Kvalitná módna diskusia sa venovala novým technológiám a generatívnemu dizajnu vo fashion industry.
Jedno z najväčších módnych podujatí na Slovensku, Fashion LIVE! začalo svoju tohtoročnú komunikáciu obľúbeným Fashion LIVE! Talkom. Špeciálnym hosťom Fashion LIVE! Talku bol Ján Pernecký z RESE ARCH, ktorý pôsobí na univerzitách nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Taliansku, Španielsku, Poľsku či Francúzsku. Na talku diskutoval s kreatívnou riaditeľkou Fashion LIVE! Olo Křížovou, okrem iného, o aktuálnej téme generatívneho a emergentného dizajnu. Ján Pernecký sa venuje teórii súčasnej architektúry, učí umelcov programovať a dokonca používať roboty. Keďže pre mnohých z nás je táto oblasť len ťažko uchopiteľná, ponorme sa radšej do zaujímavých vizuálov, ktoré hovoria samé za seba.
Na módnych prehliadkach je dôležité upútať pozornosť, či už bláznivými nápadmi a inšpiráciami návrhárov alebo dokonca materiálom, z ktorého pozostáva samotný odev a doplnky. Vzniká nová estetika, pri ktorej sa využíva napríklad 3D tlač, digitálna a rapídna fabrikácia a roboty.
Za kráľovnú 3D tlače v móde môžeme nepochybne označiť návrhárku Iris van Herpen, ktorej oblečenie pôsobí ako z iného sveta. Využíva netradičné materiály a metódy spracovania tak, aby vytvorila haute couture kolekcie ohurujúce divákov svojím netradičným vizuálom. Medzi jej fanúšikov patrí napríklad speváčka Lady Gaga či Björk. Veľký ohlas zožala s aktuálnou kolekciou Quauaversal jar/leto 2016 na Parížskom Fashion Weeku, kde spolupracovala s architektom Danielom Widrigom. Fanúšikovia seriálu Game of Thrones (Hra o tróny) teraz zbystrite pozornosť, pretože šaty známej herečky Gwendoline Christie boli tvorené priamo počas prehliadky 3D technológiou.
Björk
Ako je niečo také možné?
Aktérka ležala na zemi obklopená tromi robotickými rukami, ktoré pomocou laserov vytvárali vzory inšpirované architektúrou priamo do odevu, kým neboli šaty ešte na svete! Široká verejnosť tak zažila prvýkrát v histórií celý proces výroby šiat na módnom podujatí.
Ani Fashion week v New Yorku sa nenechal zahanbiť a bol bohatý na módu z 3D tlače. Pri oblečení to však zďaleka nekončí. Doplnky ako šperky, topánky a aplikácie do vlasov sú tiež veľmi obľúbené a žiadané. Študenti architektúry zo štúdia SA Lab nám ukazujú, ako sa dá nosiť ich vytvorený náhrdelník, ktorý dýcha minimalizmom a modernou eleganciou. Za zmienku stoja aj slávne „pavúčie“ šaty od hi-tech dizajnérky Anouk Wipprecht. Na svojom nositeľovi totiž ožívajú aj pohybom. Takéto nadšenie experimentovať neskrýva ani automobilová značka Audi, či obľúbené športové značky Nike a Adidas. Vyzerá to tak, že rok 2016 dáva novým inováciám v móde zelenú a my určite tiež!
Náhrdelník od študentov SA Lab
Anouk Wipprecht
Fashion LIVE! Talk
Pripravila Mischel Warenits a Fashion LIVE!