Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. júna 2022, 9:30
Čas čítania 17:05
Viktor Kniš

Vladimíra Marcinková: Keď si vyberáme béčkové mená do funkcií, nečudujme sa, že pôsobíme ako béčková koalícia (Rozhovor)

REFRESHER VLADIMÍRA MARCINKOVÁ
Uložiť Uložené

S členkou poslaneckého klubu Sloboda a solidarita sme sa rozprávali o kríze v koalícii, ale aj o tom, ako sa vládnym stranám nedarí zvoliť si tých najvhodnejších kandidátov na kľúčové funkcie.

Poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková týždeň pred mimoriadnym zasadnutím republikovej rady koaličnej strany tvrdí, že osud má v rukách premiér Eduard Heger. 

„Kľúčový človek, ktorý má páku vyriešiť to a predísť najhoršiemu scenáru, je predseda vlády Eduard Heger. Za predpokladu, že má záujem koalíciu udržať pokope. Svoj zrak upieram k nemu, lebo on presne vie, čo treba spraviť,“ hovorí s tým, že zatiaľ to nevyzerá tak, že by Igora Matoviča naozaj z postu ministra financií odvolal. 

Marcinková v rozhovore vysvetľuje, prečo je spolupráca s hnutím OĽaNO komplikovaná aj na konkrétnom príklade jej vlastnej novely zákona, ktorá umožní sprievod rodičke pri pôrode. Zákon začne platiť až o dva roky, lebo to tak chceli poslankyne OĽaNO. „Je to dokazovanie si sily v politickom priestore. Rešpektovala som to, lebo vyšší princíp je dôležitý,“ hovorí v rozhovore pre Refresher.

Porozprávali sme sa aj o nomináciách do dôležitých funkcií, kde si podľa Marcinkovej koalícia nevyberá najlepších ľudí, pretože sa v hnutí Igora Matoviča veľmi ťažko hľadá zhoda a nie sú ochotní robiť kompromisy.

Marcinková (SaS): Keď si vyberáme béčkové mená do funkcií, nečudujme sa, že aj na verejnosti pôsobíme ako béčková koalícia.

Vladimíra Marcinková
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Včera Richard Sulík oznámil, že sa bude 6. júla konať mimoriadne zasadnutie republikovej rady. Explicitne povedal, že pozýva aj poslancov SaS, vy ste členkou poslaneckého klubu strany. 

So stranou Sloboda a solidarita mám dohodu o spolupráci a som členka jej poslaneckého klubu, no nie členka strany. Môže to pôsobiť komplikovane. 

Preto sa pýtam. 

Všetci členovia poslaneckého klubu dostali pozvánku na zasadnutie rozšírenej republikovej rady, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú v strane, čo si vážim. Je to jedna z vecí, ktorú na strane Sloboda a solidarita treba vyzdvihnúť. Veľa sa tam diskutuje, nerozhoduje sa od stola a predseda pozorne počúva názory vnútri strany. Richard Sulík je znechutený ako my všetci, mohol by so všetkým seknúť a urobiť radikálne rozhodnutie, ale neurobil to, veľa sa s nami rozpráva, spoločne hľadáme najlepšie možné riešenie. Politika je kolektívna práca a v SaS to platí, že rozhodnutia sa robia kolektívne. Verím, že na tomto stretnutí dôjdeme k záveru.

Aké máte od tohto stretnutia vedenia strany očakávania? 

Svoje stanovisko som už predsedovi komunikovala osve, v čase konania zasadnutia budem v zahraničí. Musí to byť kolektívne rozhodnutie, nerada by som hovorila za celú stranu a ďalších kolegov. 

Za vás?

Pre mňa táto koalícia už prakticky neexistuje. 

Prečo?

Koalícia nie je spolok kamarátov, dokonca ani veľmi podobných ľudí. V koalícii sme rôzni a to, čo nás spája, je písomná dohoda, kde sú jasne dané pravidlá fungovania. Volá sa koaličná zmluva. Ako môže koalícia fungovať, keď sa zmluva dookola porušuje? Len za posledné obdobie došlo k porušeniu deviatich z dvadsaťšesť bodov. Z toho je zrejmé, že nie všetci majú záujem naďalej pracovať v tomto politickom zložení. Nebola to strana SaS, ktorá koaličnú zmluvu opakovane nerešpektovala. Boli to strany OĽaNO a Sme rodina. Koordinujú svoj postup s opozíciou a fašistami, stalo sa tak dnes pri dvoch zákonoch, stalo sa tak pri inflačnom balíku, stalo sa tak pri zmenách v zákone o verejnom obstarávaní. Je smiešne, že na SAS ukazujú, že chceme rozbiť vládu. Je to veľmi lacný blaf na voličov. Vládu rozbíjajú tí, ktorí porušujú zmluvu, na ktorej stojí. 

Takže to bude širšia debata ako len personálne ultimátum na jednom-dvoch postoch?

Jedno z riešení je, samozrejme, rekonštrukcia vlády. V konečnom dôsledku, vždy je to o ľuďoch. Ale nemyslím si, že je to jediné možné riešenie. 

Aké sú ďalšie?

Je zrejmé, že zmena je nevyhnutná. Pnutie v koalícii aj v spoločnosti vyvoláva jeden človek, má meno aj priezvisko. Je to Igor Matovič. V koalícii je strojcom konfliktov. Vládnutie podľa neho je o prekvapeniach, experimentoch, koordinácii s nedemokratickou opozíciou, nie o spolupráci. Je nefér, keď v spoločnosti zaznieva, že koalícia je plná hádok a šarvátok. Konfliktných jedincov je v koalícii málo, drvivá väčšina ľudí tam chce pracovať a hľadať kompromisy. Igor Matovič, naopak, od začiatku pôsobenia vo vláde vyvoláva a živí konflikty, ktoré koalíciu ničia. Najprv to bol konflikt s ministrom zahraničných vecí Korčokom, keď ho Igor Matovič prekvapil komunikáciou s ruskou stranou pri riešení vakcín Sputnik. Potom to bola ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, potom minister Richard Sulík, ktorý údajne „nenakúpil testy“, potom minister Doležal v súvislosti s vlakmi, teraz minister Gröhling, opakovane minister Lengvarský. Na tomto je úplne zrejmé, kto túto koalíciu rozbíja.

Ministra Lengvarského dokonca opakovane vyzýva na odstúpenie.

Vyzývať vlastného ministra na odstúpenie je niečo surreálne. 

Môže byť záver z rokovania republikovej rady teda obyčajné ultimátum, ktorým vyzvete Igora Matoviča na odchod z exekutívy?

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 117384 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako môže dopadnúť mimoriadna republiková rada strany SaS a čo bude pravdepodobne žiadať Richard Sulík.
  • Prečo má momentálne moc zachrániť koalíciu už len Eduard Heger. 
  • Či nebola chyba umožniť Matovičovi, aby sa stal ministrom financií.
  • Ako OĽaNO podľa Marcinkovej porušuje koaličnú zmluvu.
  • Prečo bol podľa SaS Búza lepší kandidát na šéfa RTVS ako Machaj.
  • Ako budú Slováci pomáhať s urýchlením vstupu Ukrajiny do EÚ a či neprerušíme kontinuitu, keď sa zmení vláda. 
  • Prečo má táto koalícia problém s kvalitnými nomináciami do dôležitých funkcií.
  • Prečo podľa Marcinkovej Gyimesi a Taraba odložili zákon o dúhových vlajkách na september.
Domov
Zdieľať
Diskusia