Sú malé, praktické a dostanú ťa okamžite do nálady. Obľúbené „to-go“ kokteily kedysi popíjali bohaté znudené paničky, dnes sú výsadou mladých, zaneprázdnených ľudí. My sme za teba ochutnali desať najzaujímavejších.
„Myslím si, že je to ten najlepší vynález pre single ľudí. Najväčší rozdiel medzi popíjaním vína z plechovky a fľaše je, že pri plechovke nemusím ľutovať, že nemám nikoho, kto by mi ju pomohol vypiť,“ hovorí 24-ročná Miška.
To je asi aj jedna z obľúbených vlastností „vína v plechovke“ – nemusíš sa oň deliť, ale zároveň ho nemusíš ani vylievať, ak kúpiš viac, ako zvládneš. Jednoducho si ho otvoríš – kdekoľvek a kedykoľvek naň dostaneš chuť. A navyše si oveľa ľahšie ustrážiš množstvo, ktoré vypiješ.
Miliónový biznis
V Austrálii má v súčasnosti trh s „plechovkovým vínom“ hodnotu približne 8,5 milióna dolárov. Niet sa čomu čudovať – až 25 % austrálskych domácností obývajú single ľudia. Nezadaní však nie sú jedinou cieľovou skupinou.
Plechovky sú v Austrálii bežnou súčasťou rôznych outdoorových spoločenských akcií, ako je grilovačka či piknik na pláži, kde sa nikomu nechce riešiť korok zaseknutý v hrdle fľaše. V USA to platí dvojnásobne – predaj plechovkového vína sa tam v roku 2019 zvýšil o 80 %.
Staré vyše sto rokov
Kým plechovkové vína sú skôr fenoménom súčasnej doby, prvé „to-go“ miešané drinky existovali už na konci devätnásteho storočia. Hostia istého amerického hotela si chceli vziať na piknik svoj obľúbený manhattan a martini, a tak poprosili barmana, aby im kokteily namiešal vopred a prelial do fliaš.
Piknik sa však zrušil a fľaše s kokteilmi ostali na ocot. Po niekoľkých týždňoch sa barman rozhodol vyliať ich, no neodolal a nápoje ochutnal. Zistil, že čas na ich chuti vôbec neubral, a spolu s majiteľom hotela napokon na drinkoch „so sebou“ poriadne zarobili.
James, prines mi clubtail!
V dvadsiatom storočí prišli na svet plechovky a s nimi aj praktickejší spôsob prenášania obľúbených drinkov. Kokteil, ktorý si ľudia mohli nosiť so sebou, získal aj vlastný názov – „clubtail“ (údajne odvodený z názvu dopravného prostriedku).
V tom čase bolo stále pomerne nezvyčajné miešať si nápoje doma. Pre ľudí boli kokteily záhadou a ich výrobu nechávali na skúsených barmanov. Z roku 1900 sa zachovala reklama na plechovkové martini, ktorá cielila na ženské zákazníčky. Istá dáma sa v nej prihovára svojmu lokajovi: „James, skôr ako sa pustíš do práce, dones mi clubtail! Som hrozne unavená z nakupovania.“
Pandémia ich návrat urýchlila
Plechovkový trend prevládal ešte v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a potom sa začal postupne vytrácať. Súčasná doba, ktorá sa nesie v znamení rýchlosti a pohodlia, však plechovkám opäť praje.
Podľa analýzy spoločnosti ISFW sa segment s miešanými nápojmi „ready-to-drink“ zvýšil v roku 2020 o vyše 50 percent. Čiastočne tomu nahrala aj pandémia, ktorá zatvorila bary a „prinútila“ ľudí piť už len vo vlastnej obývačke.
Dnes nájdeme aj v bežne dostupných predajniach s potravinami plné regály s dizajnovými plechovkami, ktoré sľubujú autentický chuťový zážitok. A povedzme si úprimne – keď dostaneš chuť na gin s tonikom, nechce sa ti ísť do obchodu a utrácať na fľašiach, keď máš poruke cenovo dostupný hotový produkt.
Avšak nie všetko, čo šumí, je kvalitné prosecco, a preto sme si posvietili na 10 plechoviek z troch obchodných reťazcov a ohodnotili ich podľa zloženia, chuti a ceny.
Upozorňujeme, že nejde o rebríček – produkty nie sú zoradené od najlepšieho po najhorší. Výsledné hodnotenie predstavuje subjektívny názor šiestich testujúcich spolu so zohľadnením porovnateľných vlastností nápojov.
Secco Rosato
Obsah alkoholu: 10 %
Cena: 0,79 €
Zloženie: nie je uvedené
Obchod: Lidl
Ružové perlivé víno z Lidla, za ktoré zaplatíš doslova len pár centov, patrí určite medzi obľúbené plechovkové alkoholy Slovákov. Someliéri a vinárski „fajnšmekri“ nám azda odpustia, keď povieme, že toto sýtené víno nás príjemne prekvapilo. Je ľahké, jemné a príjemne sladké. Určite si ho však prelej do pohára a dobre vychlaď, ináč ťa prekvapí „nemilá“ pachuť lacnej plechovky.
Celkové hodnotenie: 7/10
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorá plechovka drinku cuba libre chutí ako mydlová voda.
- Ktorý biokokteil z Yeme sme ani nedopili.
- Či sa oplatí kupovať gin s tonikom z Tesca, Lidla alebo Yeme.
- Ktorý plechovkový gin s tonikom ocenia aj „ginoví experti“.
- Ako chutí plechovková sangria z Yeme.