Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 29. 2. 2020 meniny má Radomír

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
5
Viktor Kniš
21. jún 2015, 23:12
Čas čítania: 4:51

Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)

Janka a Soňa si v metropole Francúzska otvorili malé bistro s kvalitnou kávou a vždy čerstvými bezlepkovými koláčikmi.

Viktor Kniš
21. jún 2015, 23:12
Čas čítania: 4:51
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Aj dnes budeme pokračovať v sérii rozhovorov s úspešnými Slovákmi, ktorí si svoju cestu vyšliapali sami a vďaka svojej snahe sa stali úspešnými v zahraničí. Svoj príbeh nám prostredníctvom rozhovoru vyrozprávala Janka. Pochádza z Popradu, no vysoká škola jej umožnila vidieť svet, z ktorého si na život vybrala jednu z najkrajších destinácií - Paríž. Spolu s kamarátkou si otvorili malú prevádzku, kde ponúkajú kvalitnú kávu, čerstvé bezlepkové zákusky, šaláty a podobne. Viac o ich príbehu a samotnej kaviarni s názvom Thank you, my deer sa môžeš dozvedieť aj na sociálnych sieťach, teda konkrétne na facebooku a instagrame
 
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)
 
Kedy a prečo si sa rozhodla pre zmenu a odchod do Francúzska? 
Do Francúzska som po prvýkrát zavítala v septembri 2006, kedy bolo dôvodom magisterské štúdium na jednej parížskej škole. A prečo práve Paríž? No, vlastne to bola tak trochu náhoda a zároveň šťastie. Ekonomická univerzita v Bratislave, kde som v tom čase študovala a moje nové francúzske pôsobisko majú medzi sebou dohodu o dvojitom diplome. Bola som jednou z troch šťastlivcov, ktorí boli na tento program prijatí. Medzi nimi bola aj moja veľmi blízka kamarátka a tiež súčasná biznis partnerka.
 
Nezvažovala si aj iné alternatívy?
Dlho som mala v pláne štúdium v zahraničí a pôvodne som aj plánovala ísť do Nemecka, osud to však zariadil inak a ja som rada, že práve takto.
 
Vedela si už vtedy, čo chceš robiť alebo si skôr išla skúsiť šťastie?
V tom čase by mi ani náhodou nenapadlo, že raz si raz v Paríži otvoríme kaviareň. Vlastne som mala v pláne pracovať v nejakej medzinárodnej organizácii, čo som potom aj chvíľu robila. 

Prejdime k tvojmu veľkému "projektu", ktorým je kaviareň v centre Paríža. Povedz nám trochu viac o myšlienke a procese vzniku.
Myšlienka prišla dosť spontánne, niekedy na jeseň v roku 2012. V tom čase som sa do Paríža vrátila už po viacerých pracovných skúsenostiach v rôznych odvetviach a mala som za sebou aj dosť veľa cestovania po Európe a po svete. V Paríži som si plánovala nájsť stabilnú prácu, no čoraz viac som rozmýšľala nad vytvorením niečoho vlastného. A tak prišiel nápad s kaviarňou. Chceli sme sa špecializovať výhradne na kávu, čo v tom čase nebolo až tak rozšírené v porovnaní so súčasnosťou. A taktiež piecť zákusky, a to všetko priamo na mieste, žiadny dovoz. Ja som v tom čase skoro vôbec nejedla lepok, tak nás to prirodzene viedlo k vytvoreniu bezlepkovej kaviarne. To nám zároveň pomohlo oddeliť sa od obrovskej konkurencie.
 
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)

Je podľa teba tažké začať s niečím podobným?
Noooo, samozrejme to nie je úplne jednoduché. Ale ako sa hovorí - kde je vôľa, tam je aj cesta. To platí aj v mojom prípae a ešte znásobene tým, že popri tej mojej ceste bolo veľa blízkych ochotných pomôcť.

Vedela by si si predstaviť svoju kaviareň v jednom zo slovenských miest?
Áno, vedela a s radosťou. A kde? No, keby som nechala rozhodnúť srdce, tak by to bolo jednoznačne Poprad. Keby som mala prihliadnuť na kúpnu silu, perspektívu a potencionálnu klientelu, tak pochopiteľne Bratislava.
 
Čo podľa teba na tvojej kaviarni obľubujú zákazníci najviac, respektíve, čím si ich dokážeš prilákať?
Myslím, že je to kombinácia viacerých faktorov. Ponúkame kvalitné a vždy čerstvé jedlo pripravované z lokálnych a sezónnych ingrediencií, ktoré je pripravované priamo na mieste bez akýchkoľvek polotovarov. Máme taktiež lahodnú kávu a pýšime sa aj veľmi útulným a príjemným prostredím. Podľa mňa je veľmi dôležitý aj vzťah so zákazníkmi. Väčšinu už poznáme po mene a vieme, čo robia, čo majú radi a podobne. Takže keď niekto vojde, často ho už oslovíme menom a vzťah medzi zákazníkom a pracovníkom je oveľa priateľskejší, čo sa odráža aj na atmosfére.

Všimol som si, že ponúkate aj množstvo zákuskov. Zaradili ste do ponuky aj niektoré tradičné, slovenské pochúťky, alebo sa skôr držíš toho, na čo sú zvyknutí domáci?
Robíme hlavne koláčiky, ktoré ma naučila moja mamka. Giulia, naša kuchárka, robí talianske dezerty a Andriana, ktorá pochádza z Mexika tiež občas priloží ruku k dielu. Vo výsledku to znamená, že naša ponuka je ovplyvnená krajinami, z ktorých pochádzame. 
 
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)
 
Ako reagujú zákazníci, keď zistia, že kaviareň patrí Slovenke?
Väčšinou sú veľmi milo prekvapení.
 
Plánuješ v budúcnosti vytvoriť širšiu sieť kaviarní?
To by bolo fajn :).
 
Ako "spracúvate" kávu? Používate špeciálne mlynčeky a nástroje, alebo klasické kávovary?
Momentálne máme kvalitný kávovar značky La Marzocco, ktoré sa vyrábajú vo Florencii a dokonca sme sa tam boli pozrieť vo výrobnej fabrike. Zážitok. Keďže si kávu melieme sami, je za potreby aj profesionálny mlynček. Ten náš je od značky Anfim. Na filtrovanú kávu používame menší elektrický mlynček a pripravujeme ju metódou V60 alebo Aeropress. Taktiež spolupracujeme s parížskou pražiarňou a kaviarňou Coutume, ktorí patria medzi elitu a v hlavnom meste už maju vybudované skvelé meno. 
 
Bezlepkové pečivo rôznych druhov ocení nielen človek, ktorý je nútený dodržiavať gluten-free stravovanie kvôli celiakii, ale aj fanúšik zdravej výživy. Prečo ste sa vy rozhodli vydať práve týmto smerom? 
Ako som už spomínala, v čase, kedy sme sa pohrávali s nápadom okolo kaviarne som nejedla lepok. V Paríži boli vtedy len presne tri miesta, kde sa podávali jedlá z bezlepkovej múky, a tak som si pomyslela, že to bude super nápad už len vzhľadom k tomu, že Paríž je veľké mesto a podobné zariadenia tu určite chýbali.
 
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)

A ešte zopár otázok mimo práce. Čo máš na Paríži najradšej?
Leto! Vždy ma chytí za srdce keď vidím, ako ľudia spontánne tancujú pri rieke alebo len tak posedávajú a vylihujú v parkoch, piknikujú pri Seine a vychutnávajú si život (a popritom francúzske víno a syry) plnými dúškami. A tiež rada chodievam nočným Parížom na bicykli.
 
V čom by sme si podľa teba mali brať od cudzincov príklad? Jedlo, móda, zvyky?
Ja si myslím, že možno by sme ako národ mali byť viac hrdí na to, kto sme. Na naše tradície, zvyky a na našu nádhernú prírodu, ktorú už berieme ako samozrejmosť. No a od Francúzov by sme sa mohli inšpirovať v tzv. "l'art de vivre". V západných krajinách vedia ľudia zaplatiť za dobré a kvalitné jedlo. A tiež si vedia dopriať viac času na odpočinok aj v dnešnom uponáhľanom svete plnom zhonu. 
 
Ako často si doma a čo slovenské ti najviac, mimo rodiska, chýba?
Domov chodievam minimálne dvakrát za rok. Snažím sa byť doma počas vianočných sviatkov a niekedy aj v lete. Veľmi mi chýba rodina, blízki priatelia a hory. Milujem Tatry v každom ročnom období. No a tiež mi chýba tradičná nedeľná polievka, buchty na pare plnené čerstvými čučoriedkami od mojej mamky, pirohy, bryndza, korbáčiky a Fernet :).
 
Na záver ešte priestor pre teba a pár slov pre našich čitateľov.
Chcela by som sa v prvom rade poďakovať mojej kamarátke a spriaznenej duši, Soni, bez ktorej by sa nič z tohto neudialo. Kaviareň sme otvorili spolu a celý ten čas sme na nej makali spoločnými silami. A taktiež veľká vďaka každému, kto priložil ruku k dielu. No a vás, milí čitatelia, by som rada pozvala k nám na návštevu. Určite sa nebojte ozvať aj po slovensky, tešíme sa na vás!
 
Bezlepková kaviareň v centre Paríža ako splnený sen dvoch ambicióznych Sloveniek (Rozhovor)
 
Janke ďakujeme za rozhovor a obom slečnám prajeme ešte veľa síl pri ich práci. V prípade, že by ste sa dievčat chceli opýtať niečo, čo sme vynechali, môžete tak urobiť v komentároch a my vám odpoveď na vašu otázku dopravíme. Ak poznáte úspešného Slováka v zahraničí, neváhajte nám zaslať tip na vik@refresher.sk. To je pre dnešok všetko, dovidenia!
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: pariz, kaviareň
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.