Afrika patrí k najzaujímavejším miestam na svete. Ľudí láka svojou kultúrou aj prírodou, no skrýva tiež niekoľko záhad. Jednou z najväčších je určite územie Bír Tavíl, teda miesto, ktoré ani v roku 2024 nepatrí žiadnemu štátu.
Afrika stále púta pozornosť dobrodruhov a vedcov, ktorí chcú zisťovať informácie o kultúre rôznych kmeňov. Príkladom sú Magyarabovia, teda kmeň ľudí s maďarskými koreňmi. Ďalším skutočne zaujímavým javom v rámci afrického kontinentu je aj Bír Tavíl, teda územie, ktoré nikto nechce.
Dnes sú štátne územia rozdelené a zadefinované na základe medzinárodného práva a dohôd. Takmer každý kus pevniny s výnimkou Antarktídy patrí niektorému zo štátov, ktoré následne podliehajú aj uznaniu Organizácie Spojených národov.
Dvetisíc štvorcových kilometrov nikoho
Aj keď je rok 2024 a debaty o získavaní území a zmien hraníc by mali byť regulované medzinárodným právom, stále nájdeme na našej planéte územia, ktoré si nenárokuje žiaden štát. Práve takýmto územím je Bír Tavíl. Spravovať by ho mal pritom Egypt. Ako je vlastne možné, že územie s rozlohou 2 060 štvorcových kilometrov je miestom nikoho?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aká je história tohto územia.
- Prečo sa z toho stalo územie nikoho.
- Kto má na tento kus zeme nárok.
- Čo s týmto územím chceli spraviť ľudia.