Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. februára 2021, 14:24
Čas čítania 4:00
Viktor Kniš

Ako na 10. poschodí hotela Double Tree by Hilton mali deliť tendre farebnými krúžkami a spôsobiť škodu 42 234 148,40 eur s DPH

NEWS
Uložiť Uložené

O obvinených vysokopostavených členoch finančnej správy a oligarchoch vypovedajú okrem kajúcnikov aj ďalší svedkovia. Údajné podvody dokazujú

Piatkový zásah NAKA v hoteli Juraja Širokého Double Tree by Hilton súvisel so zadržaním šéfa daniarov Františka Imreczeho, ktorý sa dostal do čela úradu v časoch jednofarebnej vlády Roberta Fica. V rámci akcie Mýtnik obvinili celkovo 8 ľudí vrátane známeho oligarchu Jozefa Brhela, ktorý je považovaný za jedného z mecenášov strany Smer-SD.

J. Brhel sa dlhodobo zdržiava v zahraničí a zatiaľ nie je jasné, či bude možné dostať ho na Slovensko, ak by si to priali orgány činné v trestnom konaní. 


Bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze, bývalý šéf IT sekcie finančnej správy Milan Grega, konateľka spoločnosti Allexis Jana Rovčaninová a podnikatelia Michal Suchoba aj Jozef Brhel sú obvinení pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Oligarcha Jozef Brhel a jeho brat Peter Brhel sú obvinení pre zločin prijímania úplatku, rovnako je z prijímania úplatku obvinený aj Pavol Boško. Z prečinu podplácania obvinili Štefana Poláčeka. 

Bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze ide do väzby, rozhodol Špecializovaný trestný súd. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti a možného ovplyvňovania svedkov. Do vyšetrovacej väzby ide aj bývalý riaditeľ IT sekcie finančnej správy Milan Grega. Potvrdili to obhajcovia oboch obvinených.

Do väzby idú aj bývalý riaditeľ IT sekcie finančnej správy Milan Grega a konateľka IT firmy Allexis Jana Rovčaninová. Ich advokáti podajú proti rozhodnutiu o väzbe sťažnosť na Najvyšší súd.

Odporúčané
Mal byť ministrom, rozbehol boj proti daňovým podvodníkom a sám je podozrivý, že sa do jedného zamotal. Kto je František Imrecze? Mal byť ministrom, rozbehol boj proti daňovým podvodníkom a sám je podozrivý, že sa do jedného zamotal. Kto je František Imrecze? 29. januára 2021, 14:20
V tomto článku si prečítaš:
 • Ako podľa vyšetrovateľa chceli oligarchovia profitovať na zákazkách finančnej správy
 • Ako si delili kšefty farebnými krúžkami
 • O čom vypovedajú spolupracujúci obvinení
 • Koľko peňazí si mali rozdeliť
 • Ako si mali deliť desiatky tisíc úplatkov
 • Prečo tentokrát Ficova teória o kajúcnikoch v žiadnom prípade neobstojí
Ľudovít Makó a František Imrecze, keď boli najdôležitejšími funkcionármi daniarov.
Ľudovít Makó a František Imrecze, keď boli najdôležitejšími funkcionármi daniarov. Zdroj: TASR

Ďalšia organizovaná skupina

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia hovorí o šéfoch finančnej správy a oligarcoch vyšetrovateľ ako o „organizovanej skupine“. Imrecze, Suchoba a Jozef Brhel mali mať záujem, aby spoločnosť Allexis (kde mali majetkovú účasť), dodávala IT systém pre finančnú správu s úmyslom zabezpečiť si finančný prospech. 

Podľa vyšetrovateľov nominant strany Smer-SD František Imrecze po dosadení do funkcie priamo vtedajším ministrom financií Petrom Kažimírom využil svoje postavenie na to, aby ušil na mieru kšefty pre spoločnosť IT Allexis.

Celkovo mali Imrecze, Brhel, Suchoba, Grega aj Rovčaninová spôsobiť štátu škodu viac ako 42 miliónov eur. Dodanie IT sytémov pre Finančnú správu SR zabezpečili v utajenej forme bez riadnej súťaže priamym zadaním vopred vybratej spoločnosti Allexis.

O machináciách v súčasnosti nevypovedá len bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Okrem neho vyšetrovateľom niektoré skutky popísali aj sekční riaditelia Daniel Čech či Martin Fleischer a bývalý riaditeľ národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník. Vyšetrovateľ sa opiera aj o listinné dôkazy a verejné registre. 

Jozef Brhel
Jozef Brhel Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

 

Ako mala finančná správa platiť za systémy, o ktoré ju nikto nežiadal

Vyskúšaj predplatné
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 94246 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo sa malo diať na stretnutiach vysokopostavených funkcionárov finančnej správy a oligarchov podľa Makóa
 • Ako prebiehalo údajné krúžkovanie zaujímavých zákaziek
 • Aké systémy Slovensko od firmy Allexis nakúpilo, aj keď ich nikto nepotreboval
 • Kde všade sa mali stretávať a čo riešili
 • Ako vyšetrovateľ argumentuje opieranie sa aj o výpovede svedkov–kajúcnikov
Domov
Zdieľať
Diskusia