Šermovať japonským mečom je omnoho náročnejšie, ako sa môže zdať. V novom diele Skúšky ohňom zistíš, ako vyzerá bojové umenie samurajov v praxi.
Všetci síce poznáme odvážnych samurajov z filmov, no len málokto vie, že majstrov samurajského umenia kenjutsu máme aj na Slovensku. Fascinovaný týmto zistením som sa mu rozhodol priučiť aj ja pod vedením senseja Lukáša Turanského z Ganryu Jima Dojo.
Lukáš mi ukázal základné techniky boja katanou, ktoré som si neskôr overil aj počas nemilosrdných sparingov s mäkčenými mečmi. Na záver ma obliekol do slávnostnej samurajskej róby, ktorá aj so zbraňami stojí takmer 1 400 eur, a nechal ma otestovať si svoje čerstvo nadobudnuté schopnosti počas skúšky v sekaní známej ako tamešigiri.
Ako mi sensej prezradil, jeho žiakov na kenjutsu láka najmä to, že ide o jedno z mála bojových umení, v ktorých sa trénuje aj s ostrým mečom. Popravde mňa tento „benefit“ viac stresoval, ako som si ho užíval. Celý čas sa ma držal strach, aby som si neodfikol prst. Na druhej strane s mečom som sa cítil naozaj nebezpečne.
Cítiť sa nebezpečným a byť skutočne nebezpečný je však veľký rozdiel. Ako mi to teda, úprimne, išlo? Či som v sebe objavil skrytý talent a potenciál stať sa skutočným kenšim (japonský šermiar, pozn. red.), zistíš v novom diele videosérie reportáží Skúška ohňom.