Aj ty už máš izolácie po krk?
Opatrenia, ktoré prijala vláda v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom mnohých z nás prikovali na stoličke. Tí, ktorí sú v karanténe, nesmú medzi ľudí, no všetkým ostatným sa odporúča to isté. A tak sedíme doma.
Sčasti sa život nezastavil: mnohí pracujeme online, učitelia postupne zasielajú študentom zadania a stále chodíme spať, pozeráme filmy, či varíme. Ale do veľkej miery čelíme situáciám a neistote, ktoré nepoznáme. Ako si "nezabiť" rodičov, čo robiť, ak sa musíš učiť alebo venovať práci a čo ti pomôže nepodľahnúť panike? Na otázky nám odpovedal neuropsychológ Robert Krause.
- Ako často by si si podľa odborníka mal čítať správy o koronavíruse, aby si ostal informovaný a zároveň v duševnej pohode
- Ako nezabiť tvojich kolegov alebo rodičov počas izolácie
- Prečo sa teraz častejšie hádate
- Ako zvládnuť pocity strachu, paniky, úzkosti a neistoty
Zo všetkého sa ideme „zblázniť“
Prišli sme o každodennú rutinu a o vnútorný pocit istoty. Prvýkrát od škôlky vôbec premýšľame nad tým, ako a či vôbec sme si dnes umyli ruky a mnohí z nás sú už experti v šití rúšok. Doma lietajú uštipačné poznámky, s kolegami či spolužiakmi sme v kontakte len online a zovšadiaľ počuť... ticho.
Linka detskej istoty (Nonstop): 116 111
Linka detskej dôvery (v pracovných dňoch od 14,00 do 20,00): 0907 401 749
Linka dôvery Nezábudka (Nonstop a bezplatne): 0800 800 566
Ak máš pocit, že sa z toho čoskoro zblázniš, nie si v tom sám – podľa neuropsychológa Roberta Krauseho je to dokonca celkom prirodzené. „Stereotyp nám uspokojuje potrebu istoty a bezpečia. Aktuálne tieto potreby nie sú uspokojené, ľudia nevedia, čo všetko ešte môžu čakať a ako ich aktuálna situácia ovplyvní, a preto sa cítia ohrození,“ vysvetlil.
View this post on Instagram
V týchto ťažkých chvíľach experti odporúčajú nájsť svoju rutinu, ale nebáť sa zmien. Dôležité je tiež sústrediť sa aj na sebarozvoj či oddych. Situáciu však značne komplikuje, že v izolácii často nie sme sami.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo je normálne, ak sa zrazu doma viac hádate a situácia je napätá
- Čo robiť v prípade, že máš duševné problémy a pre koronavírus si zrazu odrezaný od sveta
- Zvládacie mechanizmy, ktoré odporúčajú psychológovia na obdobie zvýšeného stresu a izolácie
- Aké opatrenia navrhuje Svetová zdravotnícka organizácia na ochranu psychiky počas pandémie