Lekárska fakulta na univerzite vo Wisconsine vydala novú štúdiu.
Ľudia s dýchacími alergiami alebo astmou môžu mať jednoduchší boj s koronavírusom. Nová štúdia, ktorú uverejnili vedci z Wisconsinskej univerzity v Journal of Allergy and Clinical Immunology, ukazuje, že takéto choroby majú takzvanú zníženú expresiu génu ACE2 v proteíne, ktorý práve koronavírus používa na nakazenie buniek.
Naopak zvýšená expresia ACE2, ktorá je spojená s fajčením, cukrovkou či vysokým krvným tlakom naopak podľa niektorých štúdii zhoršuje ochorenie Covid-19. To podľa vedcov vysvetľuje, prečo sa medzi nakazenými a obeťami rádovo nevyskytujú práve ľudia s astmou a dýchacími problémami, ktorí sa zo začiatku zdali ako najviac ohrozená skupina.
Respiratory allergies and allergic asthma may have protective mechanism in COVID-19
— UW School of Medicine and Public Health (@uwsmph) April 28, 2020
New research from Daniel Jackson, of @WiscPediatrics: https://t.co/SEiMFlhkF4 pic.twitter.com/8ScJTiDTVL
„Boli sme prekvapení, že pandémia Covidu-19 nezasiahla ľudí s astmou v Číne ako by sme očakávali,“ povedal vedúci výskumu Daniel Jackson. „Takéto zistenie nás celkom prekvapilo.“ Výskumníci pozorovali správanie sa buniek u detí aj dospelých.
V Amerike je podľa organizácie AAFA približne 25 miliónov ľudí, ktorí trpia astmou alebo s ňou spojenými alergiami na peľ, hmyz, domáce zvieratá či pleseň.
Takéto choroby sa prejavujú najmä dýchacími ťažkosťami, pískavým dychom, dráždivým kašľom a dlhodobo pretrvávajúcou nádchou, preto sa spočiatku zdalo, že práve astmatici môžu byť najviac ohrozenou skupinou.