Na 3D animovanom filme slovensko-maďarskej produkcie tvorcovia pracovali aj počas svetových kríz.
Predstav si, že dosiahneš 50 rokov, ale namiesto veľkej párty odovzdáš svoje telo prírode a premeníš sa na strom. Dokážeš to podstúpiť v prospech planéty? Presne v takom svete žijú postavy filmu zo slovensko-maďarskej produkcie – Umelohmotné nebo, ktorý sa odohráva na území medzi Budapešťou a Vysokými Tatrami v roku 2123.
Premietanie filmu Umelohmotné nebo si môžeš pozrieť od 16. novembra v klubových kinách, sieťach Cinema City a Cinemax po celom Slovensku. Vo vybraných kinách na južnom Slovensku sa bude film premietať v maďarskej verzii so slovenskými titulkami.
Riešenie neexistuje, len pokusy oddialiť vyhynutie
Tento ambiciózny filmový projekt sa dokončoval v čase kríz, a to klimatickej, vojnovej, pandemickej a energetickej. Dej prináša znepokojivú víziu budúcnosti, kde neexistuje riešenie, len sled pokusov oddialiť vyhynutie.
Vo filme sleduješ vyobrazenie budúcnosti, kde flóra aj fauna sú úplne vyhynuté. Tesne pred úplnou katastrofou vedci vynájdu rastlinu, ktorá dokáže rásť len v ľudskom tele. Obyvateľstvo v Budapešti je rozdelené na dve skupiny: tí, ktorí jedia, a tí, z ktorých sa jedlo vypestuje.
Každý obyvateľ mesta je implantovaný zárodkom stromu v deň, keď dovŕši päťdesiate narodeniny. Mladý psychológ Stefan verí, že toto spoločenské zriadenie je jediná cesta, ako ľudstvo dokáže prežiť. Až dovtedy, kým sa jeho žena Nora dá dobrovoľne predčasne implantovať. Stefan má teda len pár dní na to, aby ju zachránil, a jediné miesto, ktoré jej vie pomôcť, je tajomné laboratórium vo vzdialených Vysokých Tatrách.
Autori od začiatku vedeli, že ich odpoveď na otázku, ako bude vyzerať budúcnosť ľudstva, nebude ani jednoduchá, ani pohodlná. Vo filme nečakaj hrdinov, ale dve hlavné postavy, ktoré majú možnosť voľby.
„Postapokalyptické filmy zvyčajne rozprávajú príbehy o nadradenosti ľudského druhu. Väčšinou sa končia – bez ohľadu na to, koľko škôd ľudia prírode spôsobili – tým, že postavy prežijú a idú ďalej s prísľubom, že budúce generácie svet znova vybudujú,“ píše v režijnej explikácii k filmu filmárske duo Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó.
„Trvalo nám sedem rokov, kým sme Umelohmotné nebo dokončili, a okrem financovania národných fondov (u nás AVF) film získal aj podporu z Eurimages a koprodukoval ho aj RTVS. Je to vlastne prvý animovaný film pre dospelé publikum vyrobený na Slovensku, ktorý má svetové kvality a medzinárodný úspech na festivaloch aj v distribúcii,“ povedal pre Film.sk koproducent filmu Juraj Krasnohorský zo spoločnosti Artichoke.
Je to vlastne prvý animovaný film pre dospelé publikum vyrobený na Slovensku, ktorý má svetové kvality a medzinárodný úspech na festivaloch aj v distribúcii.
Umelohmotné nebo získalo nomináciu za najlepší animovaný film roka na 36. ročníku udeľovania Európskych filmových cien 2023, informuje portál Teraz.
Film je doslova „ručnou prácou“
Umelohmotné nebo je vytvárané kombinovanou technikou – 3D animáciou a ručnou rotoskopiou, teda prekresľovaním hereckej akcie nasnímanej na video.
„Režisérom od začiatku záležalo na jemných nuansách hereckého prejavu a mimiky. Takúto úroveň detailu vedeli dosiahnuť len za pomoci živých hercov. Každý obrázok vo filme vznikol rukami animátorov, nič nie je robené automaticky. Je to poctivá animátorská práca a svedčia o tom aj dlhé titulky, keďže na filme robilo skutočne veľa ľudí. Estetiku aj technológie sme spoločne hľadali a skúšali už od vývoja – je to výsledok naozajstnej tvorivej spolupráce medzi štúdiami v oboch krajinách,“ hovorí Juraj Krasnohorský.
Kým animácia postáv sa realizovala na maďarskej strane, celý filmový priestor i všetky objekty filmu boli vytvorené na Slovensku technológiou 3D.
„V štúdiu Ekran pod vedením Petra Košťála, ktorý mal bohaté skúsenosti s postprodukciou filmov aj animáciou, vznikla nová skupina mladých animátorov. Postupne sa naučili procesy a realizovali prakticky 80 % toho, čo publikum vidí na obraze. Výsledkom pre nás okrem filmu je aj to, že tím mladých animátorov na Slovensku vďaka skúsenostiam teraz spoločne realizuje ďalšie animované filmy,“ dodáva Juraj Krasnohorský.