Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
26. januára 2021 o 14:21
Čas čítania 0:49
Miriam Rumanková

Žiadne telefonáty po pracovnej dobe? Európska únia chce, aby sme po práci mali od zamestnávateľa pokoj

NEWS EURÓPSKA ÚNIA
Uložiť Uložené

Európska únia chce, aby sme mali po práci od zamestnávateľa svätý pokoj. Ide vraj o priestor na svoje súkromie v tejto digitálnej dobe.

Snahou Európskeho parlamentu je po novom znížiť mieru vplyvu digitálnej doby na naše životy. Európsky parlament chce dať ľudom priestor na väčšie súkromie a nerušený čas so svojou rodinou a priateľmi pri obľúbených činnostiach. Podľa nich by bolo správne, ak by sa ti šéf po pracovnej dobe nemohol dovolať ani ti posielať e-maily.

V praxi by sa toto právo, ktoré plánujú implementovať do legislatívy, nazývalo právo na vypnutie, informujú Noviny.sk. „Je nevyhnutné, aby mal v ére digitálnych technológií každý jeden zamestnanec možnosť v čase vlastného voľna odmietnuť zamestnávateľovi plnenie pracovnej úlohy bez postihu,“  povedal europoslanec Peter Pollák.

Odporúčané
Letecké spoločnosti Emirates a Etihad pripravili letecké preukazy pre zaočkovaných na Covid-19 Letecké spoločnosti Emirates a Etihad pripravili letecké preukazy pre zaočkovaných na Covid-19 19. januára 2021 o 19:08

Právo na odpojenie po pracovnej dobe by malo byť podľa Európskeho parlamentu zaradené medzi základné práva v celej Európskej únii. „Potrebujeme mať balans medzi tým, koľko pracujeme a časom pre rodinu, blízkych a časom na oddych,“ ozrejmil europoslanec Martin Hojsík.

Európska smernica už teraz ustanovuje, že zamestnancom prislúcha 11-hodinový nepretržitý oddych a podľa niektorých poslancov by si mali zamestnanci nárokovať už na existujúce práva a nie je potreba zavádzať nové smernice. „Skončíme s tým, že budeme mať legislatívnu džungľu, veľa zákonov a aj tak sa nebudú realizovať, nebudú sa vymáhať,“ skonštatoval europoslanec Eugen Jurzyca.

Nič zatiaľ nie je isté, ale právo na nedvíhanie telefónov, odpisovanie na správy či e-maily šéfom je aktuálne v procese riešenia a dolaďovania detailov.

Domov
Zdieľať
Diskusia