Za sťažnosti proti režimu mohli disidenti skončiť aj na psychiatrii s fiktívnou diagnózou. Príkladom bol aj Augustín Navrátil, ktorého si pohadzovali medzi ústavmi.
Ak niekto v minulom storočí navštevoval psychiatra, komunistická Štátna bezpečnosť to mohla zneužiť a citlivé informácie o súkromí a zdraví použiť proti nemu. Pokiaľ bol príliš nepohodlný, mohlo sa stať, že mu stanovili diagnózu, ktorou v skutočnosti netrpel.
Aj túto „pomocnú funkciu“ zastávali niektorí psychiatri spolupracujúci so Štátnou bezpečnosťou. Napriek tomu, že sa v časoch socializmu spreneverili svojmu poslaniu, žiaden z nich neprišiel o titul.
„Niektorí psychiatri dostávali ako tajní spolupracovníci ŠtB odmeny či vecné dary. Tajná polícia zaisťovala aj rôzne protislužby, napríklad pri žiadosti o cestu do zahraničia, dopravných nehodách, zdravotných problémoch – čiže zabezpečení zahraničných liekov –, prijímaní potomkov či známych na školy,“ povedal pre Refresher historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Aby ho umlčali, skončil na liečení
Augustín Navrátil pochádzajúci z českej obce Lutopecny sa od 70. rokov minulého storočia tvrdo bránil režimu, a tak mu stanovili diagnózu, pre ktorú si ho mohli pohadzovať medzi psychiatrickými liečebňami.
Previnil sa tým, že si chcel ponechať malú časť súkromného hospodárstva a spisoval petície, ktorými poukazoval na nedodržiavanie náboženskej slobody zo strany štátu. Navrátil skončil dokonca aj pri vrahovi, ktorý sa mu vyhrážal smrťou. Do tejto situácie sa dostal preto, lebo vzdorovito odmietal socialistickú kolektivizáciu, a keď mu odňali pôdu, rozhodol sa, že sa bude písomne sťažovať.
Svoje argumenty vychádzajúce zo zákonov smeroval aj na ministerstvo hospodárstva a generálnu prokuratúru. Okrem toho sa podieľal aj na katolíckom samizdate a patril medzi signatárov Charty 77. Jeho najznámejšiu petíciu s názvom Moravská výzva z roku 1988 podpísalo 600-tisíc veriacich, uvádza databáza Pamäť národa.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko psychiatrov v Československu spolupracovalo s ŠtB.
- Čo sa s nimi stalo po zmene režimu.
- Ako diagnostikovali katolíckeho aktivistu, ktorý si znepriatelil režim.
- Čo o ňom povedali traja odborníci, ktorí považovali diagnózu za vymyslenú.
- Ktorý psychiater donášal na známe osobnosti.