Súvisí to s tukom v prsníkoch, ktorý oslabuje imunitný systém.
Ženy s veľkými prsiami by sa mali mať na pozore. Tie totiž ochoreniami ako chrípka či prechladnutie trpia dlhšie ako ženy s menším poprsím. Vyplýva to z novej štúdie uverejnenej v odbornom periodiku Archives of Sexual Behaviour zaoberajúcom sa predovšetkým sexuológiou.
Odborníci sa viac ako 400 žien pýtali, ako dlho za posledné tri roky trpeli chrípkou, nádchou a nachladnutím. Výskum dospel k záveru, že veľkosť pŕs súvisí s infekciami v dýchacích cestách. Môže za to tuk v prsníkoch, ktorý oslabuje imunitný systém. To ľudskému organizmu sťažuje boj s infekciami.
Ženy s prsiami veľkosti F podľa záznamov štúdie trpeli nachladnutím, kašľom a chrípkou v priemere 8,3 dní, zatiaľ čo ženy s prsiami veľkosti AA zvládli pokoriť chorobu za 3,8 dní.
Môže za to tiež hormón známy ako leptín, ktorý potláča hlad, znižuje príjem potravy či kontroluje príjem potravy z dlhodobého hľadiska. Nachádza sa v tukových bunkách v prsníkoch a ovplyvňuje znižovanie schopnosti tela odvrátiť choroby.
Leptín súvisí s percentom celkového telesného tuku človeka. Hormón zvyšuje metabolizmus, stimuluje vnútorné procesy svalových buniek, čím zvyšuje citlivosť svalov na inzulín a upravuje tiež hladinu cukru v krvi.
Štúdia tiež zistila, že u žien s väčšími prsiami je 56-krát vyššia pravdepodobnosť ukončenia liečby antibiotikami. Odborníci teda tvrdia, že ak máš veľké prsia, je potrebné najmä počas aktuálneho zimného obdobia udržiavať sa v teple a spať vo vykúrených miestnostiach.
„Teplota nášho tela sa v priebehu noci mení a má tendenciu ochladiť sa pred spaním a následne v ranných hodinách sa prirodzene zahrieva. Preto je potrebné zaspávať v teple,“ tvrdí profesor Jason Ellis.