Andrej Danko dnes na tlačovom brífingu komentoval situáciu po zverejnení telefonických nahrávok medzi ním a Alenou Zsuzsovou z roku 2016. V tom čase už bol predsedom Národnej rady.
V utorok niektoré médiá zverejnili tri nahrávky súkromných telefonátov medzi Andrejom Dankom a Alenou Zsuzsovou z roku 2016, teda z obdobia, keď už bol šéf SNS predsedom Národnej rady. Dohadovali si osobné stretnutie, z nahrávok však nevyplýva, že sa aj stretli. Zsuzsová pôsobila ako volavka Mariana Kočnera na politikov a vplyvných ľudí. Je obžalovaná, že pre Kočnera sprostredkovala vraždu Jána Kuciaka.
Deň na to zvolal Andrej Danko tlačový brífing, na ktorom situáciu vysvetľoval. „Okolo roku 2013 som na mobilný telefón dostal fotku jednej peknej ženy,“ začal svoje rozprávanie. Následne odôvodnil, prečo s ňou začal komunikovať, vraj je prirodzené, že sa mu ženy páčia. Priznáva, že komunikácia bola nezáväzná a „možno frivolná.“
Virtuálna žena
Andrej Danko sa snažil vysvetliť, že nepoznal identitu osoby, s ktorou komunikoval. „Nemal som ani potuchy, že táto pre mňa virtuálna žena, sa volá Alena Zsuzsová,“ tvrdil. Dodáva, že ju mal v telefóne uloženú ako „babu z Nových Zámkov.“ Opäť povedal, že sa nikdy osobne nestretli. „Jej identita ma nikdy nezaujímala, lebo som s ňou neriešil nič podstatné,“ dodal.
Danko podľa svojich slov politicky ani právne nepochybil. „Nenájdete v mojej komunikácii nič, kde by som participoval na nejakých obchodoch,“ odpovedal na výzvy opozičných strán, aby odstúpil z funkcie predsedu. „Moja komunikácia s ňou sa netýkala trestných činov, za ktoré je dnes obvinená,“ priblížil a skonštatoval, že médiá sa mu miešajú do súkromia a zasahujú mu do základných práv.
Mohol byť vydierateľný
Z komunikácie vyplýva, že Marian Kočner chcel kontakt Zsuzsová-Danko využiť na to, aby po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zistili, či padne vláda: „Skús kontaktnúť Andreja, že či idú ďalej alebo budú nové voľby,“ napísal jej Kočner 4. marca 2018.
Nahrávky pochádzajú z Kočnerovho telefónu a niektoré médiá k nim majú prístup vďaka tzv. Kočnerovej knižnici. Ide o dokumenty, ktoré medzinárodná novinárska organizácia OCCRP sprístupnila novinárom.