Boris Johnson po tvrdej kritike podá demisiu, keď Konzervatívna strana zvolí nového lídra.
Britský premiér Boris Johnson rezignuje na post predsedu vlády. O svojom rozhodnutí informoval verejnosť dnes doobeda, informuje BBC.
Johnson však neplánuje podať demisiu okamžite, ale chce zostať na premiérskej stoličke do najbližšej jesene.
Súčasný premiér rezignuje na post lídra Konzervatívnej strany a chce, aby strana počas leta našla nového lídra na svojej celonárodnej konferencii, kde sa o vedúcu pozíciu bude môcť pobiť viacero kandidátov. Dovtedy plánuje pokračovať ako premiér.
Britský premiér Boris Johnson následne kompletne doplnil svoj kabinet po tom, čo z neho počas uplynulých dní odišli desiatky členov.
Podľa zdrojov agentúry DPA z prostredia britskej vlády má byť vymenovanie kompletného kabinetu signálom, že chce pokračovať ako jeho dočasný šéf – a to napriek výzvam mnohých spolustraníkov na jeho okamžitý odchod.
Britský vládny kabinet ostal fakticky paralyzovaný po rezignácii niekoľkých ministrov a desiatok štátnych tajomníkov a ďalších predstaviteľov.
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová v nedeľu večer oznámila, že sa bude uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany, z ktorého tento týždeň odstúpil premiér Boris Johnson. TASR o tom informuje na základe správy stanice Sky News.
Krátko po Trussovej kandidatúru ohlásil aj poslanec Rehman Chishti, ktorý je od tohto týždňa štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Celkovo tak kandidatúru na lídra britských konzervatívcov, ktorý sa stane aj novým predsedom vlády, oficiálne oznámilo už 11 politikov.
Trussová sa už dlho spomína ako možná nástupkyňa Johnsona a podľa prieskumov sa teší popularite medzi členmi Konzervatívnej strany. Pre denník Daily Telegraph povedala, že v prípade prevzatia úradu premiéra by „od prvého dňa začala znižovať dane“.
Konečný zoznam kandidátov by mal byť známy na budúci týždeň. Všetci 11 známi uchádzači sú poslancami Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu, hoci patria do rôznych názorových frakcií.
Do súboja oficiálne vstúpili napríklad bývalý minister financií Rishi Sunak a jeho nástupca Nadhim Zahawi, niekdajší šéf rezortu diplomacie Jeremy Hunt, minister dopravy Grant Shapps, exminister zdravotníctva Sajid Javid či generálna prokurátorka Suella Bravermanová.