Dva roky o Among Us nikto nevedel, dnes ho hrajú milióny hráčov.
Dva roky nič a zrazu láme rekordy. Reč je o hre Among Us od štúdia Innersloth, ktorá vyšla v roku 2018, ale takmer nikto o nej nevedel. Až doteraz. V septembri sa zaradila k najhranejším hrám na Steame a jej čísla stále stúpajú.
Adaptácia obľúbenej spoločenskej hry
Herná mechanika pritom nie je žiadnou novinkou. Vychádza zo spoločenskej hry Mafia (známa aj ako Mestečko Palermo alebo Werewolf), ktorej pointou je odhaliť vraha medzi hráčmi. Among Us sa odohráva na palube vesmírnej lode a ide o tzv. "social deduction" hru pre 4-10 hráčov, z ktorých 1-3 sú vrahovia. Každý hráč má jednu z dvoch rolí - Crewmate (člen posádky) alebo Impostor (vrah).
Cieľom posádky je plniť úlohy na mape (údržbárske minihry ako napr. oprava káblov) a identifikovať vrahov a hlasovaním ich vyhodiť z lode. Naopak, cieľom vrahov je zabíjať členov posádky bez toho, aby ich niekto identifikoval. Vrahovia majú zoznam falošných úloh, ktorých plnením môžu zmiasť súperov a predstierať, že patria k posádke. Okrem toho môžu na mape sabotovať niektoré systémy lode a tým skomplikovať plnenie úloh súperom.
Najdôležitejšou časťou hry sú tzv. diskusie. Diskusiu vyvolá hráč, ktorý na mape objaví mŕtvolu a následne prebieha spoločná komunikácia všetkých hráčov cez čet. Ešte zábavnejšou formou pri hre s kamarátmi je využitie voice četu. Každá diskusia sa končí hlasovaním o tom, kto je vrahom. Ak väčšina označí jedného hráča, ten vypadne z hry a ostatní sa dozvedia, či vyhodili vraha, alebo člena posádky.
Zo zabitých alebo vyhodených hráčov sa stávajú duchovia, ktorí môžu chodiť aj cez steny a vidia všetko. Pre živých sú však duchovia neviditeľní. Úlohou duchov je pomôcť svojmu tímu k výhre. Majú však limitované možnosti interakcie s prvkami vesmírnej lode.
Posádka vyhrá ak jej členovia splnia všetky úlohy na mape alebo identifikujú všetkých vrahov. Vrahovia vyhrávajú, ak zabijú toľko členov posádky, aby sa vyrovnali počty hráčov v tímoch, alebo ak sabotujú niektorý z dôležitých systémov lode a posádka ho nestihne do časového limitu opraviť.
Popredné miesta v rebríčkoch
To, čo sa deje okolo Among Us v posledných týždňoch sa inak ako šialenstvom nedá nazvať. Hoci hra vyšla už v júni 2018, až do júla tohto roka o nej takmer nikto netušil, čo dokazujú aj čísla. V júli ju hralo v jednom momente najviac 6 771 hráčov. V auguste to už bolo 73 159 a v septembri (zatiaľ) 438 524 súčasne hrajúcich hráčov, čím Among Us porazil aj GTA 5 a zaradil sa na 7. miesto rebríčka na steamcharts (pozn. nie sú započítaní hráči na Androide a iOS, ide len o PC hráčov hrajúcich cez Steam).
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- prečo sa Among Us stal úspešným až dva roky po vydaní
- kedy sa dostal do povedomia širokej verejnosti
- ktorí streameri stoja za jeho slávou
- aké dosahuje čísla v štatistikách
- prečo je vhodný aj pre nehráčov
- čo ho odlišuje od ostatných hier, ktoré získali slávu vďaka Twitchu