Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. apríla 2022, 14:30
Čas čítania 6:36
Ema Stanovská

Na obed bujón s vodou, na večeru preháňadlo. Detox toxíny neodplaví, rapídne diéty môžu spôsobiť opačný efekt

Na obed bujón s vodou, na večeru preháňadlo. Detox toxíny neodplaví, rapídne diéty môžu spôsobiť opačný efekt
Zdroj: Pexels/Engin Akyurt
ZDRAVIE AKO SCHUDNÚŤ ZDRAVÉ STRAVOVANIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

„Nárazové zvýšenie vlákniny môže mať veľmi negatívny vplyv na trávenie, vyprázdňovanie a náš celkový zdravotný stav.“ S odborníčkou na výživu vysvetľujeme, prečo ti „jarná očista tela“ nepomôže.

„Dnes ráno som začala 10-dňovú detoxikačnú kúru. Je to dosť prísne – 10 dní sa nič neje, len sa pije nápoj, ktorý pozostáva z javorového sirupu, čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy a zo štipky kajenského korenia (to som nezohnala, tak som ho nahradila mletým zázvorom). Pridá sa niekto?“ pýta sa Klaudia na verejnom fóre.

„Ja som si túto kúru kúpila, no vydržala som len jeden deň. Vôbec mi to nechutilo, bolo mi z toho zle a strašne ma bolela hlava, takže potom som to predala,“ odpovedá jej Jana.

„Ja som na piatom dni. Som v pohode, akurát ten preháňací čaj si nedávam, lebo ma preháňa ten sirup.“ 

Dobrá správa: Táto diskusia je stará deväť rokov a vzhľadom na súčasné lekárske poznatky by sa takáto diéta dnes už zrejme neujala. Zlá správa: Detox stále patrí medzi najpopulárnejšie metódy chudnutia a miliardový trh s detoxikačnými prípravkami neustále rastie. Vlastne – tých zlých správ je ešte o niečo viac.

pitie, drink, nápoj, šťava, detox
Zdroj: Unsplash.com

V Refresheri ti spolu s odborníkmi pravidelne prinášame články o zdraví a zdravom životnom štýle. Ak nás v tom chceš podporiť, pridaj sa do Refresher+ klubu a získaj aj skvelé benefity – napríklad zľavu na tenisky či donášku jedla. Sleduj tému Zdravie, nech ti nič nové neujde.

Nezbavíš sa tuku, len vody

Najskôr prejdeš na ľahšiu stravu a piješ menej, aby ťa „nezavodnilo“. Časom začneš užívať aj preháňadlá. Takto „vypláchnutý“ prechádzaš na detoxikačnú kúru – trikrát denne bylinkový čaj, ráno občas proteínový šejk, počas dňa ovocné šťavy. Od tretieho dňa si môžeš dať aj čistý zeleninový vývar (len bujón a voda) a k tomu hrsť šalátu bez oleja a dresingu.

Odporúčané
Dominike v šestnástich povedali, že nebude môcť mať deti. Ako sa žije s ochorením PCOS, ktoré má každá desiata žena Dominike v šestnástich povedali, že nebude môcť mať deti. Ako sa žije s ochorením PCOS, ktoré má každá desiata žena 28. novembra 2023, 9:30

Približne takýto stravovací režim ťa čaká na detoxikačnom pobyte na západnom Slovensku, ktorý môžeš absolvovať aj tento rok (konkrétny názov a mesto neuvádzame, aby sme mu nerobili reklamu). Organizátorka pobytu účastníkom sľubuje, že zažijú „absolútne znovuzrodenie“ a naučia sa „žiť zdravšie bez ďalšieho jojo efektu“.

Tento detox je podľa nej „mimoriadne vhodný“ pre ľudí, ktorí bojujú s „akné, alergiou, astmou, kĺbovými ochoreniami, kožnými problémami, so spomaleným trávením a s vylučovaním, so zápchou, s nadváhou, vysokým krvným tlakom, so srdcovo-cievnymi ochoreniami a s oslabenou imunitou“. 

Zástancovia detoxov majú dvoch nepriateľov – toxíny, ktoré sú podľa nich strojcami všetkých ich problémov a chorôb, a tuk, v ktorom sú uložené. Odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová však upozorňuje, že ide o absolútne mylnú predstavu.

„Akýkoľvek detox či drastická diéta sú spojené s nezdravým chudnutím – lepšie povedané, so znižujúcim sa číslom na váhe. Telo stráca vodu a nám sa to na hmotnosti objaví ako znižujúce sa číslo a je mylné myslieť si, že ide o tuk.“

Tvoja pečeň ťa nepotrebuje

Je pravda, že v dnešnej modernej dobe sme toxínmi doslova obklopení – nachádzajú sa v ovzduší, kozmetike, jedle a nápojoch. S ich drvivou väčšinou si však dokonale poradia prirodzené detoxikačné mechanizmy nášho tela.

„Predstavy o detoxe popierajú základy biológie prvého ročníka. Naše telo sa neustále detoxikuje samo. Máme na to úplne dostačujúce orgány a mechanizmy, ktoré nepotrebujú  nijakú pomoc detoxikačných kúr,“ hovorí Šimonová. 

Odporúčané
Zabudni na drahé obedy. Slovenka prišla s nápadom, vďaka ktorému ušetríš desiatky eur Zabudni na drahé obedy. Slovenka prišla s nápadom, vďaka ktorému ušetríš desiatky eur 27. novembra 2023, 17:00

Na prirodzené rozkladanie a vyplavovanie toxínov nám úplne stačí pečeň, obličky, tráviaci trakt, pľúca a koža. Ak by potrebovali pomoc, niečo by bolo veľmi zle. „Tieto procesy môžu byť narušené pri vážnych ochoreniach, keď ide o život ohrozujúci stav, ktorý sa rieši pod odborným dohľadom lekárov. Myslím, že by sme si sami dialýzu obličiek nenaordinovali,“ dopĺňa Šimonová.
 

Extrémne hladovanie alebo prísne diéty – hlavný pilier množstva detoxikačných programov – môžu spôsobiť, že v tuku rozpustné chemikálie sa dostanú do krvi namiesto toho, aby ich telo vylúčilo von. Z výsledkov rozsiahleho výskumu francúzskych vedcov vyplynulo, že keď ľudia rýchlo schudli, zvýšila sa im hladina pesticídov v krvi o 25 až 50 percent. Takto sa chemikálie dostávajú do tkanív v mozgu a vo svalstve, kde môžu napáchať viac škody, než keby ležali bezpečne obložené tukom.

Ak by si aj mal v tele nejaký nebezpečný toxín, zelerová šťava ti s jeho „vyplavením“ určite nepomôže. Pomôže ti lekár, ktorý ti najskôr stanoví diagnózu a potom zvolí vhodný liečebný postup. Navyše, toxínov je naozaj veľké množstvo – tak prečo nám potom tvorcovia detoxikačných kúr nepovedia, ktoré konkrétne majú na mysli?

Thomas Sherman, profesor Lekárskej fakulty Georgetownskej univerzity vo Washingtone, oslovil niekoľko spoločností a odborníkov, ktorí propagujú detoxikačné diéty, a spýtal sa ich, o ktoré toxíny ide a či vedia doložiť vedecký dôkaz o tom, že sa ich dokážeme zbaviť niekoľkotýždňovou kúrou. Odpoveď nedostal. „Myslia pesticídy? Bisfenoly? Ftaláty? Samozrejme, že nemôžete doložiť klinickú štúdiu, keď ani neviete, aké toxíny odstraňujete,“ hovorí v článku pre Washington Post profesor.

Len jeden pohár džúsu denne

Ani s „hyperzdravými“ šťavami, ktoré vraj máme popíjať od rána do večera, to nie je také ružové. Slovo „zdravý“ totiž nemusí hneď znamenať aj nízkokalorický. Vedci už dávnejšie zistili, že pitím ovocných štiav v skutočnosti prijímame rovnaké množstvo cukru ako pitím sladených nápojov.

Odporúčané
Daj zbohom nespavosti. Praktizuj tieto užitočné a jednoduché tipy Daj zbohom nespavosti. Praktizuj tieto užitočné a jednoduché tipy 27. novembra 2023, 12:21

Na ilustráciu, 350 mililitrov pomarančovej šťavy obsahuje rovnaké množstvo cukru ako plechovka koly, teda asi 10 čajových lyžičiek. Ovocná šťava navyše spôsobí rýchly nárast hladiny cukru v krvi a jej následný prepad, čo znamená, že začneme byť rýchlo hladní. Konzumácia ovocia v surovej forme túto vlastnosť nemá. Odporúčaný denný príjem ovocnej šťavy je podľa vedcov – a teraz sa podrž – len 150 mililitrov denne.

Ovocné šťavy síce majú aspoň viac vlákniny a vitamínov ako kola, no opäť platí, že surové ovocie je najlepšia voľba. Na porovnanie, šťava z jedného pomaranča obsahuje 0,5 gramu vlákniny, neodšťavený pomaranč 3 gramy.

ovocie
Zdroj: Unsplash.com

Cukor však nie je jediný strašiak. Nahrádzať pevnú stravu tekutou nemá podľa výživovej expertky žiaden význam, práve naopak – môže spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti.

„Nárazové zvýšenie vlákniny môže mať veľmi negatívny vplyv na trávenie, vyprázdňovanie a náš celkový zdravotný stav. Šťavy sú bohatým zdrojom cukru a chudobné na ostatné makroživiny. Smoothies síce obsahujú aj vlákninu, no stále sú chudobné na ostatné esenciálne živiny. Takéto šťavy a smoothies by mali našu stravu dopĺňať a nie tvoriť jej hlavnú zložku, a určite by nemali nahrádzať hlavné, vyvážené a plnohodnotné jedlá.“ 

Keď len veľká potreba nestačí

Ľudia kedysi verili, že zápcha môže viesť k „otrave krvi“, niektorí preto podstupovali operácie, pri ktorých si dávali odstrániť časť hrubého čreva. Táto predstava sa (v oveľa jemnejšej forme) zachovala dodnes – „detoxoví radikáli“ veria, že toxíny sa držia na črevnej stene, kde vytvárajú kal, a že odstránenie tohto „nahromadeného odpadu“ vyplaví z tela všetky škodlivé látky a zlepší celkové zdravie.

Odporúčané
Pri sexe môžeš cítiť zvláštne vône a chute na jazyku. Čo sú halucinácie a kedy vznikajú? Opýtali sme sa neurologičky Pri sexe môžeš cítiť zvláštne vône a chute na jazyku. Čo sú halucinácie a kedy vznikajú? Opýtali sme sa neurologičky 23. novembra 2023, 12:30

Užívajú preto preháňadlá, podstupujú klystíry, respektíve hydroterapiu hrubého čreva, ktorú údajne používali aj starovekí Egypťania, Číňania a Indovia. Ide o „vymývanie“ čriev vodou cez análny otvor. Jeho cieľom je odstrániť „nechcený obsah čreva vrátane rôznych výlučkov, ktoré môžu byť v čreve usadené už dlho“, čítame na stránke českých kúpeľov, ktoré túto metódu poskytujú.

Zbaviť nás má aj „potenciálne patogénnych baktérií alebo parazitov, ktoré môžu zabraňovať správnemu tráveniu a prirodzenému vylučovaniu odpadových látok“. Takže nestačí ísť skrátka na veľkú potrebu? 

wc
Zdroj: Unsplash.com

Nikoleta Šimonová hovorí, že človek nepotrebuje svojvoľne začínať akýkoľvek proces čistenia čriev od parazitov alebo prečisťovanie čriev. „Naše telo sa neustále samo čistí, detoxikuje a udržiava si homeostázu, teda rovnováhu vnútorného prostredia. Akékoľvek prečisťovanie čriev môže byť veľmi nebezpečné a viesť k mnohým, aj radikálnym a dlhodobým ťažkostiam.“

Klystíry vyvíjajú na hrubé črevo príliš veľký tlak, čo môže spôsobiť, že črevo „praskne“ ako balón. Hrot klystírového zariadenia môže dokonca poškodiť steny konečníka, čo vedie ku krvácaniu a k infekcii. Akýkoľvek druh očisty hrubého čreva ťa môže dehydrovať, narušiť rovnováhu elektrolytov a prirodzené hladiny črevných baktérií. Ak ti klystír nenaordinoval lekár, vyhni sa mu.

Miliardový biznis

Veľkú rolu v „detoxovom priemysle“ hrá, samozrejme, marketing. Odborníci v správe Research and Markets odhadujú, že svetový trh s detoxikačnými produktmi dosiahne do roku 2026 hodnotu 75 miliárd dolárov. Patria sem najrôznejšie detoxikačné bylinky, pilulky, čaje, „odkysľujúce“ prípravky, instantné jedlá a spomínané ovocné šťavy. Bežne ich na svojich sociálnych sieťach odporúčajú aj známe slovenské celebrity.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BARBORA ŠVIDRAŇOVÁ (@_basie_)

„Bylinkový čaj si môžeme spraviť aj bez nápisu detoxikačný. Čajom s takýmto označením maximálne doplníme tekutiny a podporujeme nebezpečný biznis,“ vraví výživová expertka.

Odporúčané
Môžu energy drinky ohroziť tvoj život? Nutriční odborníci vysvetľujú, kedy je ich konzumácia nebezpečná Môžu energy drinky ohroziť tvoj život? Nutriční odborníci vysvetľujú, kedy je ich konzumácia nebezpečná 23. novembra 2023, 9:30

Neodporúča kupovať ani výživové doplnky s nápisom „detox“. „Doplnky výživy spadajú pod legislatívu potravín, a teda je ich zloženie veľmi slabo kontrolované, ich deklarované účinky otázne. Mnohé síce môžu byť kvalitné, no rozpoznať, ktoré to sú, je pre človeka bez skúseností naozaj ťažké.“ 

„Keď kupujete tieto výrobky, podporujete nebezpečný biznis, ktorý už mnohým ľuďom podlomil zdravie a vyprášil peňaženky. Zapamätajte si, že pre tento biznis, ktorý sa vás snaží akokoľvek zaujať, ste chodiace peniažky. Žiadne zázračné výsledky nedosiahnete, v lepšom prípade vás bude bolieť hlava a preženie vás, v horšom prípade si spôsobíte ťažšie zdravotné problémy, narušíte si svoj vzťah so stravou a svojím telom, čo môže viesť až k vzniku porúch príjmu potravy,“ dopĺňa Šimonová.

Expertka vyvracia aj mýtus o „odkysľovaní“ organizmu: „Myslím si, že je to šikovný biznis model, no aj absolútne nebezpečná, nezmyselná ideológia. Naše telo si mnohými mechanizmami reguluje acidobázickú rovnováhu, a pokiaľ niečo zmení alebo naruší túto rovnováhu (určite to nebude nejaká potravina), je nevyhnutná lekárska pomoc, pretože v tom prípade ide o život ohrozujúci stav.“

Recept na prirodzený „detox“

Niektorí by mohli namietať, že po detoxe sa cítia oveľa lepšie a plní energie. S vyplavením toxínov to však nesúvisí.

„Áno, pravdepodobne je to tým, že telo hydratovali a navýšili príjem vitamínov, minerálnych látok a polyfenolov (rastlinných antioxidantov), ktoré dostatočne nedopĺňali v strave. Ale určite to neznamená, že sa telo ‚vyčistilo‘. Telo sa čistí neustále, a aby to fungovalo bez problémov, musíme zabezpečiť kompletnú a vyváženú stravu,“ vysvetľuje Šimonová.

zelenina
Zdroj: Unsplash.com

Dlhodobé detoxy, ktoré trvajú viac ako sedem dní, môžu, naopak, viesť k nedostatku živín, únave, nerovnováhe elektrolytov, nízkej hladine cukru v krvi a zmenám nálady.

Odporúčané
KVÍZ: Viac ako 1 milión Slovákov trpí obezitou. Tieto fakty o obezite by mal poznať každý, uhádneš aspoň polovicu? KVÍZ: Viac ako 1 milión Slovákov trpí obezitou. Tieto fakty o obezite by mal poznať každý, uhádneš aspoň polovicu? 20. novembra 2023, 13:00

Prirodzený „detox“ organizmu môžeme podporiť tak, že budeme dodržiavať všetky „nudné“ zásady zdravej životosprávy, ktoré nám vtĺkajú do hlavy už od detstva – konzumovať vyváženú stravu, dostatok vlákniny, vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám, piť menej alkoholu a viac vody, dostatočne dlho spať, hýbať sa a nestresovať sa.

Áno, skĺbiť to všetko dohromady si vyžaduje veľa úsilia a sebazaprenia. To je asi aj odpoveď na otázku, prečo sú 21-dňové očistné kúry také obľúbené – sľubujú rýchle riešenia takmer všetkých zdravotných problémov a prakticky bez námahy. Až na to otravné odšťavovanie pomaranča.

Domov
Zdieľať
Diskusia