Ako najlepšie ochrániš seba a svojich blízkych?
Na koronavírus síce aktuálne neexistuje žiadna vakcína, ale vhodným hygienickými návykmi, rešpektovaním opatrení, cvičením, či kvalitnou stravou môžeš znížiť riziko toho, že sa nakazíš. Týchto 10 vecí by sa mal v súčasnej dobe určite dodržiavať.
- Ako si treba umývať ruky, čím znížiš riziko nakazenia respiračným ochorením o 20 %
- Kedy máš nosiť ochranné rúško a či skutočne pomáha
- Aká strava zvýši tvoju imunitu
- Prečo môže byť aj človek bez príznakov ochorenia hrozbou
- Čo máš spraviť ako prvé, keď cítiš príznaky infikovania koronavírusom
Ak si si doposiaľ neumýval ruky správne, aktuálna situácia ťa to naučí
Pred rozšírením koronavírusu sa väčšina ľudí s umývaním rúk príliš nezaoberala. Teraz však mnohých zaujíma, ako aj týmto spôsobom znížiť šancu na infikovanie sa. Spomeňme si štúdiu z roku 2006, podľa ktorej umývanie rúk znižuje riziko nakazenia respiračnými ochoreniami o celých 20 %. Stránka virus-korona.sk, za ktorú zodpovedá Národné centrum zdravotníckych informácií, uvádza, že si ruky treba umývať aspoň 40 sekúnd.
Podstatný však nie je len čas umývania, ale aj technika. Okrem očistenia dlane nesmieme zabúdať ani na chrbty rúk, oblasť medzi prstami, za nechtami a ruky nakoniec dôkladne osušiť (na mokré ruky môžeme nachytať až 500-krát viac baktérií).
Pokiaľ si v tomto období osvojíš dôkladné umývanie rúk, tvoje zdravie sa ti odvďačí. Daným spôsobom sa totiž môžeš vyhnúť mnohým ochoreniam. Podľa hlavného hygiena SR Jána Mikasa sa špinavými rukami šíri až 80 % infekcií. Pokiaľ nemáš umyté ruky, rozhodne sa snaž vyhnúť dotykom očí, nosa i úst.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) v nižšie priloženom grafickom znázornení podľa odborných materiálov ÚVZ SR, Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Regionálneho ÚVZ v Trenčíne, poukazujú na to, ako si vhodným spôsobom umyť ruky.
Pokiaľ máš skôr v obľube videá, pozri si návod od WHO
Nosenie rúška skutočne nie je hanba
Kto si zabezpečil rúška pred začiatkom krízy, má teraz výhodu. Kto nie, môže si rúško rôznymi spôsobmi vyrobiť, pripadne sa zakryť aspoň šálom. „Pokiaľ nie je k dispozícii rúško, pomôže aj improvizácia – zakryť nos a ústa šatkou, šálom. V podstate čokoľvek, čo tvorí bariéru medzi dýchacími cestami chorého a okolím, zabráni aspoň sčasti prieniku baktérií a vírusov,“ informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.