Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 10. 2020 meniny má Uršuľa

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie
0
Jakub Paulík
18. marec 2020, 8:19
Čas čítania: 6:42
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prečo byť doma, aj keď necítiš príznaky koronavírusu? 10 vecí, ktorých by si sa mal teraz držať

Ako najlepšie ochrániš seba a svojich blízkych?

Jakub Paulík
18. marec 2020, 8:19
Čas čítania: 6:42
Prečo byť doma, aj keď necítiš príznaky koronavírusu? 10 vecí, ktorých by si sa mal teraz držať
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na koronavírus síce aktuálne neexistuje žiadna vakcína, ale vhodným hygienickými návykmi, rešpektovaním opatrení, cvičením, či kvalitnou stravou môžeš znížiť riziko toho, že sa nakazíš. Týchto 10 vecí by sa mal v súčasnej dobe určite dodržiavať.

 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako si treba umývať ruky, čím znížiš riziko nakazenia respiračným ochorením o 20 %
 • Kedy máš nosiť ochranné rúško a či skutočne pomáha
 • Aká strava zvýši tvoju imunitu
 • Prečo môže byť aj človek bez príznakov ochorenia hrozbou
 • Čo máš spraviť ako prvé, keď cítiš príznaky infikovania koronavírusom

 

Ak si si doposiaľ neumýval ruky správne, aktuálna situácia ťa to naučí

Pred rozšírením koronavírusu sa väčšina ľudí s umývaním rúk príliš nezaoberala. Teraz však mnohých zaujíma, ako aj týmto spôsobom znížiť šancu na infikovanie sa. Spomeňme si štúdiu z roku 2006, podľa ktorej umývanie rúk znižuje riziko nakazenia respiračnými ochoreniami o celých 20 %. Stránka virus-korona.sk, za ktorú zodpovedá Národné centrum zdravotníckych informácií, uvádza, že si ruky treba umývať aspoň 40 sekúnd.

 

Podstatný však nie je len čas umývania, ale aj technika. Okrem očistenia dlane nesmieme zabúdať ani na chrbty rúk, oblasť medzi prstami, za nechtami a ruky nakoniec dôkladne osušiť (na mokré ruky môžeme nachytať až 500-krát viac baktérií).

 

 

Pokiaľ si v tomto období osvojíš dôkladné umývanie rúk, tvoje zdravie sa ti odvďačí. Daným spôsobom sa totiž môžeš vyhnúť mnohým ochoreniam. Podľa hlavného hygiena SR Jána Mikasa sa špinavými rukami šíri až 80 % infekcií. Pokiaľ nemáš umyté ruky, rozhodne sa snaž vyhnúť dotykom očí, nosa i úst.

 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) v nižšie priloženom grafickom znázornení podľa odborných materiálov ÚVZ SR, Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Regionálneho ÚVZ v Trenčíne, poukazujú na to, ako si vhodným spôsobom umyť ruky.

 

Zásady umývania rúk
Zásady umývania rúkZdroj: ÚVZ SR

 

Pokiaľ máš skôr v obľube videá, pozri si návod od WHO

 

Nosenie rúška skutočne nie je hanba

Kto si zabezpečil rúška pred začiatkom krízy, má teraz výhodu. Kto nie, môže si rúško rôznymi spôsobmi vyrobiť, pripadne sa zakryť aspoň šálom. „Pokiaľ nie je k dispozícii rúško, pomôže aj improvizácia – zakryť nos a ústa šatkou, šálom. V podstate čokoľvek, čo tvorí bariéru medzi dýchacími cestami chorého a okolím, zabráni aspoň sčasti prieniku baktérií a vírusov,“ informuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1329 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Azda už nikto nepochybuje o tom, že nosenie ochranného rúška či respirátora u osoby infikovanej koronavírusom má jednoznačne svoje opodstatnenie. Ale vzhľadom na to, že sa už vírus rozšíril do mnohých častí Slovenska, je vhodné, aby ho nosili aj zdraví ľudia.

 

 

Ak teda plánuješ vyjsť z domu na nákupy, kde je riziko, že budeš v kontakte s nakazenou osobou, určite si ho nasaď na tvár. Urob tak, samozrejme, aj v prípade, ak sa doma staráš o osobu, ktorá vykazuje príznaky potenciálneho ochorenia. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií má „nosenie rúška či respirátora znížiť množstvo potenciálnej infekčnej dávky pri úzkom kontakte s chorým“.

 

WHO – kedy nosiť ochranné rúško

 

WHO – ako si nasadiť ochranné rúško

 

Príklad, ako určite nenosiť ochranné rúško

Koronavírus na Slovensku: 10 vecí, ktoré by si mal dodržiavať
Zdroj: TASR/AP/Hussein Malla

 

Vhodnou stravou zvýšiš svoju imunitu a znížiš riziko možného nakazenia sa

Na svoju stravu, dostatok vitamínov a minerálov, by si mal brať aktuálne ohľad viac, než obvykle. S výživovou poradkyňou Petrou Kopeckou sme sa porozprávali o tom, čo naše telo potrebuje k tomu, aby zlepšilo svoju imunitu.

 

Najpodstatnejším vitamínom na posilnenie imunity je vitamín D, ktorý sa nám v priebehu jesene, zimy a jari vytráca z tela. V potravinách ho nájdeš napríklad v treščej pečeni, ale lacno ho môžeš kúpiť aj v lekárni.

 

Vitamín D je niečo, čo odporúčam užívať v zime každému klientovi. Je lacný, mimoriadne efektívny a dá sa kúpiť v každej lekárni. Odporúčam trikrát týždenne 5 000 IU (poznámka redakcie – medzinárodných jednotiek),“ tvrdí výživová špecialistka.

 

Doktor Adit Ginde z univerzity v Colorade tvrdí, že ak nemáme dostatok vitamínu D, naše telo vyrába menej antimikrobiálnych proteínov, čím sa stávame náchylnejší na infekciu. Do stravy treba ďalej zaradiť potraviny obsahujúce vlákninu, ktorá vyživuje prospešné črevné baktérie, a teda napríklad strukoviny, ovsené vločky, ľanové semienka či kváskové pečivo.

 

Naša strava musí navyše obsahovať dostatok bielkovín. „Ideálna je stredomorská strava s nízkym obsahom sacharidov, bohatá na ryby, olivový olej, rôzne farebné ovocie či zeleninu. Tá nám poskytne najlepšiu šancu na získanie širokej škály antioxidantov a protizápalových látok, ktoré telo potrebuje na boj proti infekciám,“ povedala Petra Kopecká. Ďalšie tipy na stravovanie sa dočítaš v tomto článku.

 

Upozornenie: Na nakúpenie vhodnej potravy by si mal do potravín vstúpiť iba s ochranným rúškom. Tí, ktorí však nechcú riskovať, môžu využiť online nakupovanie! Ďalej dávame do pozornosti, že sa od 16. marca 2020 na 14 dní uzatvorili niektoré maloobchodné prevádzky a niektoré prevádzky poskytujúce služby.

 

 

Ak môžeš, zostaň jednoducho doma

V prípade, že nemôžeš vykonávať svoju prácu na diaľku a tvoja firma dočasne prerušila prevádzku, neber to ako dovolenku, kedy môžeš chodiť na výlety. Určite snaž sa zostať v priestoroch svojho domu. Pokiaľ chodíš naďalej do práce, je vhodné, aby si priamo z nej išiel domov. Najvhodnejšie bude, ak vyjdeš von iba v prípade nevyhnutných nákupov potravín, liekov či krátkej prechádzky bez kontaktu s cudzími osobami.

 

Ak sa potrebuješ vyvetrať, skús sa pohybovať v oblastiach s nižším počtom osôb (lesy, parky). Týmto spôsobom ochrániš nielen seba, no taktiež svoje okolie. Prenášať nákazu môžeš ty, no taktiež cudzí ľudia, aj v prípade, že nevykazujete žiadne príznaky ochorenia. Daily Nation informoval o nemeckej štúdii, podľa ktorej je človek najviac nákazlivý práve v období prvého týždňa nákazy.

 

 

Pri príznakoch ihneď obmedz svoj osobný kontakt s ľuďmi a lekára kontaktuj iba telefonicky

Ak máš teplotu nad 38 °C, suchý kašeľ, pociťuješ bolesť svalov a kĺbov, alebo sa ti horšie dýcha, môže ísť o príznaky SARS-CoV-2. Čo robiť? V prvom rade sa vyhni osobnému kontaktu s inými ľuďmi a určite nenavštevuj svojho lekára osobne, ale skontaktuj ho telefonicky. V súvislosti s informáciami o chorobe môžeš využiť nasledujúce telefonické linky.

 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bardejove - 0917 121 946
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade - 0911 635 260, 0903 905 080
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach - 0948 518 954  

Ďalšie čísla a e-mailové kontakty nájdeš na stránke ÚVZ SR

 

 

Nedostatok spánku zhorší tvoju imunitu

Nie nadarmo sa hovorí, že k dobrému zdraviu patrí aj kvalitný spánok. Ak si nočná sova, ktorá spí menej ako 7 hodín denne, prípadne svoj spánkový deficit doháňaš v doobedných hodinách, mal by si to čo najskôr zmeniť.

 

V rozhovore s výživovou poradkyňou sme pri téme zlepšovania imunity prebrali taktiež podstatu spánku. Podľa jej tvrdenia nie je dôležitá len dĺžka, ale taktiež čas, kedy pôjdeme spať. „Ideálne je, aby to bolo okolo 23:00. V jednej štúdii sa zistilo, že ľudia, ktorí spia menej ako 6 hodín, sú až o štyrikrát viac náchylnejší ochorieť než tí, ktorí spali viac ako 7 hodín,povedala nám.

 

 

Zostaň v kontakte s kamarátmi aspoň online, úplná izolácia nie je pre duševné zdravie vhodná

Ak sa nachádzaš v domácej izolácii so svojou rodinou či partnerom, určite si nájdete spôsoby, akými si skrátiť dlhé chvíle. Množstvo voľného času môžeš okrem iného venovať nedočítaným knihám či seriálom, z ktorých ti náš kolega z redakcie spravil krátky zoznam odporúčaní. Určite si však vymedz určitý čas aj na seba. Ľahšie tak v jednej domácnosti predídete takzvanej „ponorkovej chorobe“.

 

Mnohí ľudia zostali v domácej karanténe sami. Moderný svet technológií nám našťastie ponúka mnohé komunikačné prostriedky. Možno práve nastal čas na to, aby si sa ozval aj svojim priateľom v zahraničí. Cez video rozhovor prostredníctvom Skype-u si môžete na krátku dobu veľmi efektívne znížiť pocit izolácie od sveta. „Dohodnite sa na pravidelných intervaloch, kedy si zavoláte,“ poradila izolovaným osobám pre BBC Rose Weatherley, hovorkyňa charity pre duševné zdravie Mind.

 

 

Fyzicky zdravé telo je kľúčom k dobrej imunite

Ak sa zaraďuješ medzi aktívnych športovcov, určite ti nemusíme odporúčať, aby si v izolácii svoje telo nezačal zanedbávať. Avšak čitateľom, ktorí nie sú zvyknutí na pravidelný pohyb, odporúčame, aby si v domácnosti krátkym cvičením trochu prekrvili telo. Hlavný dôvod je, že pri fyzickom pohybe sa prekrvovaním tela mobilizujú biele krvinky. Tipy na domáce cvičenia nájdeš v tomto článku.

 

Ak ťa cvičenie výnimočne nebaví, cítiš sa zdravý a nemusíš dodržiavať povinnú karanténu, môžeš domáci tréning nahradiť prácou v záhrade či krátkou prechádzkou v parku. Pri nej sa však snaž vyhýbať cudzím osobám. Takúto formu pohybuje schvaľuje aj Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré píše: „Pobyt na čerstvom vzduchu je vítaný. Treba sa, samozrejme, vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí, napríklad detským ihriskám.

 

 

Pomôž starším ľuďom a iným rizikovým skupinám

Zavolaj svojim starým rodičom a vysvetli im možné ohrozenie, ktoré sa týka ich vekovej skupiny. Práve starší ľudia sú totiž najčastejšími obeťami koronavírusu, a tak pre nich hygienické pravidlá a nevychádzanie z domu platia dvojnásobne.

 

Pokiaľ žiješ v paneláku, nezabúdaj na to, že v ňom bývajú ďalšie desiatky rodín, z ktorých niektoré možno potrebujú práve tvoju pomoc.

 

Určite nič nepokazíš tým, ak na nástenku pri dverách napíšeš svoje číslo a ponúkneš sa nakúpiť starším ľuďom potraviny. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je koronavírus nebezpečný, okrem seniorov, aj pre dlhodobo chorých ľudí – kardiakov, diabetikov, či onkologických pacientov.

 

 

Na 100% dodržiavaj všetky opatrenia, ktoré zaviedla vláda

Šírenie vírusu závisí od každého jednotlivca. Áno, aj od teba. Pre nezodpovednosť niektorých Slovákov sme len za jeden jediný deň prišli o 100 zdravotníkov. Ľudia nedodržiavajú karanténu, zamlčiavajú, že boli v zahraničí, alebo rovno zájdu do nemocnice s príznakmi možného infikovania sa koronavírusom. Na správanie občanov viackrát upozorňovala aj polícia.

 

Pokiaľ si prišiel zo zahraničia, nezabúdaj na to, že pre teba platí povinná 14-dňová karanténa. Jej porušením môžeš dostať poriadne mastnú pokutu a predovšetkým vážne ohroziť zdravie ostatných ľudí.

 

Ústredný krízový štáb SR prijal 12. marca 2020 nasledovné opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19: Povinná 14-dňová domáca karanténa od 13.03. 2020 od 7.00 h až do odvolania pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia, vrátane osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

 

Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1659 eur. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii,“ informoval Ústredný krízový štáb SR. Ďalšie opatrenia nájdeš tu. Pravidlá pri povinnej domácej karanténe sú spísané na webe ÚVZ SR.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: virus-korona.sk, nih.gov, uvzsr.sk, who.int, bbc.com, uvzsr.sk, uvzsr.skNáhľadový obrázok: TASR/AP/Petr David Josek Tagy: vírus, smrtiace virusy, vírusy, Koronavírus, koronavírus Slovensko
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.