Zanzibar je exotická destinácia, kam sa môžeš vybrať bez potreby negatívneho testu či karantény a užiť si tamojšie pláže s bielym pieskom a tyrkysovú vodu. A domov sa možno vrátiť s juhoafrickou mutáciou koronavírusu.
Ostrovný raj, kde covid-19 neexistuje, lebo ho vláda vyhnala modlitbami. Ak by zostala v platnosti len prvá veta, tak by šlo zrejme o najvyhľadávanejšiu destináciu na svete. Zanzibar je skutočne ostrovný raj s nádhernými bielymi plážami, tyrkysovou vodou... A s koronavírusom.
Niet pochýb, že v tomto období človek s dostatočným množstvom našetrených peňazí hľadá spôsoby, ako utiecť pred zákazom vychádzania na Slovensku a radšej sa pár dní či týždňov vyvaľovať na vyhriatom piesku. Pre takýchto odvážlivcov, ktorých od cestovania neodrádzajú ani opatrenia proti pandémii, v súčasnosti pripadá do úvahy viacero dovolenkových destinácií, ako sú Spojené arabské emiráty či ostrovy v Karibiku.
Oveľa zaujímavejší je však Zanzibar. Málokto vie, že Zanzibar nie je názov krajiny, ale len názov ostrova spadajúceho pod Tanzániu. Kedysi exotický ostrov, ktorý patril medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, však v čase pandémie nabral na popularite tak raketovo, že takmer nedokázal reagovať na dopyt.
Slováci tam veselo cestujú za menej ako 1 000 eur na týždeň, a tak nie div, že vláda v Tanzánii od mája minulého roka neeviduje žiadny nový prípad koronavírusu, pretože v reakcii na stúpajúci záujem o dovolenku na Zanzibare jednoducho prestala testovať a hlavne zverejňovať údaje o počte nakazených. Tanzánia sa vraj koronavírusu zbavila modlitbami.
- Prečo je Zanzibar odrazu takou obľúbenou dovolenkovou destináciou.
- Ktoré celebrity vrátane Zuzany Plačkovej nedávno oddychovali na Zanzibare.
- Ako zo Zanzibaru českí turisti dovliekli domov juhoafrickú mutáciu koronavírusu.
- Ako zo 100 slovenských dovolenkárov bolo počas jedného letu 50 pozitívnych.
- Koľko zaplatíš za týždňovú dovolenku s plnou penziou na Zanzibare.
- Za koľko si môžeš dopriať ešte luxusnejšiu dovolenku na Zanzibare.
- Či sa lieta na tento exotický ostrov priamo z letiska v Bratislave.
- Ako vláda v Tanzánii tvrdí, že koronavírus vyhnali ľudia modlitbami.
- Ako je možné, že na Zanzibare nemusíš mať test ani ísť do karantény.
Na Zanzibare nechýbala ani Plačková
Obyvatelia Slovenska radi obchádzajú pravidlá. Vycestovanie na dovolenku však nie je porušením žiadneho z opatrení, ktoré vláda na čele s Igorom Matovičom po novom schválila, a tak môžeš stále slobodne odcestovať na letisko do Viedne či Budapešti a odtiaľ do vysnívanej exotiky.
O dovolenkách Slovákov v krajinách ako Spojené arabské emiráty, Zanzibar či Dominikánska republika sa vie už dlho. Známe tváre si ochotne odchádzajú oddýchnuť do exotiky – a tak bývalý premiér Fico relaxoval v Karibiku, speváčka Dara Rolins v čase lockdownu pobehovala po Zanzibare, Dubaji aj Vysokých Tatrách a začiatkom roka sa medzi celebrity v exotike pridala Zuzana Plačková, ktorá sa vydala tiež na Zanzibar.
Dôvod návštevy? Krásne pláže, ešte krajšia príroda a žiadne opatrenia. Na vstup na Zanzibar nepotrebuješ negatívny test, nemusíš ísť do izolácie v karanténe a tamojšia vláda sa vysmieva z očkovania. Žiadne vakcíny objednávať neplánuje.
Juhoafrická mutácia
Najväčší rozruch v súvislosti so Zanzibarom však vznikol pre dva hlavné dôvody. Prvým z nich je obava z juhoafrickej mutácie koronavírusu, ktorá sa zatiaľ ukazuje ako oveľa nákazlivejšia, potenciálne smrteľnejšia a hlavne na ňu vakcíny účinkujú o trochu menej ako pri pôvodnom kmeni vírusu. V Česku sa takto koncom februára preukázalo, že juhoafrickú mutáciu ako prví dovliekli do krajiny práve dovolenkári zo Zanzibaru. Česká vláda preto zakázala cestovanie na Zanzibar až do 11. apríla.
V polovici februára (pred vtedajším rokovaním pandemickej komisie) varovala pred dovolenkami v exotike hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková. Vyhlásila, že problémom šírenia vírusu na Slovensku nie sú len obyvatelia, ktorí nedodržiavajú zavedené opatrenia, ale aj výletníci vracajúci sa z dovoleniek. Počet importovaných prípadov na našom území podľa nej výrazne stúpol.
„Ja sa pýtam, prečo ľudia chodia na dovolenky. Zanzibar, Kongo, Egypt. Plné lietadlá, charterové lety,“ hromžila epidemiologička Hudečková, podľa ktorej si takto obyvatelia Slovenska vo veľkom nosia domov koronavírus. Nedbajú na opatrenia v konkrétnej krajine a potom doma môžu len ľutovať, uvádza Týždeň.
Z cestujúcich na Slovensko kopa pozitívnych
Odborníčka vtedy dokonca smutne skonštatovala, že lety naspäť domov, keď PCR testy identifikovali 50 pasažierov zo 100 ako pozitívnych, nie sú ničím nezvyčajným. „Nepoviem vám číslo letu, ale to sú veci, ktoré sú na Slovensku bežne známe,“ povedala. Avšak, tieto čísla s odstupom času nevyznievajú realisticky, keďže úrady zverejnili, že z dovoleniek si Slováci oficiálne doviezli len 35 importovaných prípadov koronavírusu za február a prvý týždeň v marci.
Ani tieto varovania exotické dovolenky nijak nespomalili. Aj keď veľká časť charterových a dovolenkových letov odlieta zo susedných krajín a nie práve zo Slovenska, ani v Bratislave nejde o nič nezvyčajné. Samotné bratislavské letisko sa 28. februára pochválilo historicky prvým priamym letom z Bratislavy do letoviska Punta Cana v Dominikánskej republike. „Priamy let trvá viac ako 10 hodín a využilo ho 244 cestujúcich,“ uvádza sa v statuse na Facebooku.
Epidemiologičke Hudečkovej sa takéto dovolenky v zrejme najhoršej situácii, akú sme kedy na Slovensku mali, nepozdávajú. Obyvatelia Slovenska by si podľa nej mali dovolenky odpustiť. My sme sa preto vrátili k Zanzibaru, ktorý svojím prístupom ku koronavírusu predstavuje zrejme najväčšie potenciálne riziko zavlečenia juhoafrickej mutácie na Slovensko, a v cestovných kanceláriách sme zisťovali, za koľko si môže Slovák takúto dovolenku dopriať a či je o Zanzibar medzi našincami vôbec záujem.
Slováci už Zanzibar milujú, týždeň stojí menej ako tisícku
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko zaplatíš za týždňovú dovolenku s plnou penziou na Zanzibare.
- Či sa lieta na tento exotický ostrov priamo z letiska v Bratislave.
- O koľko percent vzrástol záujem Slovákov o Zanzibar v posledných týždňoch.
- Ako vláda v Tanzánii tvrdí, že koronavírus vyhnali ľudia modlitbami.
- Ako je možné, že na Zanzibare nemusíš mať test ani ísť do karantény.