Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. decembra 2022 o 16:30
Čas čítania 4:23
Jakub Paulík

Takto ŠtB v Československu naverbovala 50 psychiatrov, ktorí zdravých ľudí posielali do ústavov. Na rozkaz im vymysleli diagnózy

Takto ŠtB v Československu naverbovala 50 psychiatrov, ktorí zdravých ľudí posielali do ústavov. Na rozkaz im vymysleli diagnózy
Zdroj: TASR - Andrej Galica
HISTÓRIA PSYCHIATRIA ŠTÁTNA BEZPEČNOSŤ ŠTB
Uložiť Uložené

Za sťažnosti proti režimu mohli disidenti skončiť aj na psychiatrii s fiktívnou diagnózou. Príkladom bol aj Augustín Navrátil, ktorého si pohadzovali medzi ústavmi.

Ak niekto v minulom storočí navštevoval psychiatra, komunistická Štátna bezpečnosť to mohla zneužiť a citlivé informácie o súkromí a zdraví použiť proti nemu. Pokiaľ bol príliš nepohodlný, mohlo sa stať, že mu stanovili diagnózu, ktorou v skutočnosti netrpel.

Aj túto „pomocnú funkciu“ zastávali niektorí psychiatri spolupracujúci so Štátnou bezpečnosťou. Napriek tomu, že sa v časoch socializmu spreneverili svojmu poslaniu, žiaden z nich neprišiel o titul.

„Niektorí psychiatri dostávali ako tajní spolupracovníci ŠtB odmeny či vecné dary. Tajná polícia zaisťovala aj rôzne protislužby, napríklad pri žiadosti o cestu do zahraničia, dopravných nehodách, zdravotných problémoch – čiže zabezpečení zahraničných liekov –, prijímaní potomkov či známych na školy,“ povedal pre Refresher historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Zaujíma ťa história spätá s Československom? Prečítaj si o praktikách odpočúvania ŠtB, atentáte Čecha a Slováka na nacistického pohlavára či masakri v Kľakovskej doline. Podpor vznik tohto obsahu a staň sa členom klubu Refresher+.
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Getty Images/Jerry Cooke

Aby ho umlčali, skončil na liečení

Augustín Navrátil pochádzajúci z českej obce Lutopecny sa od 70. rokov minulého storočia tvrdo bránil režimu, a tak mu stanovili diagnózu, pre ktorú si ho mohli pohadzovať medzi psychiatrickými liečebňami.

Odporúčané
Z psychiatrického ústavu Willowbrook sa pacienti už nevrátili: ošetrovatelia ich týrali a vykonávali na nich rôzne experimenty Z psychiatrického ústavu Willowbrook sa pacienti už nevrátili: ošetrovatelia ich týrali a vykonávali na nich rôzne experimenty 20. júna 2024 o 9:30

Previnil sa tým, že si chcel ponechať malú časť súkromného hospodárstva a spisoval petície, ktorými poukazoval na nedodržiavanie náboženskej slobody zo strany štátu. Navrátil skončil dokonca aj pri vrahovi, ktorý sa mu vyhrážal smrťou. Do tejto situácie sa dostal preto, lebo vzdorovito odmietal socialistickú kolektivizáciu, a keď mu odňali pôdu, rozhodol sa, že sa bude písomne sťažovať.

Svoje argumenty vychádzajúce zo zákonov smeroval aj na ministerstvo hospodárstva a generálnu prokuratúru. Okrem toho sa podieľal aj na katolíckom samizdate a patril medzi signatárov Charty 77. Jeho najznámejšiu petíciu s názvom Moravská výzva z roku 1988 podpísalo 600-tisíc veriacich, uvádza databáza Pamäť národa.

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
1,25 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Menej reklám
150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
Ročné - 17 %
60 € 50 €
Účtuje sa raz za rok
0,96 € / Týždeň
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Úplne bez reklám
2 000 kreditov ihneď na nákup benefitov
Zdieľanie článkov kamošom
Všetky možnosti predplatnéhoMám zľavový kód
Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
Pridaj sa do klubu REFRESHER+

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko psychiatrov v Československu spolupracovalo s ŠtB.
  • Čo sa s nimi stalo po zmene režimu.
  • Ako diagnostikovali katolíckeho aktivistu, ktorý si znepriatelil režim.
  • Čo o ňom povedali traja odborníci, ktorí považovali diagnózu za vymyslenú.
  • Ktorý psychiater donášal na známe osobnosti.
Dočítať článok
Máš už predplatné?
Prihlásiť sa
Dočítať článok
Poslať sms
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 125704 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Odomknúť cez SMS
Tento článok
Poslať sms Ako to funguje?
Všetky články na mesiac
🤩 Len 1,50€ navyše
POSLAŤ SMS Ako to funguje?
Po odomknutí získaš
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Napr.: PPV kód na Oktagon 59 , Bielenie zubov v Dr. Úsmev ZDARMA alebo Dentálna hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobraziť všetky (9)
Domov
Zdieľať
Diskusia