Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 30. 3. 2020 meniny má Vieroslava

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda - Módny seriál
0
Peter Hlavička
9. december 2019, 15:55
Čas čítania: 7:02

50 rokov s teniskami Superstar: Od basketbalu cez hip hop a nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

Superstary patria medzi najstaršie tenisky na trhu, počas svojej existencie si už prešli mnohými úspechmi a pádmi.

Peter Hlavička
9. december 2019, 15:55
Čas čítania: 7:02
50 rokov s teniskami Superstar: Od basketbalu cez hip hop a nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada
Zdroj: @gettygallery/Twitter
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nadpis tohto článku možno znie na prvý pohľad neuveriteľne, ale silueta adidas Superstar je naozaj na trhu už úctyhodných 50 rokov. Keď v nich po prvýkrát vstúpili basketbalisti na palubovky NBA, dnešný rival Nike ešte neexistoval, Michael Jordan chodil do škôlky a územie vtedajšieho Československa okupovali vojská Varšavskej zmluvy.

 

V tomto článku sa dozvieš:
 • Ktoré tenisky boli predchodcom dnešnej siluety Superstar
 • Ako sa podarilo značke adidas ovládnuť v 60-tych rokoch svet NBA
 • Koľko zaplatil adidas prvému influencerovi tenisiek Superstar
 • Prečo sa zo Superstarov stala neoddeliteľná súčasť hip hopu
 • Ako sa im začiatkom nového milénia podarilo vstať z mŕtvych

 

adidas bol v polovici 20. storočia špičkou v rámci športovej obuvi a počas olympiád v Tokiu a Mexiku tak mali takmer všetci atléti na nohách tenisky s tromi pruhmi. Hlavnými športovými odvetviami, v ktorých adidas dominoval, bol najmä beh a futbal, no vtedajšie vedenie už predpovedalo vzrastajúcu popularitu športov v zámorí a novým cieľom sa mal stať najmä basketbal.

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

Ovládnutie NBA

Na profesionálnej úrovni sa totiž do športu začali čoraz viac implementovať výdobytky moderných technológií a materiálov, no basketbalisti pritom behali po palubovkách NBA v krátkych šortkách a s plátenými teniskami na nohách. 

 

Siluety Converse Chuck Taylor alebo Pro Keds Royal boli totiž jedinou basketbalovou obuvou na trhu. Hráči si pritom v nich počas zápasov často vyvrtli členok, pretože ich konštrukcia neposkytovala v tejto oblasti žiadnu oporu, kvôli tenkým podrážkam dostávali poriadne zabrať aj ich kĺby. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: Od basketbalu cez hip hop a nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

Na vývoji novej basketbalovej obuvi začali pracovať dizajnéri adidasu už začiatkom 60-tych rokov a výsledkom sa v roku 1964 stala dvojica siluet Supergrip a jej vysoká verzia Pro Model.

 

Tieto tenisky sa tak stali predchodcom dnešných Superstarov a na palubovkách NBA spôsobili hotovú revolúciu. Supergrip bol totiž prvý celokožený model basketbalových tenisiek, voči ktorému boli síce hráči zo začiatku ostýchaví, no nakoniec si ho zamilovali.

 

Plátené tenisky Converse v tom čase nosilo 70 % ligy, no hneď po tom, čo obul trenér San Diego Rockets (dnešní Houston Rockets) Jack McMahon svoj tím do kožených Supergrip, v plátenkách už nechcel hrať takmer nikto. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

60-te roky boli pre adidas v rámci basketbalu testovacím obdobím. Ich tenisky však postupne naberali na popularite a prelomovou sa stala sezóna 1968/69.

 

Vo finále sa totiž stretli odvekí rivali, Boston Celtics a Los Angeles Lakers. Titul opäť vyhrali Celtics a možno to bolo aj vďaka ich teniskám. Od tohto momentu sa tak basketbalová obuv nadobro zmenila, adidas z roka na rok odsunul Converse a Pro Keds na vedľajšiu kolaj a obúval 85 % NBA. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada 

Taktika Horsta Dasslera, syna zakladateľa značky Adiho Dasslera, sa jednoznačne začala vyplácať a americký trh si žiadal viac. Silueta Supergrip by sa tak dala z dnešného pohľadu považovať za koncept, ktorý sa neskôr uchytil samostatne pod názvom Campus, ale najdôležitejším momentom bol jej upgrade v roku 1969.

 

Práve vtedy sa totiž zrodili Superstary v podobe, v akej ich poznáme dnes, teda s ikonickou vrúbkovanou špičkou známou aj ako shell toe. Tú do dizajnu  zakomponoval adidas najmä kvôli tomu, že basketbalisti potrebovali pri rýchlych pohyboch na palubovke oporu v prednej časti topánky. Vďaka gumenej špičke sa tenisky zároveň nekrčili a vyzerali stále ako nové. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

Prvý influencer

Začiatkom 70-tych rokov už boli tenisky adidas basketbalovou obuvou číslo jeden, ale značka potrebovala okrem profesionálov zaujať aj bežných ľudí. Práve preto tak začala spoluprácu s najlepším a zároveň najpopulárnejším hráčom vtedajšej doby, ktorým bol Kareem Abdul-Jabbar.

 

Ten sa stal hlavnou tvárou siluety Superstar, za čo dostával $25 000 ročne. Táto suma ti možno príde pri dnešných pomeroch influencerov smiešna, no ak vezmeme do úvahy infláciu, $25 000 v roku 1971 by v aktuálnych pomeroch znamenalo vyše $160 000. 

 

Kareem okrem toho dostal niekoľko vlastných vyhotovení tenisiek adidas, ktoré priamo odkazovali na siluetu Superstar a vo svojej retro podobe sa čas od času vrátia do predaja aj dnes. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada 

Od tohto momentu sa zmenil aj vzhľad pouličnej módy a z tenisiek sa stal vytúžený objekt. Okrem Kareema bol za zmenu prameniacu z NBA zodpovedný aj Walt Clyde Frazier, ktorý dostal vlastný model značky Puma, ale tenisky sa tak či onak začali popularizovať po celom svete.

 

V roku 1971 sa totiž z firmy Blue Ribbon Sports stala značka Nike, ktorá o rok neskôr predstavila svetu svoj model Cortez. Na západnom pobreží U.S.A. zase rozširovala produkciu značka Vans, ktorej počas 70-tych rokov pribudla do ponuky trojica ikonických modelov Era, Old Skool a Sh8-Hi. 

 

Z paluboviek NBA do drsných ulíc

V uliciach New Yorku sa však začínal formovať hip hop a práve ľudia zastupujúci jednotlivé elementy tak mali najsilnejšie slovo v tom, ktoré tenisky sú trendy a ktoré nie.

 

Adidas mohol byť z tejto situácie nadmieru spokojný, pretože Superstary sa uchytili najmä u tanečníkov a raperov. Tí robili značke takú reklamu, že to jednoducho nedokázala prehliadnuť a z koncertu v Madison Square Garden roku 1986, počas ktorého spievalo 40 000 návštevníkov song My adidas - mávajúc teniskami adidas nad hlavou, odišlo rapové zoskupenie Run DMC so zmluvou na jeden  a pol milióna dolárov. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

Táto zmluva sa stala pre vývoj pouličnej módy kľúčovou hneď z niekoľkých dôvodov. Adidas bol totiž prvou značkou, ktorá sa rozhodla spolupracovať s celebritami mimo sveta športu a z hladiska hip hopu išlo zároveň o moment, od ktorého verejnosť začala akceptovať tento žáner. 

 

Jedno z mnohých vyhotovení Superstar x Run DMC, ktorým si adidas pripomína historický moment ich spolupráce50 rokov s teniskami Superstar: Od basketbalu cez hip hop a nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

Superstary v tom čase valcovali svet a po 12-ich rokoch od pôvodného releasu sa značka rozhodla vytvoriť verziu s poradovým číslom 2. Tenisky síce za ten čas prešli desiatkami farebných resp. materiálových vyhotovení, no od roku 1991 boli dostupné s hrubším polstrovaným jazykom a látkovým lemovaním z vnútornej strany topánok. 

 

Pôvodný vs. upravený jazyk topánok Superstar, ktorý sa začal používať od roku 1991.50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

Nové milénium

Kríza stredného veku však prišla na Superstary predčasne a v 90-tych rokoch už bola samotná silueta pre nové publikum, ovládané primárne značkou Nike, nezaujímavá.

 

Na svoje znovuzrodenie si tak museli počkať až do roku 2001, kedy adidas predstavil divíziu Originals, zameranú práve na archívne kúsky s odkazom na dedičstvo značky. Všetkým bolo totiž jasné, že s teniskami z roku 1969 už adidas v rámci športu dieru do sveta nespraví, no hip hop a najmä rap na svoje korene nikdy nezanevrel.

 

 

90-te roky však neboli pre adidas úplným prepadákom, kedže ku koncu milénia sa na scéne začali formovať nové zoskupenia oddané trom pruhom. Pre alternatívne hudobné žánre ako nu metal bol hip hop neoddeliteľnou súčasťou ich zvuku, ale aj imidžu, a vďaka kapelám ako Limp Bizkit, Slipknot alebo Korn začal dopyt po teniskách Superstar opäť rásť.

 

Kapela Korn dokonca medzi vtedajšou mládežou rozšírila mýtus o význame samotného názvu značky. Ich song A.D.I.D.A.S. z albumu Life is Peachy je totiž skratkovým slovom jedného z ich veršov: „All day I dream about sex/Celý deň snívam o sexe“. Ten však s ozajstným pôvodom názvu značky nemá nič spoločné, kedže adidas je odvodenina od mena samotného zakladateľa značky, Adolfa Dasslera - Adi Dass. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

Po roku 2001 už bola kríza Superstarov dávno zažehnaná a adidas sa tak rozhodol rozširovať povedomie o novej divízii Originals rôznymi spoluprácami. Medzi prvými dostal možnosť vytvoriť niekoľko vyhotovení tejto siluety Japonec Nigo so svojím brandom A Bathing Ape a kvôli vyhotoveniam z tejto série sú dodnes zberatelia u resellerov ochotní platiť poriadne sumy.

 

Za uplynulých 15 rokov tak spolupracoval adidas so značkou BAPE už 10-krát a viaceré z kolekcií boli postavené práve okolo Superstarov. 

 

BAPE x adidas Super Ape Star z roku 2003.

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

V roku 2003 už síce poznala ikonické logo opice a maskáčový vzor BAPE väčšina streetwearovej komunity, no jej zlaté obdobie sa práve len začínalo. Okrem svojej spolupráce považuje Nigo Superstary za dôležitý medzník v histórii módy a jeho značka tak dodnes ponúka vlastnú verziu týchto tenisiek s názvom Skull Sta, ktoré priamo odkazujú na shell toes.

 

Tenisky BAPE Skull Sta, ktoré sú inšpirované práve siluetou Superstar

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

Viac spoluprác, viac hip hopu

Ešte predtým, než svet ženského rapu ovládla Cardi B a Nicki Minaj, tu boli aj ikony ako Queen Latifah alebo Missy Elliot. Tú prvú už dnes síce poznáme skôr z amerických rodinných komédií a po druhej sa takmer zľahla zem, ale okolo roku 2004 sa nedalo prejsť okolo hip hopu bez toho, aby si ju videl. Na scéne síce pôsobila už od roku 1991, no práve na začiatku bling-bling éry sa tešila najväčej popularite. 

 

Missy Elliot sa takmer po dvadsiatich rokoch od Run DMC stala prvou ženskou interpretkou, s ktorou podpísal adidas zmluvu, a jej kolekcie Respect ME  sa predávali vo vyše 500 predajniach po celom svete. Okrem súprav s tromi pruhmi tvorili ich základ aj tenisky Superstar, s ktorými si Missy naozaj uletela a do histórie sa tak zapísala aj svojou ultra vysokou koženou verziou, na ktorú už určite s radosťou zabudla. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: od basketbalu cez hip hop a Nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

 

Od tej doby adidas so spoluprácami v rámci hudby nešetril a rok predtým, než k trom pruhom prešiel Kanye, zaznamenala značka obrovský nárast tržieb zo Superstarov vďaka Pharrellovi Williamsovi a jeho kolekcii Supercolors. Tá, ako si určite ešte mnohí pamätajú, ohromila svet najmä tým, že priniesla 50 rôznych farieb tenisiek, ktoré vlastnoručne vybral z farebnej škály Pantone sám Pharrell.

 

Celková idea kolekcie bolá síce úplne jednoduchá, no jej vyhotovenie sa stalo oveľa zložitejším. Od oznámenia kolekcie mal adidas len 6 mesiacov na to, aby vyrobil z každej farby dostatočný počet veľkostí a rozoslal ich do predajní po celom svete. Sklady tak doslova praskali pod návalom krabíc, no počas prvého releasu sa všetky páry vypredali behom niekoľkých hodín. 

50 rokov s teniskami Superstar: Od basketbalu cez hip hop a nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

Všetko najlepšie

Za uplynulých 50 rokov sa toho zomlelo okolo Superstarov jednoznačne veľa, ale jedna z posledných oficiálne potvrdených spoluprác sa okamžite dostala do rebríčku najdôležitejších momentov v ich histórii. O kolekcii s luxusnou značkou Prada sa totiž šepkalo už dlhšiu dobu a začiatkom decembra 2019 sa ich spoločné dielo v podobe tenisiek Superstar dostalo do predaja. 


Kolekcia sa skladala z tenisiek a bowlingovej tašky, ktoré niesli označenie Made in Italy a zhotovené boli priamo v dielni značky Prada. Každý pár bol označený poradovým číslom a vyrobených bolo len 700 kusov. Tie sa predávali vo vybraných butikoch značky Prada a na e-shope adidas. Aj napriek cenovke 2 500 € sa okamžite vypredali. Z historického pohľadu tak išlo o tie najluxusnejšie a zároveň najdrahšie Superstary, ktoré kedy uzreli svetlo sveta. 

 

50 rokov s teniskami Superstar: Od basketbalu cez hip hop a nu metal až po spolupráce s BAPE a Prada

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: sportswear-international.com, medium.com, google.comNáhľadový obrázok: @glocalmo/Instagram Tagy: run dmc, Pharrell Williams, adidas Superstar, prada
Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.