- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Život v bunkri bol v prípade atómového útoku určený na 3-dňové ubytovanie pre 600 osôb.
Dlhé a úzke chodby, zatuchnutý vzduch, množstvo protichemických oblekov či dvere z cely smrti s vyrezanými odkazmi odsúdencov. To všetko sme objavili v protiatómovom kryte 10-Z, do ktorého by sa v období studenej vojny mohlo dostať len 600 vyvolených. Zisťovali sme, v akom stave sa v súčasnosti bunker nachádza a či by mohol byť v prípade vojny využitý ako úkryt.
V Refresheri pre teba pravidelne pripravujeme zaujímavé reportáže a články z histórie. Aj preto sme sa vybrali preskúmať bývalý protiatómový kryt, ktorý, dúfajme, na jeho pôvodný účel nebude treba nikdy použiť. Pokiaľ nás chceš v tejto tvorbe podporiť, môžeš sa stať členom klubu Refresher+.
Mesto si zažilo 5 bombových náletov
Na dohodnutú prehliadku do krytu 10-Z v Brne sme prišli o niekoľko minút skôr, pretože vonku mierne mrholilo, a tak sme nechceli zmoknúť. Na recepcii sa stretávame s nevidiacim sprievodcom Petrom Svobodom. Ten nás napriek svojmu hendikepu spletitými chodbami bunkra previedol bez akéhokoľvek zaváhania a cestu osviežil humornými príhodami a vtipmi.
Bunker 10-Z nachádzajúci sa na Husovej ulici bol pôvodne vybudovaný v roku 1944 Nemcami ako protiletecký kryt. Keďže bolo Brno už v tom čase priemyselne veľmi vyspelé, očakávalo sa, že bude vystavené leteckému bombardovaniu, čo sa aj potvrdilo.
V čase druhej svetovej vojny bol bunker určený pre širokú verejnosť. Keď teda nad mestom zazneli sirény, skryť sa doň mohol každý, kto stihol dobehnúť. Mesto podľa Petra Svobodu zažilo dokopy päť náletov a mnohé z nich sa skončili úmrtiami.
40 mŕtvych detí, ktoré sa skrývali v základnej škole
Prvý smrteľný útok prišiel 26. augusta 1944, keď americké lietadlá nezasiahli svoj plánovaný cieľ a ich bomby spadli do obytných častí, pričom zabili zhruba 200 ľudí. Pri ďalšom útoku v októbri uskutočnilo nálety na Brno 150 bombardérov a pre hmlisté počasie nechtiac zhodili bomby aj na centrum mesta. Výsledkom bolo 600 mŕtvych a zhruba 6 000 ľudí, ktorí prišli o svoje domovy.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- V ktorej časti krytu sme si museli dávať pozor, aby sme sa nezranili.
- Ako v bunkri dánsky režisér splodil dieťa.
- Ako vyzerala dekontaminácia pred vstupom do krytu.
- Čo sme našli vyryté na dverách z cely smrti.
- Ako by sa dalo dýchať v uzavretom protiatómovom kryte.
- Ako mohli preživší z krytu komunikovať so svetom.