V redakcii sme vyskúšali drony od výrobcu DJI. Aké fotky a videá sa nimi dajú spraviť?
Fotoaparáty už hodnú chvíľu nevážia dvadsať kíl a nevyžadujú päťsekundový expozičný čas, aby boli schopné vyhotoviť nerozmazanú fotku. Práve jednoduchosť, spratnosť a hlavne kvalita fotoaparátov na smartfónoch či jednoduchých kompaktoch je dôvodom, prečo si takmer všetci ich majitelia zaznamenávajú spomienky práve do virtuálnych fotogalérií.
Ľudská rasa je však od prírody súťaživá a skoro každý človek má chuť byť lepší ako ostatní. Obyčajné selfíčko si dnes môže spraviť každý, no málokto si so sebou na dovolenku k moru či do hôr donesie lietajúcu kameru, ktorá spraví lepšie fotky a videá, než si dokážeš vôbec predstaviť.
Spoločnosť Beryko, distribútor výrobkov značky DJI, požičala Refresheru dva drony: malý, šikovný a cenovo dostupný DJI Mini 2 a aj väčší, sofistikovanejší a o niečo drahší DJI Air 2S. Prvý z nich využil produkčný tím Refresheru pri nakrúcaní videa zo série Refresher Leto v Chorvátsku, druhý, väčší, zostal na testovaní v rukách redakcie.
Air 2S sme testovali niekoľko dní na rôznych miestach – na okraji mesta, na rozsiahlej lúke, ale aj priamo v officee. Čím nás dokázala lietajúca kamera nadchnúť? Je pravda, že kvalitné zábery z dronu vzniknú len vtedy, ak má ovládač v rukách profesionál? Toto a oveľa viac sa dozvieš v tomto článku.
- Aké technické špecifikácie dron DJI Air 2S ponúka.
- Čím všetkým zaujme na prvý pohľad.
- Aké skvelé zábery ním zachytíš.
- Ako sa pripája k ovládaču a ako sa ovláda.
- Či je lietanie s ním naozaj také ťažké, ako si mnohí myslia.
- Čo sa stane, ak sa ti vybije vo vzduchu.
- Či je legálne lietať s ním na Slovensku a aké sú pravidlá v zahraničí.
- Koľko stojí a prečo by si mal jeho kúpu zvážiť.
Lietanie s dronom je na Slovensku a v ostatných krajinách Európskej únie povolené len pri dodržaní určitých podmienok. Viac informácií nájdeš v tomto článku.
Ohúril nás ešte skôr, než sme ho vybrali zo škatule
Dron DJI Air 2S je veľmi zaujímavý už na prvý pohľad. Svojím vzhľadom nás zaujal ešte predtým, než sme ho stihli zo zeme zdvihnúť do vzduchu. Váži menej ako veľké pivo, má niekoľko zelených a červených svetielok, a keď je poskladaný, zmestí sa skutočne do každého batoha či tašky. A pri vyťahaných teplákoch aj do vrecka.
Poháňajú ho štyri motory umiestnené v sklopných ramenách a na každý z nich sú pripojené dva plastové listy rotorov, ktoré sú, súdiac podľa ich mikroskopickej hrúbky, náchylné na zlomenie, ale inteligentné systémy v drone podľa dokumentov od výrobcu zabránia v tom, aby sa počas letu zamotali napríklad do stromov, budov či iných prekážok.
Dron je napájaný centrálnou batériou, ktorá sa nabíja približne hodinu a trištvrte pomocou priloženej nabíjačky. Napriek tomu, že dron má USB-C port, nenabiješ ho ním – jediným riešením je originálna nabíjačka od DJI. Plne nabitý dron sa udrží vo vzduchu približne 31 minút, pri agresívnejšom štýle jazdy s častým stúpaním to môže byť o niečo menej.
Air 2S však nie je len hlučnou lietajúcou hračkou, ktorá pri prvom vzlietnutí v kancelárii zlákala pohľady všetkých kolegov a na niekoľko metrov vzdialenom stole svojím vetrom rozhádzala papiere. V spodnej časti má zabudovanú kvalitnú kameru, ktorá má 1,0-palcový CMOS senzor na mechanicky stabilizovanom objektíve – a k nemu sa dokonca dajú dokúpiť aj ND filtre na dlhé expozície.
Ak ním chceš robiť primárne fotky, dron ťa poteší. Výsledné súbory budú mať až 20 megapixelov a vďaka farebnému profilu Dlog-M „v surovom stave“ až miliardu farieb. Skvelé fotky zvládne vyhotoviť za akéhokoľvek svetla – dôkazom je galéria portálu DPreview, v ktorej nájdeš naozaj fenomenálne fotografie.
Ak si skôr v tíme fanúšikov kamerovania a nakrúcania videí, poteší ťa nahrávanie v rozlíšení až 5,4K pri 25/30 fps alebo 4K pri 50/60 fps – stále sa však uplatňuje vysoký dynamický rozsah. A čo je najlepšie, kamera na drone má stabilizáciu, vďaka ktorej vyzerá video aj vo vetre ako z amerického filmu.
Nepotrebuješ „dronoškolu“, stačí ti ovládač
Drony Air 2S aj Mini 2 majú v balení minimalistický a jednoduchý diaľkový ovládač. Má 2 joysticky, 4 tlačidlá, 2 otočné potenciometre a stredový prepínač, ktorý rozhoduje o tom, ako sa bude dron správať. V režime Cine pôjde pomalšie a opatrnejšie, v režime Sport zase obratnejšie a živšie. Zlatou strednou cestou je režim Normal.
K ovládaču sme pomocou priloženého kábla pripojili mobil, stiahli sme si apku DJI Fly, ktorá je bezplatne dostupná v App Store aj v Google Play a spustili sme ju. Bez pripájania na wi-fi siete alebo Bluetooth sa nám priamo na displeji mobilu zobrazil pohľad z dronovej kamery, niekoľko ukazovateľov, viaceré ovládacie prvky a varovanie o blízkosti bratislavského Letiska Milana Rastislava Štefánika.
Dron sa ovláda veľmi jednoducho. Na vzlietnutie zo zeme slúži tlačidlo Take Off na displeji pripojeného mobilu, ktoré stačí sekundu podržať a dron sa vznesie do výšky 120 centimetrov, kde bude staticky levitovať. Príjemne nás prekvapilo, že levitácia (v terminológii DJI tzv. hovering) je veľmi presná. Dron sa napriek prúdiacemu vzduchu takmer vôbec nehýbe a na záberoch zo stabilizovanej kamery nie je vidieť ani mikrometrové odchýlky.
Pristátie je tiež plne automatické. Stačí podržať ľavý joystick v polohe dole, a keď dron príde na to, že zem je blízko pod ním, svojpomocne na ňu dosadne. A podobne jednoduché je aj ovládanie pohybu vo vzduchu. V Refresheri sme sa zhodli, že napriek tomu, že s dronmi máme odlietaných len niekoľko desiatok minút, bolo lietanie s Mini 2 aj s Air 2S ľahké ako facka. Nasledujúca tabuľka vysvetľuje princíp používania oboch manévrovacích joystickov.