svojou vizuálnou stránkou a množstvom odkazov na americkú kultúru, ako je zvykom u tvorcov South Parku, objaví sa aj zopár známych tvárí a nechýba ani vulgárny humor a prekvapivo sugestívna, krvavá akcia. 

 

 

Ghost In The Shell (1995, r. M. Ošii)

Japonci jednoducho tieto filozofické filmy vedia. Blízka budúcnosť, telesné implantáty a vylepšovanie tela, hackovanie vedomia, androidy, tajné vládne organizácie, ale aj kyberpunková poetickosť - to je Ghost In The Shell, animovaný mix Matrixu, Blade Runnera a Total Recall. Príbeh majorky Motoko Kusanagi vyšetrujúcej tajomného hackera, ktorý sa nabúrava do "duchov" (duší) významných politikov, patrí svojou dospelosťou a vyznením medzi tie najzaujímavejšie animované filmy a výborne ho rozvíja nemenej dobré pokračovanie či seriál.

 

Mimochodom, film sa v roku 2008 dočkal obrazového a zvukového remaku s označením 2.0, pokiaľ by vám teda stará animácia nevoňala, pokojne siahnite po vylepšenej verzii, zážitok by ste mali mať viacmenej rovnaký. Budúci rok sa navyše dočkáme hranej verzie filmu so Scarlett Johansson v hlavnej úlohe, je teda na čase zoznámiť sa s animovanou predlohou.

 

 

Waltz with Bashir (2008, r. A. Folman)

Podobne ako Persepolis, aj Valčík s Bašírom je autobiografický, dokumentárny animák o vojnových udalostiach na Blízkom východe. Sleduje Ariho a jeho postupné rozpamätávanie sa na časy, kedy slúžil v izraelskej armáde počas vojny s Libanonom. Zisťuje totiž, že traumatizujúce zážitky vytlačil z pamäte, no dôsledky (nielen) jeho konania sú v histórii zapísané naveky.

 

Dojemný, ale i drsný a krutý príbeh sprevádza skvelá, oku lahodiaca animácia ako i výborná hudba skladateľa Maxa Richtera. Kvality filmu, ktorý vznikal štyri roky, podporuje aj nominácia na Oscara a množstvo ocenení z celého sveta. Máloktorý animák film vie tak sugestívne, otvorene a priamo rozprávať o udalostiach, o ktorých väčšina radšej mlčí, Waltz with Bashir to ale dokázal.

 

 

The Haunted World of El Superbeasto (2009, r. R. Zombie)

O tomto filme sme kedysi veľmi dávno písali, no určite nezaškodí pripomenúť si ho. Autorský projekt režiséra a herca Roba Zombieho založený na rovnomennom komikse je naozaj šialenou, neslušnou, ale aj zábavnou jazdou do sveta autorovej fantázie, v ktorom nie je núdza na bizarné situácie, tony popkultúrnych referencií, nahotinky, nacistické zombies, Satana, muzikálové piesne, akciu, alebo filozofické monológy.

 

Zlepenec všetkého možného síce nepatrí k filmom s najoriginálnejším príbehom, napriek tomu dokáže skvele zabaviť, pokiaľ pristúpite na jeho pravidlá. Príbeh je v skratke nasledovný: ukecaný El Superbeasto, vyslúžilý wrestler a momentálne režisér experimentálnych filmov pre dospelých, musí so svojou krásnou sestrou Suzi-X zastaviť plány Dr. Satana, ktorý konečne našiel svoju nevestu - medzi striptérkami. Postavám navyše prepožičali hlasy niektoré známe tváre, spomenúť treba určite Rosario Dawson, Paula Giamattiho, či režisérovú manželku Sheri Moon Zombie.

 


Anomalisa (2015, r. Ch. Kaufman)

Z dielne jedného z najunikátnejších scenáristov Hollywoodu Charlieho Kaufmana vzišiel animovaný film Anomalisa. Pokiaľ ste oboznámení s Kaufmanovou tvorbou (scenáre k filmom ako Being John Malkovich, Adaptation či Eternal Sunshine of Spotless Mind), viete zhruba, čo máte čakať.

 

Film pojednáva o profesionálnom motivátorovi Michaelovi, ktorý vplyvom každodennej stereotypnej jednotvárnosti stráca chuť do života až do momentu, kedy stretne zvláštnu Lisu. Trochu depresívná, trochu realistická, ale i poriadne podivná, či inšpiratívna - to je Anomalisa, v ktorej sa riešia ľudské priority, vzťahy a existencionálne problémy, aké občas zažíva každý z nás. To všetko je navyše zaobalené v príjemnej audiovizuálnej stránke.

 


Vampire Hunter D: Bloodlust (2000, r. J. Kawadžiri)

Náš rebríček zakončíme ďalším kúskom z krajiny vychádzajúceho slnka, tentokrát temnou rozprávkou o upíroch, ktorá je však trochu iná ako naše klasické príbehy o Draculovi. Lovec upírov a dhampír (polovičný upír) D pátra po mladej unesenej dievčine, ktorú si pre seba ukradol pán temnôt.

 

Naoko jednoduchý príbeh zdobí nielen fantastický nakreslený postapokalyptický svet a miestami až westernová atmosféra, ale aj prvky hororu a sci-fi a psychologicky prepracované charaktery postáv. Sugestívny príbeh má bezpochyby svoje čaro a patrí medzi tie najzaujímavejšie animované filmy východnej kinematografie.

 

 

Samozrejme, animákov pre dospelých je ďaleko viac než dnešných desať, ktoré sme pre vás vybrali. Nie všetky síce dosahujú podobných kvalít, pokiaľ ale máte všetky tieto filmy kompletne napozerané, možno nepohrdnete niektorým z filmov, ktoré sa do nášho rebríčka nedostali.

 

Spomenúť môžeme pomerne nový komediálny animák o ceste do pekla a naspať Hell and Back, hraný, ale napriek tomu animovaný film s hereckou elitou A Scanner Darkly, podobne dobre obsadený dobrodružný fantasy epos Beowulf, filozofický experiment Waking Life, nórsku komédia pre dospelých Free Jimmy či kultovú kritika spoločnosti Fritz the Cat.

 

Ďalej fantasy sprevádzané drsnou hudbou Heavy Metal, niekoľko ďalších veľdiel režiséra Mijazakiho (vynikajúci Spirited Away, skvelý Howl's Moving Castle či kultový My Neighbor Totoro), krásne smutný japonský Grave of the Fireflies"maďarský South Park" s názvom Distrikt! a množstvo ďalších, pričom sme sa veľmi za rok 2015 v tomto článku nepozerali.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.