Topenie ľadovcov sa od 90. rokov rapídne zrýchlilo.
Miera topenia ľadovcov, ktorá dnes postihuje Grónsko, je najrapídnejšia za posledných 12 000 rokov, informuje CNN. Informácie vychádzajú zo štúdie vedcov, ktorú publikovali v časopise Nature.
„Vieme, že existujú veľké rozdiely medzi konkrétnymi rokmi. To, čo nás naozaj zaujímalo, bolo zachytiť rozptyl rozdielov topenia ľadovcov v priebehu desaťročí a možno až storočí. Štúdia preukázala, že Grónsko sa momentálne nachádza vo veľmi nepriaznivej situácii,“ uviedol profesor geológie a hlavný autor štúdie Jason Briner z univerzity v Buffale. Topenie ľadovcov sa zrýchlilo od 90-tych rokov minulého storočia.
Najväčší dopad na tieto skutočnosti má podľa drvivej väčšiny vedcov predovšetkým vplyv ľudskej činnosti. Topenie, ktoré dnes vidíme, je výsledkom nadmerného vypúšťania emisii skleníkových plynov. V minulosti za nadmerné otepľovanie mohli prirodzené zmeny podnebia.
Podľa scenára, v ktorom ľudia naďalej zvyšujú koncentráciu skleníkových plynov, ktoré zachytávajú teplo v atmosfére, by mohla strata grónskeho ľadu dosiahnuť viac ako 35 900 miliárd ton do konca tohto storočia.