Nezabudlo sa ani na Mac, presnejšie macOS Sierra.
Pred začiatkom leta sa už zvyčajne venuje pozornosť konferencii WWDC alebo tiež The Apple Worldwide Developers Conference. Hoci kedysi sme sa mohli len domnievať, čo Apple predstaví, respektíve nepredstaví, v posledných rokoch sa o neodhalených novinkách hovorí až na pár výnimiek snáď rovnako frekventovane ako po ich predstavení. 27. ročník sa ponesie v znamení softvéru s dôrazom na mobilnú, ale i desktopovú platformu. Čo si teda pre nás Apple prichystal okrem faktov, že na App Store sa nachádza už viac než 2 000 000 aplikácií, za ktoré bolo developerom vyplatených 50 miliárd dolárov?
macOS Sierra
Už pred pár týždňami sa objavovali zákulisné informácie, že nadchádzajúca verzia operačného systému OS X by aj druhýkrát mala prejsť zmenou názvu a popri iOS, watchOS a tvOS by sa tak mal objaviť macOS. Predpovede sa naplnili, a preto sa po novom stretávame s macOS Sierra, ktorý kladie dôraz na iCloud či prepojenie s mobilnou platformou. Bez zbytočných rečí prejdime k novým funkciám.
Auto Unlock - Pokiaľ ste šťastným majiteľom Macu a zároveň hodiniek Apple Watch, nemusíte viac po každom zapnutí a otvorení Macu zadávať heslo. Pokojne tak môžete ušetriť aj 3 sekundy vášho drahocenného času. Skutočne hodné spomínania na konferencii.
Universal Clipboard - Ako sme uviedli, prepojenie telefónu a počítača bude stále komplexnejšie. Najnovšie si okrem telefonovania či posielania SMS môžete prekopírovať obsah z clipboardu, teda povedzme stĺpec textu nájdený na telefóne ľahko prenesiete na počítač.
iCloud - Keďže väčšina zariadení od Apple disponuje skutočne malým úložným priestorom, čo si uvedomuje aj samotná spoločnosť (zvyčajne 128 a 256GB v prípade Macbookov), je potrebné dodať užívateľom buď pevný disk s väčšou kapacitou alebo utilitky, ktoré sa budú aspoň ako-tak pokúšať šetriť miesto. Prvá možnosť je ukladať staršie, dočasne zbytočné, avšak využiteľné súbory (dokumenty, fotografie) na iCloud a jeho bezplatné 5GB úložisko. Nie vždy a všade však máte pripojenie na internet a tak sa po novom už nebudete musieť spoliehať na čistenie zbytočných dát aplikáciami tretích strán ako sú CleanMyMac 3. Vstavaný cleaner by mal dostatočne uvoľniť miesto.
Apple Pay - Síce sa tejto služby v našich končinách stále nevieme dočkať, Apple Pay prichádza aj na Mac a nie, nemyslíme tým platenie vaším Macbookom pri pokladni. Novinka ponúkne platenie priamo v prehliadači Safari, teda už žiadne zadávanie mena a hesla pre váš PayPal či opisovanie údajov z kreditnej karty. Postačí vám len iPhone a nezašpinený odtlačok prsta. Bohužiaľ, Slovensko a Česko to i naďalej obíde.
Siri - Konečne! Po 4 rokoch od uvedenia hlasovej asistentky a jej niekoľkých aktualizáciách expandovala aj na Mac, konkrétne do pravého horného rohu obrazovky a docku, odkiaľ ju budete môcť ohlásiť. Do akej miery bude asistent využiteľný aj pre nás uvidíme až v praxi, každopádne, odosielanie správ a vyhľadávanie na webe nie je zrovna veľkým ťahúňom.
Verejnej bety sa dočkáme už v júli, zatiaľ čo plná verzia príde ako zvyčajne na jeseň. Samozrejmosťou je bezplatný upgrade.
iOS 10
A máme tu okrúhle výročie. Už 10. veľká aktualizácia od vzniku prvého iPhonu je označovaná ako najväčší update pre užívateľov od vzniku softvéru. Čím sa zaoberajú nové súčasti?
Vzhľad - Tak ako bolo niekoľkokrát pripomenuté už pred konferenciou, žiadne veľké dizajnové zmeny by sme nemali čakať. Jediným rozdielom je zamknutá plocha zariadenia, respektíve notifikačné centrum a taktiež kontrolné centrum, pomocou ktorého upravujete jas, aktuálnu pieseň či vypínanie a zapínanie konektivity. Všetko sa stalo ešte o čosi jednoduchším/prehľadnejším, čo určite ocenia noví užívatelia iOS.
Notifikácie - Odjakživa sa hovorilo, že Android je ďaleko popredu, minimálne čo sa týka notifikácií a možnosťami ako s nimi ďalej pracovať. Dúfame, že stav sa konečne vyrovnal a iOS sa s notifikačným centrom bez väčších problémov dotiahol na svojho konkurenta. Fotografia nižšie snáď hovorí za všetko.
3D Touch - Vlastníci iPhonu 6S/6S Plus budú mať opäť navrch. Detekcia tlaku dotyku sa rozšírila do viacerých zákutí systému čo len dokazuje, že služba má naozaj veľký potenciál aj napriek veľkému skepticizmu zo strany niektorých užívateľov.
Siri - Okrem príchodu hlasového asistenta na Mac sa Siri sprístupnil aj developerom, teda už čoskoro bude implementovaný v aplikáciách tretích strán.
Fotografie - S iOS 10 sa zoskupovanie fotografií neviaže len na dátum, kedy boli zhotovené. Pokročilá AI dokáže pomocou rôznych kritérií vrátane skenovania prostredia a objektov na snímke triediť vaše zábery do nových usporiadaní. K novinke tiež patrí inteligentný vyhľadávač. Apple nezabudol zdôrazniť, ze všetko je lokálne a teda sa nemusíte obávať úniku citlivých dát.
Apple Music - Redizajn ju robí značne prehľadnejšou a netreba zabúdať ani na pridané funkcie ako texty piesní, nedávno hrané či stiahnutá hudba. Mimochodom, momentálne má služba 15 miliónov predplatiteľov.
iMessage App Store - Ak sa tu nájde niekto, kto využíva vstavaný iMessage častejšie než Messenger od Facebooku, budete sa na novú aktualizáciu zrejme tešiť viac než my ostatní. Nával nových smajlíkov, prehrávanie videa priamo v konverzácii či vnútorné mini-aplikácie ako kreslenie sa doťahujú na služby najpopulárnejšieho Messengera.
Preview pre vývojárov bude dostupný už dnes, verejná beta príde rovnako ako v prípade macu v júli a finálna aktualizácia opäť na jeseň. Popri macOS a iOS10 padla reč aj na programovanie na iPade, watchOS 3 pre inteligentné hodinky a prepojenie iPhonu s autom. Oslovili vás softvérové aktualizácie?